| mileylove a întrebat:

Am o nelamurire.cum transformi din metri simpli in metri cubi.adica cu cati metri este egal un metru cub? sau din metri simpli in metri patrati si din metri patrati in metri cubi? funda si voturi promit!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Nu se tansforma, cum zici tu. Metru e metru, metru cub e metru cub, iar metru patrat e metru patrat. Poate ai vrut sa zici altceva. Cum se calculeaza un volum sau o suprafata. Uite, iti dau niste exemple.
Un cub cu latura de 5 metri are volumul 125 metri cubi, adica 5x5x5. Iar un patrat cu latura de 8 metri are suprafata de 64 metri patrati, adica 8x8.

5 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Si vrei sa-ti facem noi temele?

| mileylove explică (pentru CautNume):

Nu sunt teme...dar am uitat daca se putea face asta sau nu

| CautNume a răspuns (pentru mileylove):

Ok...Apropo 1 metru patrat inseamna 1 metru la puterea 2 si 1 metru cub inseamna 1 metru la puterea 3.

| mileylove explică (pentru CautNume):

Stiam asta, dar mersi oricum

| Bo0ble a răspuns:

0.1m=0.1m * 0.1m = 0.01 m patrati
0.1m=0.1m * 0.1m *0.1m = 0.001 m cubi