| 8paulica a întrebat:

Vreau sa citesc carti despre mitologia greaca. Legendele Olimpului au legatura cu Iliada si Odiseea? Spunet-mi in ce ordine sa le citesc. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Tauwinking a răspuns:

Pai nu stiu intreaba prietenii, rudele, perintii poate te ajuta ei
Bafta!

| Barzu_Andrei_1993 a răspuns:

In primul rand, de ce despre mitologia greaca? In al 2-lea rand, da, iliada si odiseea au legatura cu mitologia greaca, ele fiind scrise de Homer. Ordinea lor este Iliada prima iar apoi odiseea, in iliada se vorbeste despre razboiul troiei iar in odiseea se aduce aminte despre armata lui odiseu trecand peste ruinele troiei, asta sugerand ca razboiul troiei a fost terminat. Sper ca te-am ajutatwinking