| ilovemusic a întrebat:

Va rog spuneti-mi si mie ce domenii credeti ca ar merge in viitor? Parintii mei ma streseaza intr-una (deoarece sunt a 8) sa aleg ca domeniu medicina sau economia iar mie nu-mi plac deloc, s-o castiga bine dar nu este ceea ce-mi place mie, eu una prefer profil uman, filologia.Va rog sfatuiti-ma ce profiluri credeti ca vor merge in viitor si de ce? Iar din filolgie sau stiinte sociale(cu ce se ocupa) ce as putea iesi(sa castig cat de cat bine) in viitor?

Răspuns Câştigător
| ali_8949 a răspuns:

Vb de facultate? Te-as putea ajuta: Jurnalismul? te intereseaza? Sau psihologia?
Alege ceea ce te atrage cel mai mult.
Nu conteaza cat e de slab e domeniul pe care il urmezi atata timp cat il urmezi cu placere; atata timp cat simti ca pentru aia esti facut, ca aia iti place! Sa nu iti faci griji de bani, ca ii vei face, si vei aprofunda ajungand sa castigi mult mai mult, avand inclinatie in domeniul respectiv! - e tot ce conteaza cand alegi un domeniu.
Sa sti... sa nu ajungi sa alegi domeniul gresit, pentru ca va deveni foarte nasoala situatia. Adica, jobul pe care il vei avea, nu il vei frecventa fericit, cu mare interes.
Asculta de mine daca vrei sa faci ceva bun cu viata ta.
Sa faci totdeauna ce-ti place!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cu filologia nu faci mare lucru in viitor, poti iesi profesor sau, daca faci engleza si germana, poti lucra in comert exterior, sau in alte tari...Pentru medicina trebuie sa ai chemare si har, ca altfel viata altora poate fi in pericol(pentru specializari vitale). Contabili si economisti sunt pe toate drumurile acum si este saturata piata.
Asa ca mai bine alegi ceva care sa faci tu cu placere in viitor.

| Flav a răspuns:

Iti recomand: telecomunicatiile, constructiile, calculatoarele si turismul. Dar, ca sa-ti dau un sfat bun, urmeaza ceea ce-ti place. Conteaza mult ca domeniul in care activezi sa-ti faca placere, sa faci din pasiune, sa doresti sa inveti si sa asimilezi cat mai mult pe respectivul domeniu.
Esti abia a 8, mai ai cativa ani pana sa te gandesti. Nu te preocupa acum de asta. Invata bine la scoala, cu timpul iti vei vedea atat aptitudinile, cat si propriile optiuni.

| dulcik a răspuns:

Eu zic sa mergi pe ceva legat de mediu

| larousee a răspuns:

Axeaza`te pe turism. e frumos si n`o sa moara prea curand.
sau pe limbi straine.
Elianna are dreptate.
intre filo si socio nu e mare lucru, ca si materii. si nu prea conteaza cand iti alegi facultatea

| Andra2503 a răspuns:

Pai la medicina daca vor parintii tai se castiga ft bine iti dai seama si uh cati pacienti are un doctor

| adelinaiasi a răspuns:

Ce crezi ca o sa-ti placa nu fa cu sila ca nu o sa-ti mearga bine`n viata fa ce consideri ca iti place