| maryelena a întrebat:

Sunt cu un baiat de o saptamana, el doar ce s-a despartit de prietena lui si am observat ca pe mess pune tot timpul la avatar poze triste sau scrie la status "daca ai sti cat mi-e dor de tine", sau "de cand nu mai esti cu mine viata mea este foarte grea", sau chestii de genul. Oare inca mai tine la ea? Nu vreau nici sa-l cicalesc prea mult ca dupa aia zice ca sunt prea geloasa, si o sa-l pierd. Dar vreau sa incerc macar sa-l fac s-o uite pe aceea fata. Credeti ca as putea? Cum?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred ca daca vrei sa ai o noua relatie trebuie sa iti respecti noul partener macar. Asa ar fi corect. Prin ce face el, arata ca nu te respecta deloc si nu se gandeste macar putin la ce simti tu vazand acele status-uri, poze, melodii dedicate, etc. E de inteles ca e greu sa mergi mai departe dupa ce inchei o relatie. Au fost sentimente la mijloc. Dar corect ar fi ca el sa incerce. Nu stiu ce rol ai tu pentru el. Poate vrea sa isi faca geloasa fosta iubita sau pur si simplu sa te foloseasca in alt sens. Nu poti spune ca vrei sa mergi mai departe, ca vrei o relatie, daca faci asa ceva. Ori este extraordinar de imatur, ori este un profitor. Cred ca e bine sa vorbesti cu el. Nu gresesti deloc. Trebuie sa lamuresti rolul pe care il ai tu in povestea asta. Chiar daca el va fi enervant de interventia ta, nu are niciun drept. E normal sa vrei sa stii daca te poti gandi la o relatie cu el. Vorbeste cu el si vezi ce iti spune. Daca are o atitudine calma si iti vorbeste frumos, acorda-i un pic de timp. Dar asta doar daca el nu ramane la statutul de vorbe. Trebuie prin atitudinea lui sa iti demonstreze ca vrea sa mearga mai departe si ca vrea sa incerce o relatie cu tine.

| anad a răspuns:

Sigur nu a uitat-o pe cealalta! Sa nu-i ceri nimic deocamdata, ci doar sa fii langa el, sa il sprijini si sa il ajuti sa uite. Cu timpul te va obseva, va aprecia ce faci pentru el si va deschide ochii!

| anad a răspuns:

@mecfoy, te-ai inscris de doua zile pe site si deja dai la stupizi cu nemiluita! Daca ar fi dat cel care a pus intrebarea nu as fi reactionat, dar tu, ce treaba ai? Am sa te raportez daca se mai intampla!

| Flav a răspuns:

Ce-mi place expresia: ''doar ce s-a despartit de prietena lui'' - i love it. Adica i-a spus pa aleia sau s-au despartit din diverse motive si imediat a sarit in bratele tale. Asta nu-ti pune un semn de intrebare? Nu intelegi ca esti un fel de consolare? Un fel de premiu pentru el, un dar pentru orgoliul lui pentru a-i arata celelalte ca poate asa bine sa-si gaseasca o fata foarte simplu?
Mai degraba il pierzi acum, decat sa te pierzi tu usor, usor.

| dracdeingerash a răspuns:

Faptul ca a intrat intr'o alta relatie dupa ce tocmai a terminat alta nu este un lucru bun.si nu ma refer numai pentru el, ci mai ales nu este un lucru bun pentru tine. Cat despre avatare si status'uri nu este corect fata de tine. Atata timp cat a devenit prietenul tau ar trebui sa te respecte si daca intr'adevar se mai gandeste la fosta, ar trebui in loc sa'si "afiseze" sentimentele prin avatare si statusuri sa incerce sa isi dea seama ca acum este cu tine, sa se concentreze asupra voastra si a momentelor alaturi de tine. Eu nu cred ca ai fi cicalitoare sau geloasa fara motiv cand propriul prieten tine status'uri de genul ala, ci doar ai fi o persoana matura si ai discuta serios cu el: traieste in trecut sau isi vede de prezentul care esti tu pentru a va putea face propriile amintiri frumoase. Si nu este chestia ca trebuie sa faci ceva anume ca sa o uite, pur si simplu trebuie sa ii arati ce are langa el acum si ca trebuie sa aprecieze persoana care ii este alaturiwinking

| dracdeingerash a răspuns:

Ce dragut din partea celor care dau "stupid" cand alte raspunsuri asemanatoare primesc "inteligent" laughing imaturi

| mecfoy a răspuns:

Parerea mea: stai cat mai departe de el. Nu este inca pregatit pentru o noua relatie, se foloseste de tine ca sa uite de fosta. Sansele ca relatie voastra sa fie de durata sunt minime, si daca o sa fie de durata, o sa fie pentru ca tu o sa te milogesti de el sa o uite pe fosta prietena. Si oricum, o sa o uite pe fosta lui prietena cand o sa vrea el, tot ce faci tu nu il poate schimba!
Daca tii la demnitatea ta, lasa-l sa-si rezolve probleme pe care inca le mai are, si dupa aia se va intoarce el la tine (dupa cateva luni). Sincer, mai bine te uiti dupa altcineva fara probleme, altcumva o sa traiesti o buna vreme de timp in umbra fostei prietene a actualului tau prieten, o experienta neplacuta.winking

| CHILIPIR a răspuns:

Probabil ca inca tine la fosta iubita. Tu nu stii toate detaliile relatiei sau despartirii lor. Ar trebui sa ai o discutie cu el in care sa-i spui toate lucrurile ce te framanta.

Răspuns utilizator avertizat