| alexalghisi a întrebat:

Stiu ca suna stupid... dar cine imi zice si mie o consolare pentru. cineva care se simte rau? big grin

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Orice comparatie intr-un om si-un lucru, obiect este enorma fiindca acel ''bibelou'' nu are inima, suflet - nu e vietuitoare. De aceea s-au inventat figurile de stil, de aceea aceste figuri au un rol aparte, acela de a permite accesul unor comparatii minutioase ca cea de mai sus. Mie unul mi se pare frumos citatul mai ales ca pune accent pe antiteza distructiv-constructiv. E adevarat ca este putin greu de inteles ( a 2 parte trebuie citita cu atentie si inteles ce inseamna dalta pentru un sculptor, artist, precum si lovitura ciocanului ).
Orice rana ramane in suflet, fiindca ''toate trec asa se spune, dar nimic nu trece fara sa lase urme'' (Ombladon), e-n firea omenirii ca uitarea sa fie un sentiment puternicwinking

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Loviturile vieţii nu sunt numai distructive, ci şi constructive; ca loviturile ciocanului în dalta unui sculptor priceput.

| Parintele a răspuns:

Un shut in cur este un pas inainte.

| Mya a răspuns:

Banuiesc ca nu te referi fizic...
Pai acum depinde de situatia prin care trece. Oricum toate's trecatoare, intotdeauna urmeaza ceva mai bun, sa incerce sa vada partea plina a paharului si sa se gandeasca la faptul ca putea fi mai rau. Iar tu cunoscundu-i problema, ii vii cu exemple.

| giovana a răspuns:

"Stai calm/a, o sa treaca, sunt aici cu tine si nu se poate intampla nimic rau. Daca este necesar mergem la medic ok?" (eventual: kiss u, love u...) blushing

| danutzzz1992 a răspuns:

Nu e un lucru stupid, depinde ce a patit persoana respectiva si este un lucru nobil sa ajuti pe cineva in situatii grele si este mai rau daca ramai indiferent/a la suferinta lui/ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@flav, diferenta dintre om si acea dalta este enorma.stiu ce anume ai dorit sa scoti in evidenta, insa crede-ma ca este putin tras de par. dalta nu are suflet, si nu simte durerea, iar daca va iesi o capodopera dupa acea suferinta, nu conteaza, deoarece rana va ramane in suflet vesnic.si crede-ma ca stiu ce spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai impresia ca intrebarea ta e stupida? Este o intrebare normala, intrebare a unui om care vrea sa faca un bine(lucru intalnit cam rar in zilele noastre). Ceea ce poti sa faci este sa-i oferi multa afectiune, sa-l incurajezi, dandu-i exemple de situatii mai grave ca ale lui, facandu-l sa se simta util(daca se simte rau din punct de vedere psihologic). Dar cel mai bine este sa ceri sfatul unui psiholog pe sfatulmedicului.ro.Succes!

| dona a răspuns:

Incurajaza-l, o sa se simta cu siguranta mai bine.