| FlorinEX a întrebat:

Spuneti-mi niste povesti de groaza care sa ma sperie. Cea mai buna primeste fundiță!

Răspuns Câştigător
| FaraNume_1062 a răspuns:

Acesta poveste o stiu de la mama care stiu sigur ca nu m-ar muinti pur si simplu pentru ca nu are nici un motiv. Doar e mama mea nu.
Se intampla pe la inceputul anilor 1900 in localitatea Dolhesti Judetul Iasi este satul natal al bunicii mele de pe mama. Un baiat care era electrician s-a electrocutat si a intrat in moarte clinica. Cum pe atunci era destul de greu de stabilit o asemenea situatie baiatul care de altfel era si indragostit de acordeon si de muzica pe care o putea face cu un astfel de instrument, este inmormantat cu acordeonul lange el. In noaptea urmatoare inmormantari tiganii din sat l-au dezgropat ca sa-i fure acordeonul, dar in momentul in care au deschis capacul sicriului baiatul pe nume Mihai si-a revenit probabil din cauza ca a inspirat din nou are proaspat.nu stiu exact ce s-a intamplat cu tiganii dar Mihai s-a ridicat din sicriu si a plecat spre casa. pe drum s-a gandit ca nu se poate duce acasa la mama sa deoarece aceasta era bolnava cu inima si s-a gandit ca iar face rau mamei lui asa ca s-a indreptata catre casa bunicilor lui. Odata ajuns acolo bate in usa. Bunica lui fiind mai fricoasa il roaga pe sotul ei (bunicul lui Mihai) sa nu se duca la usa. Acesta nu se conformeaza spuselor sotiei sale si merge sa vada cine bate in usa lui la miez de noapte. inteaba,, cine e? iar de dupa usa se aude,, sunt eu Mihai, nepotul tau. Nu stiu sa va zic exact convorbirea dintre cei dor dar cert este ca pana la urma bunicul sau ii deschide usa.se convinge ca este viu nu doar o fantoma care vine sa-i bantuie sau sa-i sperie si incearca impreuna sa gaseasca o solutie pentru ai da vestea mamei lui Mihai. A doua zi bunicul lui mege acasa la mama lui Mihai si ii zi ce ca intr-o zi el ii va aduce copilul inapoi. femeia nu-l crede dar bunicul lui Mihai insista mai multe zile la rand pana cand intr-o zi il i-a pe Mihai si merg la mama lui. Femeia spalase haine sin acel moment le intindea pe o sarma probabil in curte. bunicul lui Mihai intra in curte si ii zice i l-a adu pe Mihai acasa. Atunci il striga pe Mihai care intre pe poarta. Mama lui vazandul a mzi apucat doar sa-l strige pe nume dupa care a murit. Pentru mine este si o poveste trista dar si infricosatoare in acelasi timp. Imaginativa cum au reactionat toti consatenii dupa ce l-au vazut mergand prin sat stiind ca, cu cateva zile inainte participasera la inmormantarea acestuia. Sper sa va placa. Eu sunt convinsa ca este adevarat si am auzit ca a fost si un artcol in ziar despre asta nu stiu in ce an.

1 răspuns:
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Inchide lumina...si pune-ti o lumanare aprinsa langa tine.
Intr-o zi de miercuri a murit un om despre care se zicea ca in casa sa ascunde bogatii nepretuite!
Acesta a mutit la varsta de 54 de ani din cauze nestiute.
Dupa ce a murit, ne mai avand urmasi casa s-a dat spre vanzare de catre stat.
In aceasta sau mutat o familie cu 3 persoane:Tatal, Mama si Baietelul de numai 3 ani si un catel.
Totul a mers bine timp de 3-4 luni.
Dupa aceste luni cainele incepuse sa tot miroasa un perete in acelasi timp zgariindul.
Familia a crezut ca pur si simplu cainele zgaria din prostie.
Zgariind azi zgariind maine zgariind o luna cainele a incaput sa se simta din ce in ce mai rau.
Dupa fix 2 luni de suferinta cainele a murit intr-o miercuri.
Copilul a implinit 4 ani si vazand peretele zgariat a inceput si acesta sa zgarie...
Parinti sau gandit ca acolo o fi ceva si au incercat sa sparga peretele...
Tattal luand un baros a inceput sa dea in perete.
De o data iese o umbra alba in forma trupului unui om si dand o singura data din mana toata familia a murit sufocata!
Incepand sa miroasa vecinii au chemat politia acestia gasind trupurile in stare de putrefeactie...curiosi au luat trupurile si le-au dus la autopsie, doctori asind ca sau sufocat ne mai avand aer.
In acest timp politisti verificau casa si gasind peretele zgariat si lovit cu barosul au adus niste masinarii mari si au distrus toata casa!
Cautand prin tuine politisti au gasit dupa acest perete o poza cu o femeie foarte frumoasa si un lantic din aur cu o inima.
In acel loc sa facut un cimitir si poza impreuna cu lanticul au fost puse la mormantul persoanei care a murit acolo ne mai intamplanduse asa ceva vreo data.

Asta am inventat-o acum big grin
Bafta!