| anonim_4396 a întrebat:

Ştiţi nişte poveşti sau legende horror?

Răspuns Câştigător
| madalinboy a răspuns:

La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.
Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.
Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?
Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]
În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.
În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.
Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").
Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.
În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.
Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.
poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete

http://www.spectrulrealitatii.ro/

http://punkandrock.3xforum.ro/......_ciudate_p

http://www.zoozez.com/t266-povesti-de-groaza

si niste site din astea

11 răspunsuri:
| Lore9999 a răspuns:

Fantoma Lucratorului

In cartierul unde locuiesc eu se afla un atelier de tamplarie care acum e parasit. Nimeni nu stie de ce dar se spune ca acolo a alunecat un lucrator si si-a taiat gatul intr-un circular. Potul mergea bine dar intr-o zi a inceput groaza:

1) intr-o zi eu si un prieten bun de-al meu treceam pe acolo siam zarit la geam o carpa cu sange pe ea. Ne-am speriat putin dar am mers sa vedem ce e (nimeni nu avea cum sa intre sa faca o farsa pentrt ca usile erau incuiate tot timpul) asa ca ne-am gandit sa verificam usile sa vedem daca sunt descuiate (erau incuiate). happy AM PLECAT DE ACOLO.

2) ziua urmatoare am venit cu mai multi prieteni sa investigam (usile incuiate bineinteles) in spatele atelierului este un mic geam, unde am vazut un chip palid (nu ne-am dat seama daca e barbat sau femeie) care se uita urat la noi.Am fugit cat ne-au tinut picoarele mai ales ca incepuse sa zambeasca malefic la noi.

3) S-a intamplat sa trec din nou pe acolo cand am vazut pe un geam doua maini albastrui si palide si am auzit niste zgomote ciudate si infricosatoare. M-am speriat groaznic de tare.

4) eram la ziua unui prieten cand ne-am dus mai multi acolo(el sta la vreo 40m distanta de acolo) o fata s-a apropiat de usa cand deodata usa s-a deschis si a prins-o o mana putrezita de par am tras-o repede si a plecat. Mai tarziu ne-am facut din nou curaj sa merge si sa verificam usa, era incuiata.

ALTE APARITI LA ATELIER, UN OM FARA CAP, SANGE ZGOMOTE STRANI ETC. DE ATUNCI NICI UN COPIL NU MAI TRECE PE ACOLO. Noi credem ca e fantoma lucratorului.

SFARSIT(NU UITATI E REALA)

Scary

Intr-o seara de vara, eu cu prietenii mei ne plictiseam de moarte, noi stateam foarte aproape de cimitir si ne-am hotarat sa spunem povesti de groaza, dar nu oriunde ci in cimitir. Fiind intuneric afara si luminile stinse pe strada era si mai misto, pentru ca in felul asta ne speriam unii pe altii mai rau.
Am Inceput sa povestim... dupa un timp se sparge grupul, mai ramaseseram numai 15 copii din 30, fiindca nu mai stiam nici o poveste ne-am gandit sa jucam ascunselea, deodata o prietena vede in spatele meu niste maini infioratoare albe, va dati seama k toti au zis ca e nebuna si nimeni nu a crezut-o. Noi linistiti am inceput sa ne jucam dar ni se facuse frica, pe la ora 1 ne-am hotarat sa mergem acasa eu am ramas la verisioara mea peste noapte. Deodata ea se uita inspre cimitir si imi spune ca a vazut ceva deasupra bancii unde am stat si am povestit.

Era o creatura alba imbracata foarte elegant, ca si cum s-ar fi dus la o nunta, noi intoarcem capul neinteresati dar cand ne uitam a doua oara nu mai era, atunci am inceput sa ne speriem, verisoara mea isi aminteste ceea ce a vazut in spatele meu. Mainile acelei creaturi semanau cu ale omului din cimitir.

A doua zi ii spunem bunicii noastre ceea ce am vazut in cimitir si in spatele meu si a spus ca pe banca pe care am stat si am povestit noi a fost omorat un om care urma in acea seara sa se insoare dar venise la mama lui la mormant care murise in urma cu doi ani.

Andrei

Lacul Blestemat
Se spune ca intr-un sat indeparta, nu cu multa lume, locuia o familie care avea 3 fete si 2 baieti. Pe timpul verii ei plecau sa faca baie intr-un iaz din apropierea casei lor, nimic neobisnuit. Intr-o zi de vara, calduroasa doua dintre fete pleaca sa se scalde in acel iaz. Intra prima, cu apa pana la stomac, iar cealalta pana la genuchi. Dintr-o data o forta supranaturala o trage pe fata la fundul iazului, sora ei se sperie si iese pe mal plecand dupa ajutoare. La intoarcerea ei, impreuna cu inca 3 cetateni, o vede pe sora ei la mijlocul iazului care statea cu fata spre ea, si facand cu mana, ca si cum ar vedea-o pentru ultima data, iar la scurt timp fata dispare pur si simplu.

Dupa o periodata de timp doi dintre fratii fetelor, vin sa faca si ei o baie, dar acum dispar amandoi! Familia disperata cheama un preot sa sfinteasca iazul. Un preo apare si incepe sa vorbesca, la scur timp o pata rosie se formeaza in mijlocul apei, si o voce infricosatoare ii spune sa plece. Preotul speriat pleaca.

A doua zi acesta se intoarce impreuna cu inca 5 preoti si incearca sa sfinteasca iazul. La fel k si data trecuta pata rosie se formeaza si le spune aceeasi chestie, dar acestia refuza sa plece si continue sa vorbeasca.
In acel moment un stalp inalt, parca fara sfarsit se inalta din mijlocul apei,iar acel stalp avea multi colti, iar in fiecare colt erau infite toate persoanele care sau scaldat in acel iaz, iar o voce le spune: Daca continuati sa mai sfintiti apa veti ajunge si voi k restul dupa acest stalp.

De aici in colo nimeni nu stie ce s-a intamplat, toti locuitori acelui sat au disparut, fara nici o urma. Acel sat a fost ingradit cu sarma ghimpata pentru ca nimeni sa nu mai intre acolo. Au trecut cativa ani, si doi turisti sot si sotie au indraznit sa intre in acel sat, chiar daca afara era o pancarda care spunea ca nimeni nu are voie inauntru.

Dar cei doi nu iau in seama pancarda crezand k e o gluma si intra in sat.
Nimic anormal au stat acolo ceva timp, s-au plimbat au facut poze dar cand au iesit au realizat ca amandoi nu mai puteau sa vorbeasca si sa auda, au ramas muti pentru toata viata lor.Si nici in momentul de fata nu se stie unde este acel sat!

Catalin

Aratarea din Noapte
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie cand aveam vreo 6-7 ani...eram la bunica mea.

Ne-am adunat acolo neamurile pentru ca trebuia sa o dezgroape pe strabunica mea care era moarta de 7 ani si trebuia sa-i faca popa slujba (sau ceva de genu). Dupa ce a dezgropat-o si a facut tot ce trebuia ne-am dus acasa si s-a tinut pomana.

In noaptea aia am dormit cu sora mea intr-un pat mare si langa pat era un scaun. Nu stiu cum am facut ca peste noapte m-am trezit si am vazut ca statea cineva pe scaunul de langa pat si se uita insistent la mine. Tin minte ca avea o esharfa in cap si un pulover in dungi albe cu negru iar in jurul ei era o lumina foarte stralucitoare.

Am incercat sa o trezesc pe sora mea, dar nu ma baga in seama. M-am uitat cam 1 minut la ea. Apoi am inchis ochii si cand i-am deschis nu mai era nimeni in camera. Nici nu am mai dormit in noaptea aia si in urmatoarele zile nu am mai intrat singur in camera aia si nici nu am mai dormit acolo de atunci. Eu cred ca era strabunica mea...

Teo

| xXPsychO983 a răspuns:

"Bunicul meu era la carciuma un om se aseaza la masa cu el si ii spune eu sunt satana
am venit sa iti propun ceva facem un act de viata vesinica cat timp acest act este in siguranta
tu nu vei avea moarte daca se intampla ceva cu acest act vei muri. bunicul meu a iceput sa rada
si i-a zis dovedeste ca acest act este nemurirea mea satana ii raspunde bine am sa iti dovedesc
intai semneaza aici ca daca ceva se intampla cu acest act vei muri pe loc si am sa iti dovedesc
tine acest act la tine eu te voi lovi cu coasa in umar si te vei vindeca instantaneu il loveste cu coasa
nu avea nici o zgaraietura bunicul meu a dat mana cu ea si a acceptat patchul propus.
a doua noapte intr-un bar alta persoana misterioasa vine si sta la masa cu bunicul meu
face cinste cu un pahar de vin bunicul meu a inceput sa ii zica despre acest patch facut cu satana
iar acesta ii spune daca vine un soarece si til mananca? ce faci? la care bunicul meu se gandeste aceasta
este ea satana ma pune la incercare se scoala de la masa si pleaca ajunge acasa se pune sa se culce casa vezi
un sobolan mic intra in buzunarul lui si ii roade actul bietul bunic".

Sau...

"Ce va spun acum e adevarat, desi daca nu mi se intampla chiar mie probabil ca nu as fi
crezut asta...Eram intr-o seara cu 2 colege in scoala, ramasesem ultimele si eram destul
de speriate deoarece inainte spusesem povesti de groaza ed pe site.Una din colege ne-a
atras atentia spre niste sunete ce se auzeau dintr-o clasa si am hotarat ca e bine sa vedem
cine asa.Cand am deschis usa(foarte putin) acolo erau 5 baieti inconjurati de lumanari
ce spuneau niste cuvinte ciudate. Unul din ei s-a ridicat si a inceput sa ne spuna ca e Satan
si ca in 1000 de zile o sa murim in 1000 de chinuri groaznice si 1000 de suflete vor suferi.
Noi am incercat sa fugim dar nu puteam de spaima, norocul nostru a fost ca unul dintre colegii
nostri a aparut din spatele nostru(am aflat ulterior ca e urmarise) si Satan(sa ii spun asa) a disparut
Ceilalti 4 baieti de acolo si-au revenit si incetul cu incetul au inceput sa isi reaminteasca,
insa chiar cand spunem cuiva nu ne crede nimeni.Ne-au mai ramas doar 694 de zile din cele 1000. "

Saaau...laughing...

" E povestea celor 3 fantome de pe dig.Cu ceva timp in urma, intr-un accident de masina a murit o familie formata din mama, tata si copil.Un taximetrsit trecea intr-o noapte pe digul unde au murit cele 3 pers.La un moment dat ii apar in fata 3 persoane un barbat o femeie si un copil>Asta opreste masina,se da jos, si familia aceea il roaga sa ii duca in oras,pana acasa pentru ca au ramas pe drum. Taximetrstul ii ia,fara nicio problema. Ajunsi la destinatie, barbatul il invita pe taximetrist pana in casa, la o cafea in semn de multumire.Beau ei cafea, dar taximetristul isi da seama ca a uitat cheile de la masina in contact, si se duce sa le aduca.Cand se intoarce,nu mai raspundea nimeni la usha, si un vecin a iesit si i-a spus ca acolo nu locuieste nimeni de ani de zile. Taximetristul s-a speriat si a kemat politia care a spart usha si a intrat in casa, gasind printre panze de paianjen si mult praf, masutza cu cele 3 cesti de cafea fierbinte."

Astea sa zicem ca imi plac foarte muult...devil

Sper sa-ti placa si tie!

Byekiss wave!

| Py a răspuns:

Nu as termina niciodata daca ti-asi spune.De aceea iti zic doar cateva:
Se spune ca daca mergi la somn la ora 20:30 si la ora 00:00 te trezesti si mergi la baie vei fi omorat de Black Jonhsckon[fantoma unui barbat in varta de 23 de ani, care a fost sinucis la ora 00:00 in propria baie!].
Se spune ca pe la ora 02:00 noaptea, atunci toate spiritele rele dispar![Asta trebuie sa spun ca este adevarat deoarece azi noapte am ramas acasa cu sora mea de 4 ani si ea dormea si eu nu puteam dormi, deoarece mama mea plecasera cu fina noastra la spital deoarece trebuia sa nasca, iar pana cand cocosul a cantat a cincea oara, s-au auzit zgomote cidate in casa!]

| Alex_Alexa_1999 a răspuns:

O sa o zic pe scurt.Am incercat odata dar s-a stins telu.In fine...
Eram in Braila cu matusa si sora mea.Intro noapte se aude ca in camera aia murise un barbat.Noi nu am crezut. Ziceau ca cica a cazut de pe chestia aia de la aerul conditionat.Neam dus la somn.Sa stins lumina.Sa tras draperia iar pe geam apare o mana sangerand.Mam dus spre geam si am simtit o mana rece pe spate.Am inchis ochii si am ajuns deoadata in pat.Totul reveniae la normal.Ii zisem matusii dar nu ma credea. Poate nu vi s-a parut cibe stie ce sar daca erati in locul meu ati fi avut alta parere. happy

| Carmen_Iacob_1972 a răspuns:

Fiul meu se uita la povesti de groaza si are una
o so vo zic
odata el a fost la baie si era cu varisu si a iesit din baie si o usa s-a deschis deodata si la atins ceva pe cap si pe spate

| Carmen_Iacob_1972 a răspuns:

Fiul meu se uita la povesti de groaza si are una
o so vo zic
odata el a fost la baie si era cu varisu si a iesit din baie si o usa s-a deschis deodata si la atins ceva pe cap si pe spate si atat
a fost prima oara
varul sau a inceput sa spuna ca el a deschis usa si el a spus nu
daar dupa acea s-a inchis usa si totul a devenit la normal
dar a zis ca se a **** pe el de frica

| katy8468 a răspuns:

O data, seara mama si tata au mers la bunica si eu am ramas singura cu cainele, eu nu credeam in spirite si minuni din astea, pana in aceea seara.Am mers in bucatarie sa mananc,am auzit ceva in spatele meu,mgandeam ca e cainele,dar am incremenit cand am auzit cainele ca latra la ceva,normal ca m-am intors,nu era nimic,dar era unul din cutite pe jos,l-am luat cu mine in camera si l-am pus dupa pat,cainele s-a urcat in pat langa mine,dintr-o data se auzeau pasi din hol,de o data o mana a lasat o urma de sange pe perete,am luat cainele in brate si am inceput sa plang,din nou am auzit niste pasi ca se apropie si am simtit o mana rece pe spate, dar am fost salvata cand au intrat parintii mei in casa, le-am povestit si ei au spus ca a fost una din fantomele din casa aceea, a doua zi ne-am mutat si nu am mai povestit la nimeni, inca am traume din aceea zi, si parca si azi mai simt mana aia rece pe spatel meu