| Crovip a întrebat:

Salutare, stie cineva unde pot repara o butelie de 5L, pentru camping? Am demontat robinetul dupa prima umplere, pentru ca scapa gaz pe sus, avand si arzator, si nu gasesc sau cel puțin nu stiu unde sa mai caut sa inlocuiesc robinetul de la ea.
Robinetul are filet conic si in partea de jos, la inceputul filetului are 18mm diametru si spre capat, are cam 20 mm.
Stiu ca se monteaza cu strangere de 250Nm si se mai pune o pasta pentru filete gaz, dar ne avand cheie dinamometrica, nu am cum sa strang si nici nu as avea siguranta ca voi face un lucru sigur. Locuiesc in Brasov si nici pe la magazinele de cartier nu gasesc ajutor.
Multumesc

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa cumperi alta.
Nimeni nu risca sa repare o butelie defecta

| KovacsB a răspuns:

O arunci si cumperi alta. Este cel mai sigur.

| Crovip explică (pentru KovacsB):

Sigur nu este robinetul. Am luat-o de noua si pana nu am umplut o cu gaz, nu s-a stricat robinetul. Alta noua, la banii aia ( 115 ron de 5L ) tot robinet din ala are.