| xStefanXxX a întrebat:

Sunt clasa a10a si studiez a 2a limba straina, franceza.Stiu deja engleza la perfectie aproape, iar cu franceza sunt abia la inceput ca anul asta am stat mai mult sa invat la ea.
De cateva zile ma macina gandul asta, sa continui cu franceza sau sa ma apuc de germana.Eu vreau sa invat una dintre aceste 2 limbi pentru atunci cand ma voi angaja. Care credeti ca este mai profitabila dintre aceste limbi, cu care poti obtine mai multi bani, mai ales in combinatie cu limba engleza, daca ati putea da si exemple ar fi perfect. Luand in considerare firmele de pe piata. De asemenea, nu ma deranjeaza sa ma duc intr-o tara anume cu serviciul de aceea vreau sa stiu care este mai importat sa o invat. As dori sa va ganditi la toate avantajele si dezavantajele precum, cate tari vorbesc aceste limbi, unde gasesti mai multe locuri de munca care este mai cautata si mai bine platita, evolutia tarii unde se vorbeste limba respectiva etc.
Totusi m-am gandit sa le studiez pe amandoua in paralel dar inca nu stiu nici un post in care sa fie cerute toate aceste 3 limbi impreuna in afara de traducator.
Multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| iKronstadt a răspuns:

Pune ba mana si invata prima data la limba romana, in special gramatica, fiindca esti PRAF! Apoi, poti avea aspiratii mai inalte big grin
Parerea mea.

| xStefanXxX explică (pentru iKronstadt):

Salut. Nu am niciun interes sa invat lb romana.

| iKronstadt a răspuns (pentru xStefanXxX):

Atunci... taci! Ca te faci dracu' de ras, indiferent in ce colt de lume vei mergewinking

| xStefanXxX explică (pentru iKronstadt):

Am spus ca nu am niciun interes sa invat limba romana, nu si ca nu o stiu. Stiu limba romana la perfectie si nu imi ofera niciun avantaj.

| iKronstadt a răspuns (pentru xStefanXxX):

laughing O stii o laie! Ba, tu vezi cum scrii pe site? Gogule, nu confunda scrisul cu vorbitul! Te lauzi ca stii limba engleza aproape de perfectiune... Spune-mi si mie (rapid, fara cautat pe net!), unde este greseala in expresia asta:
"All wiring to and from
these remote input devices to the Control Panel must be made with shielded, twisted pair
conductors. Be sure to ground the shielding only at the panel!".
Hai, mai rapid, sa vad daca esti bun sa lucrezi in strainatatewinking

| pyma a răspuns (pentru iKronstadt):

Poi și ne spui și nouă unde-i greșeala, că eu nu o găsesc sad?!

| iKronstadt a răspuns (pentru pyma):

Lasa tristetea! Promit ca-ti raspund la cerere, dupa ce-mi da replica user-ul care a postat intrebarea. Jur pe rosu'! happy

| pyma a răspuns (pentru iKronstadt):

Mda, nu cred eu că-ți mai răspunde puștiu' ăsta, iar tricoul se decolorează laughing.
I'm waiting waiting.

| iKronstadt a răspuns (pentru pyma):

Nu exista ceva gresit in exemplul dat de mine. Sunt doua propozitii cat se poate de simple. Asteptam sa-mi spuna pustiulica asta (de fapt, cred ca este tac'su la taste, sau frac'su ala mai mare), sa-mi demonstreze ca "stie deja engleza la perfectie aproape"winking

| pyma a răspuns (pentru iKronstadt):

laughing
Mulțam' pentru răspuns.

| iKronstadt a răspuns (pentru pyma):

laughing Bineinteles ca nu stapanesc limba engleza "aproape de perfectiune". Dar, ma apuca dracii cand vad laude de genul asta, facute asa... de impresie artistica. Eu am aruncat momeala, iar el trebuia sa "mi-o traga original", din start.
P.P. Daca stiam engleza la perfectie, deja eram mana dreapta a reginei Marii Britanii laughing

| pyma a răspuns (pentru iKronstadt):

La cât sunt cei din familia regală de scorțoși, nu te-aș fi văzut prea mult pe-acolo laughing.

| iKronstadt a răspuns (pentru pyma):

Lasa-ma dom'le sa visez si eu laughing
Duminica faina!

| pyma a răspuns (pentru iKronstadt):

Mulțumesc, la fel happy!

| didina6850 a răspuns:

Eu zic sa optezi clar pentru germana. mai ales daca vrei sa lucrezi intr-un domeniu de inginerie dupa aceea. Germania, austria, elvetia...aici se vorbeste germana si nivelul de trai e ridicat. pe piata muncii din Romania se cauta mult vorbitori de germana.
majoritatea angajatorilor vor cere intr-adevar ori engleza+franceza ori engleza+germana. deci parerea mea este sa aprofundezi una din ele calumea si sa iti iei un atestat de limba. (Göthe Zertifikat sau Deutsches Sprachdiplom pentru germana, DELF sau DALF pentru franceza)

| xStefanXxX explică (pentru didina6850):

Multumesc de raspuns! Totusi nu ai nici un avantaj daca stii si germana si franceza, nu?

| didina6850 a răspuns (pentru xStefanXxX):

Cu siguranta ai, pentru ca sansele tale se dubleaza. depinde acum ce vrei sa faci. sa mergi la facultate in strainatate? si unde? eu cred ca e intotdeauna mai bine sa faci ceva cum trebuie, de aceea zic sa inveti o limba din asta doua, dar calumea. o sa iti ia cativa ani buni pana s-o stapanesti, daca incepi de la zero.

| xStefanXxX explică:

As dori sa luati in considerare si conditiile de emigrare si discriminarea, in cazul in care va ganditi la munca in strainatate.