| Bogdanmanolachi a întrebat:

Ce părere aveți de facultatea de farmacie sau cea de matematica? Care credeti ca ar putea fi mai bănoasă? La farmacie din ce dai admitere? Si inca ceva, conteaza media la purtare din anii de liceu la aceste facultăți?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai bani visezi? Vine criza financiară după pandemie gata s-a terminat vine sfarsitul.

| WhiteLife a răspuns:

Când am fost in liceu un prof mi-a zis că nu merita facultatea de matematica. E foarte greu și se fac o groaza de demonstrații, care nu au legătură cu materia ce urmează să fie predata (evident, pentru profesori). Pentru facultatea de farmacie, in schimb, cred că e o alegere foarte buna big grin este de viitor, cat timp oamenii vor avea probleme de sănătate va avea și ea viitor. Se găsesc locuri de muncă, sunt multe variante de angajare. Este grea, dar e frumoasa și merita. In general, admiterea e din biologia din clasele 9-10 și/sau chimia din 10-11. Cel mai sigur e sa te uiți pe site-ul lor, acolo scrie exact, sau sa suni la secretariat. Vei avea nevoie și de cartea cu grile pe care trebuie sa o înveți bine după ce ai învățat teoria (tot de la secretariat poți să o iei). La matematica mi se pare că se intra cu dosar. La farmacie nu conteaza media la purtare. Daca la matematica se ia în considerare media anilor de studiu, atunci va conta puțin (dar în general cred că se ia media de la BAC sau se face o medie cu cea de la BAC și cea a anilor de studiu).

| Bogdanmanolachi explică (pentru WhiteLife):

La facultatea de matematica contează 50% nota de la matematică din bac, iar restul de 50% media tuturor materiilor de la probele scrise de la bac.

| WhiteLife a răspuns (pentru Bogdanmanolachi):

Atunci inseamna ca nu se ia in considerare media anilor, deci nici media notei la purtare. happy

| Konstantin2020 a răspuns:

Cred ca dacă ești bun pe matematica faci mai multi bani. Din meditații.
Nu contează media la purtare.