| anonim_4396 a întrebat:

Aţi fi de acord cu introducerea unui timp(de câteva ore, să zicem) care trebuie să treacă de la punerea unei întrebări pe TPU până să fie acordată funda?
Eu spun că ar fi util, fiindcă există tendinţa asta de a da fundă la primul răspuns postat şi mereu văd răspunsuri câştigătoare mai puţin folositoare şi complete decât altele, postate mai târziu. Cred că mulţi dintre noi a fost, la rândul lor, în situaţia de a primi fundă pe nedrept (deşi pe unii dintre ei chiar nu i-a deranjat chestia asta).
Ce părere aveţi? Dacă sunteţi de acord, care credeţi că ar trebui să fie perioada asta de timp?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Personal, îmi este indiferent.
Dar...pe de o parte îți dau dreptate (foarte des văd premiate răspunsurile total greșite), iar pe de altă - este dreptul fiecăruia de a decide răspunsul Cui dorește să selecteze ca fiind câștigător.
Și poate intra în cont doar atunci, pe fugă, câteva ore, iar după să absenteze câteva luni sau să nu mai intre deloc.
Așadar, cred că trebuie să aibă și dreptul de a decide Când dorește să selecteze răspunsul câștigător.

Deși, nu consider că este un drept suprem și dacă s-ar lua o decizie în acest sens și regulile s-ar schimba, nu mi s-ar părea problematic/nepotrivit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vad rostul, cel care a pus intrebarea are dreptul de a aprecia, nimeni nu i se poate substitui si este strict problema lui cand si cui da funda. Ca unii nu stiu sa aprecieze, isi acorda singuri funda pentru alt cont ori o acorda unui prieten este o alta discutie.
Este adevarat ceea ce spui, eu am vazut funde acordate la raspunsuri complet gresite si de aceea ii sfatuiesc pe noii utilizatori sa astepte 1-2 zile pana acorda funda. Numai bine!

| aliceinchains a răspuns:

Păi e un timp deja, de 3 zile. Dacă în astea trei zile nu acorzi funda, ea se acordă automat răspunsului cu cele mai multe voturi. Poți s-o dai înainte oricum vrei sau dacă dai pe link-ul ăla din mail-ul de la TPU, poți să nu o acorzi deloc, dacă nu vrei sau n-ai primit nici un răspuns bun.

| MrAngelus a răspuns (pentru aliceinchains):

N-ai inteles, vrea sa spuna ca dupa ce pui o intrebare tu ai voie sa dai funda dupa un anumit interval de timp, de exemplu 3 ore, daca n-au trecut 3 ore de la punerea intrebarii n-ai voie sa dai funda.

Mie mi se pare o prostie chestia asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o idee mai buna. Sa dispara fundele de tot. Evident, 99% se vor opune.

| NuSeZiceANONIM a răspuns:

Eu sunt pro