| bLacKbaLL a întrebat:

Tu esti un prizonier... si ai 2 roboti 1 care minte mereu si unu care zice doar adevarul. Ai 2 usi 1 duce la moarte sigura iar cealalta la libertate. Stiind ca poti pune doar 1 intrebare unuia dintre roboti ce faci? cine vrea raspunsul sa imi dea mesaj. Cine il stie are funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaa...pai asa spune.atunci as intreba ce usa mi-ar arata celalalt (robot) daca l-as intreba care este usa spre libertate? astfel: - cel care spune adevarul ar recunoaste ca celalalt ar minti, si ar arata catre usa spre moarte. - cel care minte ar minti in legatura cu adevarul celuilalt, aratand tot spre usa spre moarte. -deci, m-as duce la cealalta usa aratate de oricare din ei.big grinwinking funda?big grin

4 răspunsuri:
| grgdlk a răspuns:

Il intreb pe robotul care minte care e usa cea buna, iar el am va minti eu aleg celalta usa, sau il pun pe unu sa intre pe o usa si pe unu pe cealalta si asa vad care moare care traieste,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il intreb pe ala care zice doar adevarul care e usa spre libertate.Ala imi raspunde corect(doar zice adevarul), si sunt liberaa!big grin
fundita?big grin

| bLacKbaLL explică:

Nu stii care dintre roboti minte si care nu...

| ioanamaria56 a răspuns:

Il intreb pe un robot (oricare) care usa este a mortii si care este a libertatii.Dupa aia, il pun (sau il arunc daca nu vrea) sa se duca acolo unde a zis ca este usa libertatii. Daca moare, ma duc in cealalta. Daca nu moare si este intr-adevar usa libertatii, ma duc intr-acolo.