| GolopențaAdrian a întrebat:

Va doresc tuturor utilizatorilor un Paste Fericit!

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sarbatori fericite si tie si tuturor!

| darrio2007 a răspuns:

Multumesc! La fel si tie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc dar nu vreau sa pasc! Pasti fericite! Academia Romana accepta ambele forme (pe principiul sa nu ne punem rau cu nimeni) dar Biserica Ortodoxa Romana spune ca este corecta doar forma "Pasti".

| kopli a răspuns (pentru Salontanul):

Da, ambele forme sunt corecte. Numai ca una este la singuar (Paste) iar cealalta la plural (Pasti). Folosirea lor e in functie de context. Nu e vorba de "tamaierea" sau "perierea" nimanui.

| Salontanul a răspuns (pentru kopli):

Aiurea! Intreaba orice preot. Nu-mi da mie articole din ziare. Asa iti dau si eu din ziarul ortodoxiei: http://bit.ly/2HkVkjG

| kopli a răspuns (pentru Salontanul):

Eu vorbesc de limba romana, nu de popi. Ei sunt ca diavolul, spun orice sa te atraga, spun orice sa te intoarca, spun orice ca sa dezbine lumea si sa le fie lor bine. Nu discut despre popi!

| Salontanul a răspuns (pentru kopli):

Intamplator era vorba despre biserica si ea ii condusa de popi. Academia Romana a reusit sa faca un **** din limba romana. Orice este permis dupa ei. De exemplu: "desrevire". Conform celui mai bun lingvist, roman (Alexandru Graur) a fost luat in limba romana pentru a desemna proasta servire ca si "deserviciu". Academia Romana a zis: las' ca-i bine si asa conform principiului "sa nu ne certam cu nimeni".

| alexboss2020 a răspuns:

Multumesc! Fie ca visele si dorintele pe care le-ai avut sa ti se indeplineasca! Si fie care fapta buna pe care ai facut-o sa ti se intoarca de 100000 de ori inapoi! Paste fericit si tie dar si toti utilizatori cat si adminii de pe TPU!

| Raducons a răspuns:

Multumesc ca te-ai gandit la noi utilizatorii!
La fel iti doresc sa fie si la tine!

| AlexSalling a răspuns:

La fel dragule!

| kopli a răspuns:

Paste fericit si tie!

| georgyanaaa a răspuns:

Thank you the same

| Dervbt a răspuns:

Mai lasati-ma cu sarbatorile voastre de 2 lei.

| Nico23458 a răspuns:

Crăciun fericit și tie! happy

| GolopențaAdrian explică (pentru Nico23458):

Cred ca vrei sa zici Paste Fericit!

| ziftode a răspuns (pentru Nico23458):

rolling on the floor
bun venit pe Terra, la noi aici, azi... e pastele big grin

Golopenta, multumesc LA FELwinking

| Nico23458 a răspuns (pentru ziftode):

Serios? :O
Nu știam că e paștele, scuze.

| GolopențaAdrian explică (pentru ziftode):

Cu placere!

| tudyx123 a răspuns:

La fellaughing))