| maridragi a întrebat:

Stiti niste povesti de groaza adevarate ori false? fac concurs castigatorul ia funda

Răspuns Câştigător
| AnutzaYourLove_6678 a răspuns:

Satan`s House

entru inceput va zic ce am patit in urma cu cativa ani.
Era anul 2005 am plecat in Bistrita la o Femeie care mi-a vandut mie garsoniera sa.
Trebuia sa ma duc cu tata sa o ajut sa faca o mini camera pentru boiler si sa puna gresie in baie, nu puteam sa o refuz.
Cand am ajuns in casa in care locuia, m-am simtit ciudat de parca ma privea cineva.
Nu am dar prea multa importanta
Casa parea a fi destul de veche.
Prima zi am stat de vorba si noaptea m-am culcat.
Aveam doar un singur pat asa ca am dormit cu tata in pat.
A doua zi dimineata am inceput sa punem gresia in baie, eu am cunoscut baieti si fete eram in centrul atentiei in sat.
Cum ieseam pe strada auzeam batranii la poasta baietul asta e di la Bucuresti.
Am cunoscut pe o fata si se lauda la toate prietenele ei ca are un prieten de la bucuresti, dar astea nu conteaza.
Dupa ce s-a facut seara am facut un dus rapid si am intrat in casa.
tata s-a culcat iar eu citeam o carte "profetii de le celestine pe urmele celei de-a 10 viziuni parca se numea, ", la un
moment dat se face un frig infernal. De la 30 de grade celsius care erau in casa scazuse sub minus. La fel, am gasit
explicatia ca s-a facut frig din cauza ca eram situati pe munte, frigul a tinut mai putin de 10 secunde si revenit la loc
caldura, era sa ut, stateam cu fata la soba, iar cand a venit frigul de la 30 cm distata e soba iesea un abur de nicaieri,
m-am speriat m-am uitat in spatele sobei, pe soba, in soba dar nimic, soba nu functiona de ani de zile, la asta nu am gasie
explicatie.
nu am mai dat importanta si m-am culcat.
Urmatoarea seara am pornit un radiocasetofon de pe vremuri, il gasisem prin garaj sau grajd nici nu stiu ce era.
La fel, nu imi era somn, daca eram obisnuit sa stau treaz pana pe la 3-4 dimineata, asa ca m-am apucat sa citesc.
DUpa 10 minute eram foarte concentrat asupra cartii si incepe sa se miste cele 2 usi cu putere si auzeam tipete in mintea
mea, dar mi se racise umarul drept iar cand am intors privirea in dreapta (se afla o usa) s-a dat perdeaua la o parte si
aparuse un chip de barbat care radea la mine, eu de frica am inchis tot si m-am bagat langa tata in pat
am inchis ochii si am tras aer in piept convingandu-ma ca nu a fost nimic,
Tata dormea adanc, am dat sal trezesc si mi-a spus ca nu e nimic spunand ca e imaginatia mea.
L-am crezut pe cuvand dupa 5 min tata a adormit la loc si eu nu adormeam.
Era o liniste cumplita, eu obisnuit cu galagia din Bucuresti nu rezistam la liniste.
In casa nu era nici o sursa de lumina si nici macar afara, imaginati-va acel intuneric, stateam si ma uitam pe unde apucam
in intuneric dar nu vedeam nimic. In stanga imi aparuse un Trup de om mai negru decat negrul avea coarne rosii si ochi rosii
atata am reusit sa disting, am inchis ochii am spus rugaciunea tatal nostru iar cand am deschis din nou ochii in partea
dreapta mi-a aparut un trup de barbat in alb
parca tinea ceva in mana ca un fel de spada sau lance, atunci am stiut ca sunt in siguranta si am adormit.
In acea zi tata trebuia sa sparga un zid. M-a trimis sa iau o galeata de apa iar el a dat sa sparga zidul si da cu toporul
chiar intr-un furtun de electricitate (ca un fel de teava prin care trece cablu de electricitatea prin pereti) ma cheama la
el, se asaza pe scaun si imi spune vezi visul meu de aseara? Acum puteam sa fiu mort.
Pai ce ai visat?
Am visat ca eram la o rascruce de drumuri si se afla o banca cu un batran si o batrana si vorbeau intre ei batranul ii spunea
batranei hai sa ne mutam sa mergem in alta parte iar batrana spune batranului lasa mai bine ramanem aici nu ne mai mutam ca
si asa suntem batrani.
batranul se duce in stanga si tata merge cu batrana in dreapta.
Eu nu stiam ce sa zic, ce inseamna visul.
Am plecat cu tata pana la un magazin, am plecat mai mult ca sa uitam de casa.
Pe drum la intoarcere ne-am intalnit cu preotul satului.
Ne-a invitat in curte sa stam de vorba si la un moment dat ne invita in casa si a spus ca in casa la el nu a mai intrat
nimeni in afara de un instalator care a venit doar o singura data, preoteasa mi-a dat sa mananc o prajitura facuta de dansa
iar preotul a desfacut o sticla de vin din 1800 si ceva.
Si tata ii povesteste parintelui visul sau, iar Preotul spune ca Batrana era Dumnezeu iar Batranul este diavolul.
Eu nu mai stiam ce sa zic asa ca i-am zis ce am patit eu si ce am vazut.
Si mia marturisit ca tot ce am simtit vazut si auzit este adevarat si ca nu era imaginatia mea.
Dar dintr-o ddata imi spune
Da voi nu stiti ca acea casa este Blestemata?
Sau ca a fost parasita timp de 60 de ani?
Au murit 7 persoane in acea casa.
Era exact nr de persoane care simteam ca ma privea in prima zi.
Iar urmatoarea zi veina m-a trimis sa iau o cutie de bere din camera in care am vazut acel chip.
Am lasat usile deschise si am intrat in camera toate cele 3 usi s-au inchis brusc, am luat cutia de bere si un vant din

camera sa napustit asupra mea si o voce de copl a tipat LASSSAAAALLLLL si toate cele 3 usi s-au deschis singure.
Am rupt-o la fuga si usa de la acea camera s-a inchis cu putere spargandu-se geamurile de pe ea.
M-am intors si am vazut acelasi chip dar in interiorul camerei iar geamurile se aflau pe jos bucatele.
seara cand sa intram in camera geamurile se aflau la locul lor pe usa iar pe jos nu mai era nici macar un ciob minuscul.
Il intreb pe tata, o intreb pe vecina daca au pus ei geamurile dar nici unu nu le-a pus.
Puteam sa jur ca geamurile erau pe jos.
Trebuia sa stam 2 saptamani dar nu am apucat sa stam mai mult de 5 zile.
Preotul spusese ca daca vrem face o slujba la biserica pentru noi, dar nu mai aveam timp ca am plecat cu primul tren si am
dormit in gara.
Cand am ajuns acasa mi s-a spus ca acel inger era Sfantul Gheorghe ( Ingerul meu pazitor )
Ceea ce am spus mai sus nu este chiar infricosator fata de alte povesti dar mai infricosator este sa fiti in locul meu.
Era sa uit Acea vecina nu mai locuieste in acea casa, Deoarece luase foc de nicaieri intr-o noapte, au venit pompierii sa
stinga focul iar cand au intrat in casa usa s-a inchis si de atunci nimeni nu i-a mai vazut pe pompieri.
Intamplarile de mai sus sunt reale.
Sper ca nu v-am plictisit dar pentru mine a fost incepurul cosmarurilor.

10 răspunsuri:
| EvangelineDS a răspuns:

**21 de grame

e spune ca pierdem din greutate 21 de grame exact in momentul mortii...toti.Se crede ca
aceasta este greutatea sufletului,ca sufletul ne paraseste corpul atunci cand murim si se
ridica la ceruri, sau se coboara in iad.O prietena de`a mea mi-a spus o poveste despre o alta
prietena a ei, care aflase ca are cancer in faza terminala.Aceasta era ingrozita de moarte,si
cand a aflat ca mai are cateva saptamani de trait,a inceput sa se documenteze despre viata
de apoi si despre lumea de dincolo,vrand sa fie sigura ca exista ceva dupa moarte si ca nu se
va sfarsi totul.A aflat o chestie, cum ca un om de stiinta a descoperit ca in momentul in care
murim, pierdem 21 de grame,adica sufletul nostru. Fata incepea sa se simta din ce in ce mai
mai rau si stia ca moartea se apropie.A cerut ca pe patul de moarte,sa fie si ea cantarita
inainte si dupa moarte,pentru a intari ideea existentei sufletului.A fost pusa pe un cantar, si
dupa cateva ore in care a stat alaturi de ea mama ei, si-a dat ultima suflare.Mama ei a observat
in clipa urmatoare ca cantarul arata cu exact 21 de grame mai putin. Extrem de uimita, s-a
minunat de acest lucru si desi era foarte trista de moartea fiicei ei, s-a bucurat sa stie ca sufletul
ei s-a dus intr-un loc mai bun.Insa peste cateva minute mama a observat ca cele 21 de grame
s`au intors pe cantar si fata deschise deodata ochii,trase aer in piept si ulra:"iaduuul! este
iaduuul! ajutooor!"Mama ei innebunita nu mai stia ce sa faca; plangea si se agita langa fata ei
care tipa ca fusese in iad si ca era groaznic. Dupa inca cateva secunde de agonie,fata incremeni
cu o infatisare infricosatoare, cu fata contorsionata de spaima si cu ochii mari si injectati, iar cele
21 de grame parasira trupul acesteia pe veci.Mama ei astepta minute,ore,zile intregi ca sufletul
fiicei ei sa se intoarca in trup,ingrozita de faptul ca aceasta era captiva in acel loc infiorator,si
anume iadul,in care fata spunea ca era prinsa in cele cateva secunde in care sufletul ei s`a intors.
Dupa ani de zile, mama ei inca mai vegheaza langa trupul descompus al fetei, asteptand ca sufletul
ei sa se intoarca.Toti spun ca a innebunit asteptand langa sicriul fiicei sale, imbracata in negru si
plangand atat de mult, incat a orbit.Am fost cutremurata cand prietena mea mi-a spus aceasta
poveste, daca nu ma credeti cautati pe net si o sa gasiti articole despre aceasta presupusa greutate
care paraseste trupul in momentul mortii si despre care se spune ca e greutatea sufletului.Multi
oameni de stiinta nu cred acest lucru insa oricum parerile sunt impartite.Cat despre povestea acestei
mame indurerate, tot ce pot sa spun este ca nu exista o durere mai mare pentru o mama decat aceea de
a-si pierde copilul, si mai ales sa stie ca acesta s`a dus intr-un loc mult mai ingrozitor decat lumea in care
traim. Sper ca v-a placut povestea si ca v-a impresionat cel putin cat m`a impresionat pe mine.

| LigiMe99 a răspuns:

Ra sambata si eu, Cata, Medeea si Florin ne-am hotarat sa plecam in excursie cu cortul.Ne-am gandit sa mergem ziua uramatooare deoarece acum era deja tarziu.Eu si Cata ne-am dus la cumparaturi iar Medeea si Florin au ramas acasa sa pregateasca mancare si sa caute corturile.In fine, am terminat de facut cumparaturile iar Medeea si Florin am pregatiti tot asa ca tot ce mai era de facut era sa asteptam sa vina duminica.In sfarsit duminica a sosit si am uitat sa facem ce era mai important adica alegerea unui traseu.Am zis ca o sa ne gandim pe drum cat timp ieseam din Bucuresti.N-am urcat in masina si Florin cum e el asa putin mai zapacit ne-a dus la prima padure care a vazut-o.
Ne-am dat jos si am mers in mijlocul padurii(proasta alegere).Eu si Cata am instalat corturile iar Medeea si Florin s-au dus sa caute lemne.Zis si facut.Acum toate erau gata si eram foarte infometati deoarece era deja 8 si nu mancasem nimic asa ca ne-am hotarat sa mergem sa mancam dar cand sa mergem la masina sa luam mancare pe care desteapta de medeea a uitat-o acolo, surpriza, numai era nici mancarea nici masina.Toti 4 stateam uimiti si ne intrebam unde si cum a disparut asa de repede ditamai masina.
-Baii Florine unde ai lasat mah masina aia?
-nu stiu Cata da eu sunt sigur ca aici am lasat-o...sau asa cred...
-Mah tu iar ai baut?
-Nu mah.Cata eu vorbesc serios chia r nu am baut si sunt sigur ca aici am lasat masina.Hai sa ne intoarcem la cortuti ca si asa e deja 9 si o sa vedem maine dupa masina ca oricum acu nu prea se vede nimic.
-Ok...hai da mai repede ca poate mai dispare ceva intre timp...
-Chiar ca...da Medeeo ce ai mai lasat in masina in afara de mancare?
-Bai Corino ...sincer eu cred ca nimic.
Apoi am mers noi frumos inapoi, am aprins focul si ne-am asezat toti in jurul focului si am inceput sa spunm povesti de groaza.Pe la vreo 00:30 ne-am plictisit si am inceput sa jucam adevar,provocare, procent, sarut sau foc.
-Asa deci...i-a sa vedem...Medeeo ce alegi?
-Provocare!
-Ok! i-a sa vedem...te provoc sa te duci in padure si sa strigi in gura mare ca il iubesti pe Florin...sau iti e frica?
-Normal ca nu mi-e frica.
-Ok atunci du-te.
Apoi Medeea s-a ridicat si s-a dus.Am asteptat vreo 15 minute si nimic.
-Bai, asta vrea sa ne sperie.Auzi Corina i-a sun-o.
-Las-o mah sa vedm cat poate sa stea.
-Mah eu ma duc dupa Medeeo. Poate a patit ceva.
-Ce greu e cu dragostea asta.
-Da bine.
A mai trecut vreo jumate de ora da nici un semn nici de la Medeea nici de la Florin.
-Astia isi bat joc de noi? Cred ca ne sperie?
-Adevarat! Auzi Cata hai mah sa o luam acasa pe jos ca si asa nu suntem departe si ii lasam in prostia lor ca vad ca nu se mai satura.
-Ok.hai.
Apoi am luat-o pe jos si cand am ajuns in Bucuresti am chemat un taxi si ne-am dus la mine si am incercat sa ii sunam da suna ocupat.
-Vezi Corino,astia isi bat joc de noi, vorbesc la telefon, n-au nici o treaba.; as ca vad ei!
-Mah da poate cine stie...hai sa ii mai sunam...
Am mai sunat noi de vreo 3 ori si a 3 oara ne-au raspuns:
-Ce faceti mah ca eu si Corina suntem acasa. Unde sunteti?
-Veniti.va rog. ajutorr!
-Mah sa stiti ca nu ne speriati!
Dar inainte ca ei sa mai spuna ceva s-a inchis telefonul ca numai aveau semnal probabil.In fine,ne-am culcat si a doua zi i-am sunat iar da aveau telefoanele inchise asa ca am asteptat pana miercuri ca poate poate o sa ne sune ei.Da
cand a veni miercuri, nimic, nimeni nu auzise nimic de la ei si nici nu aveau telefoanele deschise.In urmatoare saptamana am patit tot feleul de lucruri ciudate.Am inceput sa fim din ce in ce mai speriati si ingijorati asa ca am hotarat ca uminica sa mergem din nou in aceea padure chiar daca nu ni se parea deloc buna.
A venit si duminica, am luat masina lui Cata si am plecat spre padure in speranta de a ne gasi prietenii.
-Auzi Cata tu ce crezi ca au patit? Adica daca au patit ceva.
-Nu stiu.hai sa coboram ca am ajuns.
Cand ne-am dat jos am observat ca langa masina noastra era masina lui Florin iar cei 2 erau in masina.Ne-am suparat ca totul fusese o minciuna dar eram fericiti ca erau bine.
-Baiii ce faceti mah? Noi va sunam in disperare si va cautam si voi stati bine mersi in masina?
-Hai mahh dati-va jos!
Dar nimeni nu se daduse jos nimeni si cei 2 inca statea nemiscati.Crezand ca isi bat joc de noi le-am facut jocul si am mai stat langa masina pana la 12 noaptea.
-Eu m-am plictisit. daca nu coboara ei atunci ii dam noi jos.Hai sa deschidem usile.Du-te pe parte lu Medeea ca satju eu aici.
M-am dus dar cand am deschis usile cei 2 nu se miscau cand am pus mana pe ei, erau reci si numai aveau puls.Ne-am speriat rau de tot si am trantit usile.Si am fugit la masina dar numai era acolo unde o parcase Cata.
-Cata ce ne facem? Noi urmam.
-Hai sa mergem prin padure pe jos ca asa ajungem mai repedeacasa si maine venim cu politia.
-Bine, da daca cine i-a omorat pe ei o sa ne omoare si pe noi?
-Nu o sa se intample asta.
Am mers noi pe jos si chiar inainte sa iesim din padure ghici pe cine vedem? pe cei 2 prieteni ai nostri care mai devreme zaceau morti in masina.
-Dar.cum? voi?
-V-am cerut ajutorul si cu toate astea voi ne-ati ignorat si ne-ati lasat aici! Nu vom mai putea iesi din padure niciodata!
-Dar credeam ca glumiti si in plus acum suntem aici si putem sa va ajutam.
-Ba nu! Acum veti urma voi!
Eu si Cata am incremenit.Si cand cei 2 se apropiau noi ne asteptam sfirsitul cand o masina opreste in fata noastra.Ne urcam repede, fara sa ne intereseze cine conducea pentru ca oriunde era mai bine decat acolo. Oricat de mult ne durea sa ne lasam cei mai buni prieteni acolo a trebuit deoarece acum nuamai aveam ce face.Dar si mai interesant ghici cine conducea masina? profu nostru de istorie.
-Sunteti tare norocosi ca ati scapat ceea ce nu pot spune si despre prietenii vostri! Acum 2 saptamani la ora mea v-am spus sa nu intrati in padurea aia dar vad ca am vorbit cu peretii!
-Scuzati dar am uitat.Dar...ce se v-a intampla cu preietenii nostri?
-Ei numai au cum sa scape.inca din vremurile vechi se spune ca aceea padure e blestemata de insusi satana.Cei care intra in padurea aia si raman cel putin o noapte vor fi transformati in sclavi.Acum sunteti in siguranta dar pentru ceva timp de acum incolo sr trebiu sa va duceti la biserica.
-Asa vom face.acum va rugam duceti-ne acasa.
-Bine dar promitetimi ca nu veti mai intra in padurea aia vrodata!
-Bine! PROMITEM!
Apoi profu ne-a dus acasa.Toata noapte eu si Cata am vorbit de ceea ce ni se intamplase mie si prietenilor nostri, ne simteam extrm de vinovati.
-Daca ne intorceam in acea seara sau daca nu plecam acum eram toti.
-Poate ca nu. poate acum eram la fel ca ei.Mai bine ne culcam.
-Da dar nu sunt sigura ca voi putea dormi.
In ciuda celor intamplate am adormit si dimineata am realizat ca avusesem acelasi vis in care prietenii nostri ne cerau ajutorul.Pe la 3 ne-am dus la biserica si am aprins lumanari si ne-am rugat pentru ei.
A doua seara i-am visat din nou si ne spundeau cs acum sunt bine si sa nu ne mai facem griji pentru ei.
Acelea au fost cele mai oribile 2 zile din viata noastra si de atunci nu am mai mers niciodata la padure!

| BMW200 a răspuns:

Nu cred in asa ceva

| MisterさCry a răspuns:

Este o poveste auzita, nu stiu daca e adevarata, dar e foarte spooky. Un barbat ce locuia intr-o vila, intr-o seara, vede la poarta sa o femeie. Era draguta, imbracata intr-o rochie crem, frumoasa, iar lui i-a placut. A intrat in vorba cu ea, s-au inteles super bine, si au hotarat sa se mai intalneasca a doua zi, in acelasi loc, la aceeasi ora. S-au intalnit, au stat de vorba tot la poarta, pentru ca ea nu dorea sa fie vazuta in localuri publice, el a aflat totul despre ea, adresa, tot. La despartire, femeii ii da sangele pe nas, iar el scoate o batista si i-o da sa se sterga. Femeia pleaca cu batista, promitand ca va veni si in ziua urmatoare. Insa aceasta n-a mai aparut. El este foarte dezamagit, insa incerca sa uite. Dupa cateva luni, nemaiputand indura dorul, se hotaraste s-o caute. Ajunge la adresa data de ea si afla, uimit, ca frumoasa doamna cu care a conversat era maritata.si...MOARTA de opt ani. Nu-i vine a crede, si insista sa mearga la mormantul acestea, sa se convinga. Vaduvul este de acord, ba chiar sugereaza sa deshumeze corpul femeii, ca sa nu mai existe nici un dubiu.La cimitir ajung destul de tarziu, si dezgroapa sicriul. Cand au deschis capacul au vazut ca femeia era intoarsa cu capul in jos, imbracata cu aceeasi rochie crem cu care a vazut-o barbatul, dar.si,cel mai sinistru, tinea strans in mana batista plina de sange pe care acesta i-a dat-o... Nu se stie motivul aceste intamplari, insa e extrem de spooky, nu credeti

| AnutzaYourLove_6678 a răspuns:

Satan`s House

entru inceput va zic ce am patit in urma cu cativa ani.
Era anul 2005 am plecat in Bistrita la o Femeie care mi-a vandut mie garsoniera sa.
Trebuia sa ma duc cu tata sa o ajut sa faca o mini camera pentru boiler si sa puna gresie in baie, nu puteam sa o refuz.
Cand am ajuns in casa in care locuia, m-am simtit ciudat de parca ma privea cineva.
Nu am dar prea multa importanta
Casa parea a fi destul de veche.
Prima zi am stat de vorba si noaptea m-am culcat.
Aveam doar un singur pat asa ca am dormit cu tata in pat.
A doua zi dimineata am inceput sa punem gresia in baie, eu am cunoscut baieti si fete eram in centrul atentiei in sat.
Cum ieseam pe strada auzeam batranii la poasta baietul asta e di la Bucuresti.
Am cunoscut pe o fata si se lauda la toate prietenele ei ca are un prieten de la bucuresti, dar astea nu conteaza.
Dupa ce s-a facut seara am facut un dus rapid si am intrat in casa.
tata s-a culcat iar eu citeam o carte "profetii de le celestine pe urmele celei de-a 10 viziuni parca se numea, ", la un
moment dat se face un frig infernal. De la 30 de grade celsius care erau in casa scazuse sub minus. La fel, am gasit
explicatia ca s-a facut frig din cauza ca eram situati pe munte, frigul a tinut mai putin de 10 secunde si revenit la loc
caldura, era sa ut, stateam cu fata la soba, iar cand a venit frigul de la 30 cm distata e soba iesea un abur de nicaieri,
m-am speriat m-am uitat in spatele sobei, pe soba, in soba dar nimic, soba nu functiona de ani de zile, la asta nu am gasie
explicatie.
nu am mai dat importanta si m-am culcat.
Urmatoarea seara am pornit un radiocasetofon de pe vremuri, il gasisem prin garaj sau grajd nici nu stiu ce era.
La fel, nu imi era somn, daca eram obisnuit sa stau treaz pana pe la 3-4 dimineata, asa ca m-am apucat sa citesc.
DUpa 10 minute eram foarte concentrat asupra cartii si incepe sa se miste cele 2 usi cu putere si auzeam tipete in mintea
mea, dar mi se racise umarul drept iar cand am intors privirea in dreapta (se afla o usa) s-a dat perdeaua la o parte si
aparuse un chip de barbat care radea la mine, eu de frica am inchis tot si m-am bagat langa tata in pat
am inchis ochii si am tras aer in piept convingandu-ma ca nu a fost nimic,
Tata dormea adanc, am dat sal trezesc si mi-a spus ca nu e nimic spunand ca e imaginatia mea.
L-am crezut pe cuvand dupa 5 min tata a adormit la loc si eu nu adormeam.
Era o liniste cumplita, eu obisnuit cu galagia din Bucuresti nu rezistam la liniste.
In casa nu era nici o sursa de lumina si nici macar afara, imaginati-va acel intuneric, stateam si ma uitam pe unde apucam
in intuneric dar nu vedeam nimic. In stanga imi aparuse un Trup de om mai negru decat negrul avea coarne rosii si ochi rosii
atata am reusit sa disting, am inchis ochii am spus rugaciunea tatal nostru iar cand am deschis din nou ochii in partea
dreapta mi-a aparut un trup de barbat in alb
parca tinea ceva in mana ca un fel de spada sau lance, atunci am stiut ca sunt in siguranta si am adormit.
In acea zi tata trebuia sa sparga un zid. M-a trimis sa iau o galeata de apa iar el a dat sa sparga zidul si da cu toporul
chiar intr-un furtun de electricitate (ca un fel de teava prin care trece cablu de electricitatea prin pereti) ma cheama la
el, se asaza pe scaun si imi spune vezi visul meu de aseara? Acum puteam sa fiu mort.
Pai ce ai visat?
Am visat ca eram la o rascruce de drumuri si se afla o banca cu un batran si o batrana si vorbeau intre ei batranul ii spunea
batranei hai sa ne mutam sa mergem in alta parte iar batrana spune batranului lasa mai bine ramanem aici nu ne mai mutam ca
si asa suntem batrani.
batranul se duce in stanga si tata merge cu batrana in dreapta.
Eu nu stiam ce sa zic, ce inseamna visul.
Am plecat cu tata pana la un magazin, am plecat mai mult ca sa uitam de casa.
Pe drum la intoarcere ne-am intalnit cu preotul satului.
Ne-a invitat in curte sa stam de vorba si la un moment dat ne invita in casa si a spus ca in casa la el nu a mai intrat
nimeni in afara de un instalator care a venit doar o singura data, preoteasa mi-a dat sa mananc o prajitura facuta de dansa
iar preotul a desfacut o sticla de vin din 1800 si ceva.
Si tata ii povesteste parintelui visul sau, iar Preotul spune ca Batrana era Dumnezeu iar Batranul este diavolul.
Eu nu mai stiam ce sa zic asa ca i-am zis ce am patit eu si ce am vazut.
Si mia marturisit ca tot ce am simtit vazut si auzit este adevarat si ca nu era imaginatia mea.
Dar dintr-o ddata imi spune
Da voi nu stiti ca acea casa este Blestemata?
Sau ca a fost parasita timp de 60 de ani?
Au murit 7 persoane in acea casa.
Era exact nr de persoane care simteam ca ma privea in prima zi.
Iar urmatoarea zi veina m-a trimis sa iau o cutie de bere din camera in care am vazut acel chip.
Am lasat usile deschise si am intrat in camera toate cele 3 usi s-au inchis brusc, am luat cutia de bere si un vant din

camera sa napustit asupra mea si o voce de copl a tipat LASSSAAAALLLLL si toate cele 3 usi s-au deschis singure.
Am rupt-o la fuga si usa de la acea camera s-a inchis cu putere spargandu-se geamurile de pe ea.
M-am intors si am vazut acelasi chip dar in interiorul camerei iar geamurile se aflau pe jos bucatele.
seara cand sa intram in camera geamurile se aflau la locul lor pe usa iar pe jos nu mai era nici macar un ciob minuscul.
Il intreb pe tata, o intreb pe vecina daca au pus ei geamurile dar nici unu nu le-a pus.
Puteam sa jur ca geamurile erau pe jos.
Trebuia sa stam 2 saptamani dar nu am apucat sa stam mai mult de 5 zile.
Preotul spusese ca daca vrem face o slujba la biserica pentru noi, dar nu mai aveam timp ca am plecat cu primul tren si am
dormit in gara.
Cand am ajuns acasa mi s-a spus ca acel inger era Sfantul Gheorghe ( Ingerul meu pazitor )
Ceea ce am spus mai sus nu este chiar infricosator fata de alte povesti dar mai infricosator este sa fiti in locul meu.
Era sa uit Acea vecina nu mai locuieste in acea casa, Deoarece luase foc de nicaieri intr-o noapte, au venit pompierii sa
stinga focul iar cand au intrat in casa usa s-a inchis si de atunci nimeni nu i-a mai vazut pe pompieri.
Intamplarile de mai sus sunt reale.
Sper ca nu v-am plictisit dar pentru mine a fost incepurul cosmarurilor.

| bluelight30 a răspuns (pentru AnutzaYourLove_6678):

Hey, povestea asta e de pe Spectrul Realitati!

| georgeggg a răspuns:

Intr-o seara de vara, eu cu prietenii mei ne plictiseam de moarte, noi stateam foarte aproape de cimitir si ne-am hotarat sa spunem povesti de groaza, dar nu oriunde ci in cimitir. Fiind intuneric afara si luminile stinse pe strada era si mai misto, pentru ca in felul asta ne speriam unii pe altii mai rau.
Am Inceput sa povestim... dupa un timp se sparge grupul, mai ramaseseram numai 15 copii din 30, fiindca nu mai stiam nici o poveste ne-am gandit sa jucam ascunselea, deodata o prietena vede in spatele meu niste maini infioratoare albe, va dati seama k toti au zis ca e nebuna si nimeni nu a crezut-o. Noi linistiti am inceput sa ne jucam dar ni se facuse frica, pe la ora 1 ne-am hotarat sa mergem acasa eu am ramas la verisioara mea peste noapte. Deodata ea se uita inspre cimitir si imi spune ca a vazut ceva deasupra bancii unde am stat si am povestit.

Era o creatura alba imbracata foarte elegant, ca si cum s-ar fi dus la o nunta, noi intoarcem capul neinteresati dar cand ne uitam a doua oara nu mai era, atunci am inceput sa ne speriem, verisoara mea isi aminteste ceea ce a vazut in spatele meu. Mainile acelei creaturi semanau cu ale omului din cimitir.

A doua zi ii spunem bunicii noastre ceea ce am vazut in cimitir si in spatele meu si a spus ca pe banca pe care am stat si am povestit noi a fost omorat un om care urma in acea seara sa se insoare dar venise la mama lui la mormant care murise in urma cu doi ani.

| Pillion a răspuns:

Am o niste povesti. Unele sunt adevarate iar celelalte nu stiu daca sunt. 1.Eram eu, cea mai buna prietena si o vecina si am ramas la poarta la vecina aia.Trecea unu pe strada si ne-a intrebat daca avem tigari.Noi am zis ca nu avem. Tipul parea infiorator si am vrut sa vedem ce face.E o casa la noi acolo si e casa la un coleg mai mare cu doua clase.A intrat tipul ala in curte, apoi in casa si a aprins lumina.Noi am filmat ca sa aratam la parintii lui.Au venit de unde au fost si le-am aratat.Au spus prima oara ca a murit nasul la baiat si au mers la inmormantare.La geam se vedea omul ala si toti am vazut.Parca mama lui se darama de tot.Credeam ca o sa faca infarct.Cred ca ala era nasul lui. 2.Asta mi-a spus-o tataie.El stie sa conduca si a spus ca odata i-a dat tata masina sa mearga pana la niste rude sa faca nu stiu ce.A venit noaptea si parea speriat.L-am intrebat ce are si a spus ca atunci cand a ajuns aproape de sat a luat o baba sa o duca acasa ca era vecina cu rudele noastre.A spus ca o cheama Mita si oamenii ii spus babaMita.A lasat-o acasa.Le-a spus la oamenii aia de pe acolo si au spus ca a murit de mult baba aia.Au spus ca era foarte buna si ca ii ajuta.Cand le-a spus ca a luat-o cu masina au mers la vecini si le-au spus sa sfinteasca casa ca a venit babaita inapoi cu masina. 3.Era ora 14:00 si eu veneam de la scoala.M-a sunat tata si mi-a spus ca mi-a lasat niste mancare in frigider.M-am uitat in toate frigiderele pentru ca avem 3 si nu era nimic.Am mancat doar un baton de snickers.Cand a venit tata si am mers in bucatarie erau niste oua fierte pe masa si erau calde.Nu eu le facusem! Daca le-ar fi facut cineva asi fi vazut.Dar eram singura.

| mdedragos a răspuns:

Intr-o seara am iesit cu 3 prieteni la un suc in oras. Dupa ce s-a terminat cheful am decis sa plecam acasa.Dar cand stateam in statie ca sa asteptam autobuzul am vazut in spatele cabine un om imbracat in Negru.Parea a fii bolnav.Eu i-am pus mana pe umar si l-am intrebat ati patit ceva? La care el mi-a raspuns cu un mormait.Eu l-am lasat si nu l-am mai bagat in seama.
Cand sa urcam in autobuz el s-a pus pe scaun langa mine.Si spune el cu o voce tremurand.Maine bunica ta va muri, intr-un accident de masina, iar peste 2 saptamani bunicul tau va muri calcat de tren.Eu nu l-am crezut.Si chiar a avut dreptate bunica mea a murit in accident, iar bunicul calcat nu stiu cum sa explic asa ceva.

Ramasesem intr-o zii eu cu 6 baieti la scoala pe teren sa jucam fotbal. Dupa ce s-a terminat programul, eu am plecat in clasa sa imi iau geanta. Cand am ajuns acolo, am vazut o femeie imbracata intr-o rochie verde care imi umbla in geanta.Eu tip la ea:Hey, la care ea rade malefic.Eu ma apropii de ea si nu stiu ce imi facuse la gat, ca imi facuse un vant si am lesinat.Atat este ce imi amintesc.Si apoi m-am trezit in ambulanta, si mi-a spus ca am lesinat.

Cand eram la varsta de 6 ani ramasesem singur in casa, pentru ca parintii mei plecasera in oras cu afaceri.Eu ramasesem singur cu catelul meu Spyke.Am incuiat toate geamurile si usile. Apoi m-am pus pe canapea si ma uitam la tv la emisiunea Spargatorii de ras care era pe sport.Ro.Dupa 15 minute cainele meu a inceput sa latre spre perete.Cand m-am uitat mai atent langa perete se observa o umbra.Cainele incepuse sa latre mai tare, iar apoi umbra aceea venea spre el.O lumina alba ca de lanterna intrase in aceea umbra si o blocase. Apoi amandoua umbre intrase in perete.Cam atat mi s-a intamplat mie.

| Fieraru_Marinela_1976 a răspuns:

In cartierul unde locuiesc eu se afla un atelier de tamplarie care acum e parasit. Nimeni nu stie de ce dar se spune ca acolo a alunecat un lucrator si si-a taiat gatul intr-un circular. Potul mergea bine dar intr-o zi a inceput groaza:

1) intr-o zi eu si un prieten bun de-al meu treceam pe acolo siam zarit la geam o carpa cu sange pe ea. Ne-am speriat putin dar am mers sa vedem ce e (nimeni nu avea cum sa intre sa faca o farsa pentrt ca usile erau incuiate tot timpul) asa ca ne-am gandit sa verificam usile sa vedem daca sunt descuiate (erau incuiate). happy AM PLECAT DE ACOLO.

2) ziua urmatoare am venit cu mai multi prieteni sa investigam (usile incuiate bineinteles) in spatele atelierului este un mic geam, unde am vazut un chip palid (nu ne-am dat seama daca e barbat sau femeie) care se uita urat la noi.Am fugit cat ne-au tinut picoarele mai ales ca incepuse sa zambeasca malefic la noi.

3) S-a intamplat sa trec din nou pe acolo cand am vazut pe un geam doua maini albastrui si palide si am auzit niste zgomote ciudate si infricosatoare. M-am speriat groaznic de tare.

4) eram la ziua unui prieten cand ne-am dus mai multi acolo(el sta la vreo 40m distanta de acolo) o fata s-a apropiat de usa cand deodata usa s-a deschis si a prins-o o mana putrezita de par am tras-o repede si a plecat. Mai tarziu ne-am facut din nou curaj sa merge si sa verificam usa, era incuiata.

ALTE APARITI LA ATELIER, UN OM FARA CAP, SANGE ZGOMOTE STRANI ETC. DE ATUNCI NICI UN COPIL NU MAI TRECE PE ACOLO. Noi credem ca e fantoma lucratorului.

SFARSIT(NU UITATI E REALA) nu stiu daca o sa te creada dar sper ca e buna ia id-ul meu de mess sa stiu cum a decurs ionutz.versat