| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa pun o intrebare celor care invata limbi straine. Daca v-ati propus sa invatati o limba straina, sa zicem franceza, cam cat timp invatati in fiecare zi? Eu mi-am propus sa invat franceza pana la vara, am mult vocabular de repetat, dar vreau sa o stiu ca sa ma pot angaja la facultate din primul an, pentru ca am observat ca cei fff buni inca din liceu se angajeaza la firme din primul an de facultate ca traducator, si castiga multi bani. Dar totusi cred ca trebuie sa fii foarte bun. Eu daca as invata 4 ore pe zi... Oare e suficent?

14 răspunsuri:
| Dorinel a răspuns:

Sincer eu am avut nevoie sa invat limba spaniola pentru ca plecam sa stau cu niste prieteni la santander si nu aveam chef sa ma duc acolo si sa nu stiu nimic... mi-am luat cateva carti+maicamea care stia limba, 3 ore pe zi invatat si intr-o saptamana am invatat sa vorbesc chiar foarte bine cu pronuntie etc... nu chiar la perfectie dar cat de cat bine stiu...cat despre limba franceza la perfectie cred ca iti i-a vreo 2-3 saptamani dar sa inveti 5-6 ore pe zi bafta

| Sabwy a răspuns:

. e suficient daca ai un cap bun. eu a trebuit sa invat turca si mi-a luat doar 2 saptamani pana am invatat la perfectiune ...Multa Bafta :X

| kayan a răspuns:

O limba straina se invata atat teoretic (gramatica, vocabular, etc) cat mai ales prin multa practica. nu stiu cum reusiti voi sa invatati "la perfectie" o astfel de limba in doar cateva saptamani, citind din carti... straight face

depinde foarte mult si ce limba vrei sa inveti... nu poti compara spaniola sau italiana (chiar si franceza - limbi care se aseamana foarte mult cu a noastra) cu limbile nordice sau chiar portugheza de exemplu...

in concluzie... invata cat crezi ca poti retine intr-o zi si nu uita sa o pui si in practica...

| Dior a răspuns:

4, 5, 6 ore pe zi ar fi suficient.trebuie sa te mai relaxesezi, daca te obosesti nu este bine asa sa nu exagerezi! sa fi in fiecare zi odihnit pentru ca sa poti invata!

| Dan a răspuns:

Mult succes la limba franceza, dar nu este de viitor, invata engleza. Asta este limba oficiala mondiala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5 ar fi mai bine dar e bine si 4! ok!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate daca iest destept ca ie foarte greu la anceput

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreo 4 ore nu este de ajuns ar trebui sa inveti cam 6 ore... Te-ai gandit la meditatii? Sau la Cd-uri... sau sa te uiti la filme speciale cu slo-mo si sa urmaresti subtitrarea (eu asa am invatat-o) ^^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai vrea sa ajungi la facultate, ar trebui max vreo 6-7 ore pe zi ca sa nu perzi nimic tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce este nevoie sa cunoashtem o limba straina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca e bine 2 dar 2 ore la prinz si 2 ore la ora 6 seara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce este nevoie sa cunoastem o limba straina

| me_5148 a răspuns:

O limba straina nu se poate invata niciodata la perfectie in 2-3 saptamani.De fapt,cred ca ar trebui sa renuntam la structura ''la perfectie'' pentru ca nici romana nu o cunoastem atat de bine.Eu am invatat franceza intr-un an, citind enorm, 70-80 de carti si facand numeroase exercitii de traducere si eseuri si am ajuns olimpica dupa fff multa munca.Franceza nu-i o limba usoara, dar daca iti place si ai vointa, vei reusi.Bafta!