| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Un metru cub=cati metri patrati?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Nu se poate face...
1 metru cub = o infinitate de metri pătraţi.
http://matematicaesimpla.com/......metru-cub/

| MariusBubu a răspuns (pentru Apache):

M cub = A*H, unde
A=Aria suprafetei
H - inaltimea.
Ex: incapere cu A=30mp si H = 2.5m
30mp*2.5m = 75m cubi happy

9 răspunsuri:
| shtephan a răspuns:

Metru cub se refera la volum sau capacitate, iar metru patrat se refera la suprafata. Nu cred ca se transforma.

| dArKcHiLd1 a răspuns:

Aria laterală a unui cub cu latura de 1 metru este de 4 metri pătraţi.
Aria totală a unui cub cu latura de 1 metru este de 6 metri pătraţi.winking

| nukeyly a răspuns:

Un metru cub=cati metri patrati?
> depinde de grosimea feliei =>
1 metru cub = o infinitate de metri pătraţi. =
1 metru cub = are o infinitate de metri pătraţi. de 0 mm!
=>
dar ex:
1 metru cub = se poate intinde/felia in 10 felii de 1x1metri(deci 1mp felie) cu grosimea de 10 cm (10cmx10cm=100cm=1m in 2d si 1mc in 3d)

acelasi metru cub intins pe 10 cm grosime si 10 felii
poate fi de ex:
2m x 5m=10mp sau
1m x 10m=10mp

| Live4Ride a răspuns:

Exemplu pentru alegerea centralei. ex: cladire de 120 m2 cu inaltime de 2.6 m avem 120 m2 x 2.6 m=312 m3, care 312 m3 x 50 W/m3=15.600 W => avem nevoie pentru incalzire de o centrala termica cu puterea termica cel putin egala cu 15.600 W, adica 15.6 kW. Daca nu exista centrala termica la puterea dorita de noi, vom alege o centrala cu putere superioara. Daca ar fi trebuit sa alegem o centrala termica murala pe gaz, am fi ales de 24 kW

| hoinarprincap a răspuns:

Daca ai un cub cu latura de 1m (ca volum, este 1m cub), suprafata totala este de... 6 metri patrati (6 fete de 1 metru patrat). Nu cred ca vrei sa il masori si pe dinauntru happy

| Dumitru_George_1988 a răspuns:

1 metru cum e metru cub este volum nu ai ce sa masori daca ai o casa cu 100 de metri patrati cu inaltime de 2, 5 m o sa ai un volum de incalzit de 250 de metri cubi.dar sa tori o placa de ciment pentru o casa de 100 de metri parati ci o grosime de 10 centimetri o sa ai nevoie de 10 metri cubi de beton e ca si cum ai taia din metru cub cate o bucata de 10 cm si ai puno jos. dar daca iei 1 metri cub de scandura cu o grosime de 2, 5 cm o sa primesti 1 metru liniar latime 4 m lungime pe 25 cm inaltime asta inseamna 1 metru cub sper ca ati inteles

| Dumitru_George_1988 a răspuns:

1 metru cub e metru cub este volum nu ai ce sa masori daca ai o casa cu 100 de metri patrati cu inaltime de 2, 5 m o sa ai un volum de incalzit de 250 de metri cubi.dar sa tori o placa de ciment pentru o casa de 100 de metri parati ci o grosime de 10 centimetri o sa ai nevoie de 10 metri cubi de beton e ca si cum ai taia din metru cub cate o bucata de 10 cm si ai puno jos. dar daca iei 1 metri cub de scandura cu o grosime de 2, 5 cm o sa primesti 1 metru liniar latime 4 m lungime pe 25 cm inaltime asta inseamna 1 metru cub sper ca ati inteles

| Vlad_Cristinel_1955 a răspuns:

Câți m pătrat întra în un m cub