| unknown12345 a întrebat:

TPU,am sa va zic o poveste:

Eu in clasa. I si II eram ca orice alt copil normal, cu numai FB.Iar in clasa. 3 si 4 am cam inceput sa ma "injosesc" (luam mai mult B ).

In cls. 5 m-am mutat in hasdeu, unde lucreaza mama mea, si chiar m-am descurcat bine! Am terminat anul cu media 9.60 si mentiune! Dar acum sunt in clasa. 6 si chiar nu ma descurc bine. Chiar nu stiu ce s-a intamplat....ca muncesc cum munceam si anul trecut, si acum am incasat multe note mici! (nu e ca si cum as ramane corigent, dar cand mama ta lucreaza la acea scoala, e cam naspa sa iei 7... )

Intrebarea mea este:Cum as putea sa fiu mai bun la scoala? In banca stau cu o nesimtita(in caz ca va intrebati:da, e foarte desteapta...)care mi-a spus odata cand vorbeam despre liceu, imi zicea ca nu am ce sa caut la hasdeu, si vreau sa-i demonstrez ca se inseala! As vreau mai mult sa-mi raspundeti la intrebarile urmatoare:

1. Tema de weekend trebuie facuta vineri?

2.Cat si cand ar trebui sa stau la PC si TV?(am o colega cu care sunt prieten si ea zice ca dupa ce vine de la scoala mananca, isi face temele, merge la meditatie si restul zilei sta pe pc si se uita la tv.si ea e de nota 10!)

3.La materile cu teorie gen:bio, geo, itorie etc trebuie sa fiu atent in clasa? Ca daca iau notite de ce nu pot sa invat acasa?

4.Ce altceva ar trebui sa stiu ca sa ma perfectionez la scoala?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Liana9524 a răspuns:

Uite cum fac eu, ai zis ca sambata si duminica nu vrei sa lucrezi, bine, dar trebuie sa dai tot ce poti vinerea.Si da ar trebui sa fi mai atent la orele precum bio, geografie sau istorie, dr nu numai la astea, si la romana, mare... In general ar trebui sa fi atent la toate.Iar in legatura cu programul, nu iti fa probleme, vineri cand vi de la scoala stai (pana la 2 sau 2 jumatate)Apoi te apuci de invatat prima data, dupa aceea scrii, iar cand termini, poti face ce vrei, dar cand te apucu, fa-o serios si nu te gandi la ci verzi pe pereti, trebuie sa fi cat mai serios!
Eh... pai sper ca te-am ajutat! Bafta la invatat! smug

7 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

1.Nu trebuie facuta vineri.Atunci te relaxezi si vei fi odihnit pentru sambata.
2. Poti sta duminica, dupa ce ti-ai terminat toate temele si ai invatat.
3.Trebuie sa fii si atent in clasa pentru ca vei intelege mai usor acasa.
4.Sa inveti.Asta e cel mai important happy

| CautNume a răspuns:

Uite ce fac eu (am aproape numai note de 10, sunt si eu clasa a-VI-a ):
1.Scriu putin sambata, restul duminica.
2.Cand vin de la scoala, ma odihnesc sau ma uit la tv, asculta muzica etc... si ma apuc pe la 17-18 de teme.Cand termin (pe la 22-23) vin la PC pana pe la 00, adica 12.
3.Da straight face
4.Sa fii atenta in clasa ca sa nu mai pierzi timpul acasa sa inveti la matematica sau la alte materii de genul asta.

| unknown12345 explică (pentru CautNume):

Iti incepi temele la 17:00 si te joci la PC pana la 0:00? Uau...scuze,dar nu cred ca ai note de 10...

| CautNume a răspuns (pentru unknown12345):

Crezi ce vrei, nu-mi pasa, dar asta e adevarul.Nu trebuie sa stai sa tocesti non-stop ca sa ai note de 10.

| unknown12345 explică (pentru CautNume):

OK,am sa incerc si ce mi-ai zis tu, si daca merge, o sa-ti dau o funda la alta intrebare special pentru tine big grin

| CautNume a răspuns (pentru unknown12345):

N-am nevoie de funda, voiam doar sa te ajut.Fii atenta in clasa la toate materiile, asa nu va mai trebui sa inveti prea mult acasa.

| lusinda99 a răspuns:

1.Poti face tema si sambata sau duminica
2.Colega ta face foarte bine, incearca sa urmezi si tu exemplul ei.
3.Este bine sa fii atent la toate orele.Pe noi ne-a intrebat odata profesorul de bio de o chestie pe care ne-a spus-o in clasa si nu am mai notato pe caiet.
4.Cand nu intelegi ceva intreaba profesorul, trebuie sa te faca sa intelegi la urma urmei de asta e acolo. Daca tot nu reusesti incearca sa iei meditatii.