| adionicas a întrebat:

Salutari, m-ar interesa daca merita sa imi fac tigari acasa, gen cu tutun cumparat, foite cu filtru cumparate si rulat cu chestia metalica :d. de fapt cel mai tare m-ar interesa cam cat tutun intra intr-o tigara, cu cat mai putin de un gram?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul zic ca e mai economic asa...nu stiu exact cat costa o punga la noi in tara, eu fumez din strainatate, dar fa un calcul... din o punga de 30-50grame ies vreo 60 de tigari. mai multe info pe http://arta-fumatului.blogspot.com/......igari.html si http://arta-fumatului.blogspot.com/2010/10/cat-tine-o-punga-cu-tutun.html

7 răspunsuri:
| GoldDust a răspuns:

Muhaha, ce vrajeala big grin

batting eyelashes

| alinius a răspuns:

Beibii, eu zic sa taci daca nu stii. tati isi cumpara din luxemburg cand trece pe acolo galeti de nu stiu cate kg cu tutun(2 kg parca sau imi mult) din care scoate maxim 800 de tigari, adica 4 cartuse ( ultima data a facut 3 cartuse si 2 pachete ca a bagat mai mult tutun). Si iti zic eu ca scuteste cel putin 2 milioane. fac acu un calcul rapid.
1 galeata de tutun(800 bucati) - 25euro
4 cutii cu tuburi(adica foaia de tigara rulata deja cu filtru pus in cap) - 4x2euro= 8euro
1 aparat de facut tigara(care se strica dupa vreo 50 de mii de tigari) - 8euro
Total: 41euro (41x4.2=172.2Ron)
La noi in tara un cartus de LM e 108Ron - zicem ca scoate 3 cartuse din galeata: 3x108=324Ron
324-172=152.

Am gresit eu ca am zis 2 mill, dar scuteste 152 de ron la galeata, dar daca vrei sa le faci mai moi, cu mai putin tutun in tigara, scoti 4 cartuse, cat scrie pe galeata si scutesti 260 de ron.
Parerea mea, daca ai pe cineva care se duce in strainatate si trece prin luxemburg, sa iti cumpere 4 5 galeti din astea si te'ai scos de 10 mill pe care poti sa ii dai pe altceva.
Problema e ca e cam riscant cu atata tutun dupa tine. Daca te prinde neamtu, e amenda 200 de euro pentru fiecare cartus in plus, deci s-a **** la semnal ala care ti le'a cumparatbig grin
Funda?smugSper ca am fost de ajutor

| βέiiiβiii_5950 a răspuns:

Nu merita.iese scumpwinking

| Antic2000 a răspuns:

Eu am cumparat Tutun firicel la Galeata si Punga de pe:
https://www.tutungaleata.ro/
sunt multumit, ajunge repede si e curat.

| tutunieftin a răspuns:

Poate va ajuta informatiile de pe www.tutun-ieftin.eu

| Branzas_Vasile_1951 a răspuns:

Da merita.Jesi mult maijeftin.

| Manofu_Costel_1962 a răspuns:

O găleată mie îmi ajunge trei luni consumând 20 de țigarete rulate în foita asa ca ai greșit calculul