| PinkKnife a întrebat:

Trebuie sa trimit un colet prin posta romana.Intrebarea mea e cum trebuie impachetat si unde trebuie scrisa adresa expeditorului si a destinatarului? Aaa si taxta cam cat e?

5 răspunsuri:
| Doreliana a răspuns:

Trebuie ambalat in hartie alba la exterior, iar in interior sa fie at mai sigur, pentru ca nu au grija cu ele, le arunca dintr-o parte in alta.
dupa ce ai ambalat cutia, in stanga sus scrii expeditor, iar in dreapta jos destinatar
in principiu daca nu depaseste un kg te costa in jur de 10 lei daca imi aduc bine aminte
o zi placuta

| misterx_4469 a răspuns (pentru Doreliana):

Asta cu hartia alba ii o prostie mare cat casa =), vreau sa trimit si eu un colet si l-am bagat intr-o plasa LoL sa vedem ce zic astia maine la posta ma trimite sa-l pun in hartie. Cat despre restul' ce sa mai zic, epoca de bronz.

| UnrefillableFeelings a răspuns:

Cel mai sigur il pui intr-o cutie ce are inauntru ceva care sa amelioreze impactul cu loviturile,sigilezi cutia cu scotch,ceva(sincer,nu prea le pasa cum arata cutia, ci cum anume e acel ceva in interiorul ei). Poti respecta ce ti-a spus Doreliana cu stanga si dreapta, dar eu zic ca oriunde ai scrie trebuie scris ca antet mare EXPEDITOR sau DESTINATAR,(sa nu te trezesti ca ti-l trimite acasa) urmat de datele persoanelor respective.Acum...taxarea se face in functie de greutate, 1 kg=maxim 10 lei.
Stiu ca la posta mai erau niste formulare de completat, asa ca ar fi bine sa iti notezi pe o hartie datele de care ai putea avea nevoie:numar de telefon(in caz de nu il stii), CNP si altele. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| barbu1249 a răspuns:

In primul rand trebuie sa pui codul postal numele distinatarului si judetul in care vrei sa trimiti coletul bafta

| Pop_Alexandru_1993 a răspuns:

Linkul asta iti spune tot ce trebuie sa faci.
http://www.how-to-do.ro/business/cum-se-trimit-colete-cu-ramburs