| CristyMaxCT a întrebat:

Salutare! Ce îmi puteți recomanda să vizitez în Sibiu? Și dacă știți cum pot ajunge din Sibiu la Salina Turda, nu am mașină. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe jos e cel mai sigur,

| dullcat a răspuns:

Nu recomand deloc gradina zoologica...

| NLS a răspuns:

+++Piata Mare si Turnul Sfatului,

+++Biserica Romano-Catolica Sf. Treime (probabil cea mai frumoasa din Sibiu)

+++Biserica Franciscana de pe str. Selarilor

+++Piata Mica si Podul Minciunilor

+++Piata Huet si Biserica Evanghelica Sf. Maria (cea care a aparut in videoclipul piesei DJ Project - Tu esti tot ce am)

+++Biserica Ursulinelor

+++Biserica din Groapa (nu e cine stie ce, dar circula demult pe net o poza facuta de un fotograf profesionist ce o punea intr-o lumina buna, la propriu, era ARTA)

+++Parcul "Sub arini"

+++Muzeul National Brukenhtal

+++str. Nicolae Balcescu (pe care se afla magazine, terase, etc)

+++Biblioteca judeteana Astra si parcul aferent

+++Parcul Tineretului (in apropiere de gara)

+++Parcul Cetatii si str. Cetatii (cu Turnul Dulgherilor, care sper ca e vizitabil acum)

+++Casa Altemberger /Muzeul de Istorie

+++Grădina Zoologică si "Parcul Natural Dumbrava Sibiului"

+++Muzeul ASTRA Sibiu (Muzeul Satului)

+++Catedrala Mitropolitana (Ortodoxa) "Sf. Treime"

+++cele 2 Mall-uri (de la gara, si cel din Selimbar)

si ar mai fi...

Pentru transport la Turda, posibil sa gasesti in Aeroport un Flixbus, la 7:40, cu care ajungi in Autogara la Turda in jurul orei 10:00

| explorandromania a răspuns:

Buna, Sibiu este un oras plin de farmec care merita descoperit la pas:
Piata Mare
Piata Mica
Strada Cetatii
Muzeul Astra
Catedrala Evanghelica
Turnul Sfatului

sunt doar cateva dintre locurile care merita descoperite in Sibiu.

Mai multe detalii gasesti pe linkul urmator:

https://explorandromania.blog/......idee-buna/

Pentru transport printr-o cautare pe Google sigur gasesti autobus pe ruta Sibiu-Turda. Dar intotdeauna asigura-te ca datele sunt corecte, sunand la informatii.

Enjoy!