| sofy23 a întrebat:

am tot observat in ultima vreme ca tot puneti intrebari legate de religie si nu inteleg dc. adica, no luati in nume de rau, dar ce aveti cu religia? mie mi se pare ca aceasta categorie a fost adaugata ca sa ii lamureasca pe unii care nu inteleg ceva in religia lor, nu sa se rasteasca utilizatorii la alti utilizatori ca Dumnezeu de fapt nu exista si ca dc credeti pentru ca nu prea e potrivit pentru acest gen de site care se axeaza mai mult pe intrebari si nelamuriri ci nu pe declaratii. si am mai observat ceva, ceva ca tot spuneti despre o doamna Ema, ea cine este si dc e asa mult barfita, o facut ceva (nu va suparati ca intreb, sunt mai noua si sunt mai curioasa de fel)? multumesc, si va rog nu va suparati, si scuze categoria

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Hmph.
Mda.
Păi, la fel ca în lumea reală, oamenii se ceartă între ei pe religii, fac războaie între ei pe religii, îşi pun porecle bazate pe religii. Şi, de ce n-ar fi asta şi aici? Nu zic că e bine, că unele întrebări sunt de-a dreptul stupide, irelevante.
Păi doamna Ema e o femeie religioasă, şi ca orice alt membru TPU ajută lumea. Bineînţeles, tot ca orice alt membru TPU probabil calcă pe nervii unora, la fel cum facem fiecare, că deh, nu putem mulţumi pe toţi.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu sunt interesată de subiectul "Religie", care oricum mereu a fost, este şi va fi unul delicat şi controversat, dar pot să spun despre Ema că este o femeie de treabă, cu simţul umorului, cu un suflet mare, care încearcă să facă un bine şi pentru acest lucru merită tot respectul meu.

| EmaS a răspuns:

Buna,eu sunt Ema.Ma bucur ca am oportunitatea sa te cunosc chiar si asa, prin TPU.Eu sunt un om ca oricare, care doresc sa ajut oameni.Fiecare avem un rol. Unii dau sfaturi din experientele pe care le-au trait in viata, altii din cartile citite de ei, altii din punct de vedere profesional.Fiecare om are dreptul la opinie.Eu sunt o persoana credincioasa, si iubesc Cuvantul lui Dumnezeu.Am avut multe experiente,am primit raspuns la multe rugaciuni,sotul meu a avut un accident foarte grav,medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata, dar eu m-am rugat lui Dumnezeu, si Dumnezeu a facut o minune.A fost un miracol si pentru medicii care imi spuneau sa ma pregatesc pentru inmormantare.De aceea eu nu pot sa tac cand este vorba despre Dumnezeu.Il iubesc si ii iubesc si pe semenii mei,si imi pasa de ei.

Scopul meu este sa ajut atat cat Dumnezeu imi ajuta si imi da putere si intelepciune sa pot spune si altora din experientele mele, ca atunci cand se confrunta cu diferite situatii si imprejurari, sa le dau un sfat bun ca sa nu fie nevoiti sa suporte consecintele unor alegeri gresite.Eu vreau sa promovez in randul tinerilor adevaratele valori etice si morale, principii sanatoase dupa care sa isi calauzeasca viata.Si toti impreuna putem sa facem lumea un pic mai buna!

| MMihai a răspuns:

Se distrează și o fac pe nebunii!
Ema ori este creștin ortodoxă ori neoprotestantă, și mai trântește câte o mică predică creștină.
Pe Ema nu o bărfește nimeni.
Am mai tântit și eu câteva predici anticreștine, eu având propriile mele idei religioase, care diferă de modelul creștin!

| cryssu2008 a răspuns:

Religia a fost si va fi mereu un subiect controversat. Deoarece toti avem o anumita religie( bine ca mai sunt unii si fara, asta e partea a doua) si e normal sa avem intrebari legate de ea. Cine nu are vreo intrebare despre ea, inseamna ca este perfect. Si dupa cum stim, nimeni nu este perfect. In legatura cu "doamna Ema", nici eu nu stiu despre ce e vorba.