| Krina a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia : "Atunci cand iubesti cu adevarat, nu poti spune de ce si pentru ce motiv iubesti acea persoana.
Pur si simplu, IUBESTI! "?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu! Nu sunt de acord!
Inteleg ce vrei sa spui, dar, cand iubesti, nu iubesti asa oricum!
Te atrage ceva la persoana respectiva!
Nu te indragostesti cu ochii inchisi, desi se spune ca dragostea e oarba!
E drept ca, vezi mai mult calitatile, decat defectele persoanei iubite, uneori, chiar si defectele devin calitati, dar, totusi, iubesti pentru ca e cumva..., pentru ca iti place ceva...
Iubesti pentru ca te simti in largul tau impreuna cu acea persoana, poti fi tu insati, pentru ca ai ce vorbi cu persoana respectiva, pentru ca te simti bine cand faci dragoste, pentru ca te asculta atunci cand vorbesti, pentru ca atent/a la tine...etc etc etc!
Iubesti din multe motive!

13 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

De acord 100%... dar sa ii transmiti asta si prietenei mele, te rog... poate o convinge careva...

cami
| cami a răspuns:

Dupa parerea mea, afirmatia ta este destul de verosimila happy. da sunt de acord! mintea ti-o ia razna...inima incepe sa-ti bata cu atata putere.:X:X..."pur si simplu iubesti" si nu sti de ce...:X chiar daca motivele ti-s necunoscute, continui si tot continui si... fara sa-ti dai seama ajungi sa iubesti cu atata pasiune.cu atata daruire...

| Krina explică:

PsihoSex, nu este un citat. E o afirmatie formulata de mine.
Stiu ca exista si un citat care spune cam acelasi lucru happy
Antonia, intr-adevar, sunt multe motivele pentru care poti spune ca iubesti pe cineva, insa toate asta formeaza un tot unitar si nu poti da exemple concrete.Eu, cand simt ca iubesc, am in minte toate lucrurile bune si calitatile pentru care il apreciez, insa nu ma pot exprima. happy

| cotzobel a răspuns:

Eu sunt de acordbig grin

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu. Pt ca Iubirea apare ca urmare a unei sume de evaluari, mai mult sau mai putin constiente! Citatul tau e foarte vechi!, de cand nu se stia mare lucru despre suflet si ratiune...

| white_2190 a răspuns:

Da!!!!

| andi a răspuns:

Asa e, iubesti din interior atunci, nu stiu, cred ca din suflet vine asta

| Happy a răspuns:

Da si nu .

| Ferenin a răspuns:

De acord!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e, iti place totul la persoana respectiva, fara sa-ti explici de ce. De fapt nici nu te intrebi lucrul asta.
S-a constatat si ca nici nu vezi cit de urita este persoana (pentru ca nu toate fetele sint superbe), pur si simplu pentru tine este un inger.
Stiintific s-a dovedit totusi ca este vorba de chimie pura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai avea motive pentru care iubesti, n-ar mai fi iubire, ci o afacere: imi dai ceva si eu iti dau in schimb "iubire". daca nu-mi mai dai, nu-ti dau nici eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e. Nu cauta cauze ale iubirii, bucura-te ca exista iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Krina, mai intreaba ceva, orice, ca se pare ca Antonia se pune contra indiferent ce intrebi. Mie chiar mi se pare ca pui intrebari interesante.