| CautNume a întrebat:

Tu ce ai visat ultima data? Crezi in vise?

15 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ce am visat ultima dată?
Hm, eram într-un loc ciudat, împreună cu o prietenă! Părea un loc destul de frumos, ca din poveste, aproape magic. Și ei bine, trebuia să am grijă de un magazin din apropiere, proprietarii fiind plecați undeva.
Aici, apare o prietenă, care i-a niște bomboane de pe rafturi și ne spune „De ce nu mâncați și voi? Proprietarii oricum nu sunt pe aici!". Și astfel ne îndeamnă la furat, și cădem în capcana ei! Distrugem magazinul, mâncând n bomboane, tipa pleacă, și vin proprietarii! Aceștia ne țin un discurs foarte lung, apare și poliția. Cu greu am scăpat din această încurcătură, și totuși, a fost doar un vis!

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Nu ştiu de ce, dar în ultime vreme visez foarte des fie că trebuie să cobor nişte scări dar nu pot şi ele se destramă, fie că trebuie să sar peste o groapă dar după ce sar groapa se măreşte şi eu cad în ea, iar cineva mă priveşte zâmbind de deasupra gropii.
Eu nu cred aşa tare în ele, dar cred că e ceva ascuns, ceva misterios legat de ele. Cred că visele sunt mult mai mult decât imaginaţie.
Numai bine!happy

| Cipriaan a răspuns:

Visam in fiecare noapte. Dar pana dimineata se uita cam 90-95% din ce am visat. Nu, nu cred in vise. Sunt doar inchipuiri omenesti. Parerea mea.

| OnuOnulică a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu cred in vise.

| Ashadow a răspuns:

Cred in ele adica sper ca se vor implini sau consider ca au vreo semnificatie? Nu.Dar mi se pare curios un lucru: cateodata visam ceva(chestii banale, imagini din viata de zi cu zi, dar pe care nu le vazusem pana atunci), dimineata stiam ca am visat ceva, dar nu-mi aminteam ce si peste o perioada de timp vedeam acele chestii in realitate si-mi aminteam ca le-am visat.Suna imbecil, stiu.

De atunci n-am mai visat pana azi dimineata, printre insomnii, unde mi-a cam aiurat mintea un vis in care eram intr-un fel de aven(mda) din care cand abia am reusit sa ies a inceput sa ma alerge un copil : |

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred în vise... Nici nu mai ştiu ce-am mai visat... Oricum, am vise ciudate şi neinteresante.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Habar nu am ce am visat ultima oară. Cert este că nu cred în vise.

| IncorrectUsername a răspuns:

Ultima data. Poveste Lunga....si de asemenea un vis foarte urat.Sa incepem.Eram cu mai multi colegi din clasa de la mine, impuscam monstri, tot felul de fiare, cand un prieten(alex) mi-a inceput sa povesteasca despre vise...(si da, eu visam in momentul ala)
Imi zicea ca cel mai groaznic moment in vise e sa raspunzi "DA" atunci cand te striga cineva.Eu curios si tembel, am incercat asta, l-am pus sa ma strige, iar eu i-am raspuns.In momentu in care i-am raspuns,m-am trezit,dar ochii,mainile,picioarele, limba, imi faceau in toate felurile, parca devenisem nebun(si asta a fost in realitate). Pana la un moment dat m-am controlat si am incetat, daca nu ma controlam ramaneam fara aer din cauza limbii care mi se rotea intruna.Nu e bine sa raspunzi cand te striga cineva in vis. Daca nu vrei nu ma crezi din ce ti-am zis mai sus, dar este 100% adevarat.

| xNuiiDeTiinex a răspuns:

Ultima data am visat ca ma sarutam cu un fost coleg de care-mi placea. straight face laughing eu nu prea cred in vise, dar cica ce visezi sambata se intampla (sau o sa se intample) in viata reala,

| AnonimulRo a răspuns:

Eu cred in vise. De exemplu eu am visat o gaura neagra, si peste tot unde ma duceam era negru (nu-i gaurica aia din partea din fata sau spate a femeii laughing ).
Dar vorbind serios, visele sunt reale, deoarece in timp ce dormim creierul sorteaza aminitiri, temeri, bucurii etc. din viata noastra, iar unele dintre ele ajung in forma de "VIS" (dupa 1 ora si jumate de somn, dupa ce intri in starea REM) (REM= Miscari Rapide ale Ochilor, cand ochii iti "fug" pe sub pleoapa).
Data viitoare cand visezi sa te gandesti daca are legatura cu o amintire sau cu ceva care s-a petrecut in inconstientul.
Noapte Buna!

| CautNume explică (pentru AnonimulRo):

Ce am visat ultima data nu are legatura cu ceva ce mi s-a intamplat thinking
Adica, visul e foarte lung.Ideea e ca eu eram rapita si am incercat sa fug.Rapitorul a trimis un barbat dupa mine, iar pe acel barbat l-am omorat infigandu-i un topor in cap straight face

| AnonimulRo a răspuns (pentru CautNume):

Dar nu e neaparat sa se intample ceva in viata reala, cateodata creierul preia si din filme, povesti, etc. actiuni si imagini care ti-au ramas in minte. Sau pur si simplu sa creeze un vis din simple obiecte.
PS: 1. Practic, fazele de visare dureaza doar cateva secunde, fapt ce ii face pe cercetatori sa banuiasca ca perceptia timpului nu mai functioaneaza in timpul somnului.
2. Se spune ca atunci cand avem cosmaruri, creierul isi prelucreaza fricile si temerile.

| Salahadin73 a răspuns (pentru CautNume):

Imi place finalul visului tau. laughing

| Elenaeli22 a răspuns:

Eu am visat ca ma sarutam cu un baiat la scoala care imi place mult si a doua zi chiar era sa se intample mai era un pic dar ne-a intrerupt verisoara mea

| DarkOfNight a răspuns:

Noi visam in fiecare noaptea, anumite visuri nu ne amintim, cand noi dormim creierul nostru inca lucreaza si se amesteca informatiile, eu ieri seara cand m-am pus in pat ma gandeam in continu la o persoana si chiar am visato.