| Stelulu a întrebat:

Ce rase de caini sunt prietenoase cu copilasii mici, de sub 2 ani?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rasa mea preferata este Cavalier King Charles Spaniel. Acesti caini sunt ideali pentru viata in apartament, dar si la casa. Dupa parerea mea, sunt unii dintre cei mai afectuosi, devotati, inteligenti si frumosi caini din rasele de talie mica. Nu au o blana foarte lunga (nu trebuie tunsi), asa ca n-o sa fie casa plina de par, nu sunt foarte galagiosi, sunt extrem de ascultatori si, ceea ce conteaza destul de mult, nu se uratesc odata cu varsta. Niste poze http://photobucket.com/images/cavalier%20king%20charles%20spaniel/ (sunt mai multe pagini) si un video cu si despre Cavalier King Charles Spanieli http://www.youtube.com/watch?v=ave3YP77vhU. Este o rasa foarte prietenoasa, inclusiv cu copiii mici.

| pwp a răspuns:

Pekinez love struck

| GiuliaTamas a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iti iei un caine cu un copil asa mic in casa si chiuaua sa fie dar el din joaca musca si poate iti musca copilul si el nu stie si plange

| Neah a răspuns:

Labradori sunt foarte credinciosi cu stapanii lui, foarte blanzi dar problema e ca sapa in gradina, asa ca as alege un Bulmastiff, am avut si daca ii dresezi sunt foarte cuminti si credinciosi, dar era sa-l muste pe unghiul meu ca a simtit miros de bautura.

Bafta!

| BaronVonBavaria a răspuns:

Buna
http://www.oron.ro/stiri/oradea/stiri_oradea_online_356334.html
Eu sper sa iti fie de folos siteu eu de aici prefer pe Marele Danez!:X

| Speedo a răspuns:

Nu exista o rasa prietenoasa in mod deosebit cu copii. Dar in general cainii mai mari sunt mai toleranti in perioada cand incepe copilul sa-i traga de urechi, coada, etc. Eu personal am in casa un Ciobanesc German de 5 ani si este nedezlipit de copil, care are 1 an si 3 luni. In afara de mine si de sotie nu se apropie nimeni de copil fara sa-i dam noi voie; fara a fi dresat in sensul asta. Am prieteni care la fel au copii mici si caini mari: labrador, husky, brac.

| Ramonish a răspuns:

Pudelul - In ciuda faptului ca sunt excelenti caini "de apa", pudelii, de asemenea, pot fi protectori si companioni ai familiei la fel de buni. Sunt caini de companie excelenti pentru copii, cat si pentru adolescenti, putandu-se adapta diferitelor mediilor de viata.
Beagle - Beagle-ii sunt o alegere excelenta pentru familiile cu copii. Datorita temperamentului lor echilibrat sunt extrem de toleranti cu membrii familiei sale de orice varsta.
Labrador - Labrador Retriever-ul este un caine suficient de bland si de tandru pentru a convietui cu copii, desi cateva linii ale rasei s-au dovenit a fi oarecum hiperactive. Cainele va impartit caminul cu alt caine daca este introdus si socializeaza cu acesta inca din copilarie, dar in acelasi timp are tendinta spre gelozie.
Bichon Frise - Sunt caini foarte iubitori, care iubesc oamenii, vor sa fie tot timpul in compania lor, sunt foarte sociabili si le place sa fie inclusi in activitatile cotidiene ale familiei lor. Firea sociabila ii face sa fie incantat si de compania altor caini, neavand o fire conflictuala. Tolereaza foarte bine alte animale de casa si sunt foarte buni cu copiii.
Havanez - Havanezul este un membru al familiei, devotat si iubitor. Acest caine accepta copii si alte animale. Considerata o rasa activa, Havanezul prefera sa traiasca in interiorul casei, dar se bucura de timpul de joaca petrecut intr-o curte inprejmuita. Din moment ce Havanezul va face orice sa fie in preajma stapanului sau, este recomandabil sa nu fie lasat singur pentru ca atfel, ca sa ajunga la stapan si ca sa atraga atentia, va sari gardul si va sapa gropi.
Pug - Pug-ii au fost intotdeauna caini de companie prietenosi. Adora sa fie un membru al familiei. Pug-ii sunt caini buni de paza, prieteni de joaca plini de viata pentru copii si se vor incolaci bucurosi pe genunchii tai pentru a trage un pui de somn. Sunt toleranti cu alti caini sau alte animale de companie si se poarta impecabil atat cu copiii, cat si cu musafirii.
Shih Tzu - Shih tzu este un caine prietenos care se adapteaza oricarei situatii, dar este, in mod categoric un caine de interior. Sunt companioni excelenti pentru copii, tolerandu-le toate nazdravaniile, dar se inteleg cel mai bine cu copiii de varste mai mari. Acest caine afectuos simte nevoia sa fie in jurul oamenilor si este, in general, tolerant cu alte animalute de casa. Rasa este, in plus, suficient de loiala si afectuoasa incat sa fie o alegere buna pentru persoanele in etate.
Sper ca te-am ajutatbatting eyelashes

| Azzido a răspuns:

Cele mai bune rase sunt:
Labrador, boxer, beagle, terrierii albi West Highland. Mai poti adauga la lista si alte rase atata timp cat sunt dresati in prealabil.

| sarah4589 a răspuns:

Canich pitic... sunt cei mai prietenosi caini si printre cei mai dragutibig grintongue :*

| nelutzuinfernal a răspuns:

Mie mi-ar placea un Pichinez dar ei musca copii in joaca dar la 2 ani RECOMAND UN COKER SPANIOLwinkingAM avut DEcI am ExPeRiEnTa(fundita big grin)