| LoLMon a întrebat:

Voi ce tehnici de manipulare stiti? p.s. va rog fara copy paste

3 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Sunt in literatura de specialitate carti care te pot ajuta.
Uite de exemplu se foloseste foarte des urmatoarea tehinca: Vrei ceva de la un amic, mai intai il rogi sa indeplineasca o ceritna mica, care nu presupune effort prea mare si care nu are motiv sa refuse, apoi dupa ce a indeplinit cerinta ta, il rogi sa faci ce vroiai tu initial sa faca, o cerinta mai mare. Subiectul este predispus sa raspunda afirmativ din moment ce a facut deja asta o data.
Ori, daca vrei din nou ceva de la un subiect, poti incerca invers. Propui o cerinta mai dificil de indeplinit, care are sanse mari sa primeasca un raspuns negative, apoi dupa ce est refuzat, vii cu o cerinta ta pe care o urmareai de la inceput, cerinta mai mica. In acest caz, teoretic, subiectul va fi predispus sa ofere un raspuns afirmativ, pentru ca i-ai creat iluzia ca ai coborat din cerere gandindu-te la posibilitatile sale.
De asemnea tot in literature de specialitate sunt carti cu tehnici de citire al limbajelor non-verbale(gesture, grimasa, etc) care te pot ajuta sa iti dai seama daca minte cineva, daca vor ceva etc.

| HailSithis a răspuns:

Citeste asta!

Nu ai vrut sa o faci dar ai facut-o!

| VreauRaspuns2222 a răspuns:

Stai ma in banca ta, nu mai cauta toate prostiile.