| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Pornind de la premisa ca TPU este un site de intrajutorare (asa cum scrie si in regulament) chiar mi-ar placea sa stiu de ce posteaza ateii la categoria religie. O persoana care are o religie (indiferent care ar fi aia) are tot dreptul sa puna o intrebare legata de o nelamurire a sa asupra unui fapt. Dar o persoana care nu are nicio religie (atee) banuiesc eu ca n-are nevoie de ajutor legat de convingerile sale, nu are nevoie sa intrebe nimic pentru ca nu are ce sa intrebe (nu are nelamuriri legate de neexistenta zeilor). Atunci, de ce mai posteaza la aceasta categorie? Este un site de intrajutorare, nu de dezbatere. Eu cred ca multe intrebari sunt in plus la categoria asta.

42 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cică să-şi exprime opiniilehee hee

| Inferno a răspuns:

Pentru a trezi ratiunea adormita a celor ca tine. Ar trebui sa le multumesti.

| costis a răspuns:

Tarziu ai ajuns la nedumerirea asta. Eu am una mai mare: de ce monopolizeaza rubrica religie? si de ce isi bat joc de rubrica religie?
Fiecare om are dreptul de a privi lumea cum doreste, iar cel religios are conceptia lui despre ce urmeaza dupa moarte. De ce e atat de apriga dorinta ateului de a imi lua speranta pentru ce e dincolo de moarte, cand eu nu ii iau lui nimic? poate sa nu acceseze rubrica asta si sa isi bea linistit sucul cu prietenii. Daca nu-i are, nu-s eu vinovat.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru costis):

Tatic, ce zici tu tine de cei 7 ani de acasa nu ca ala e ateu si ala e crestin. eu nu privez pe nimeni de dumnezeu.
nu o lua in nume de rau dar sa lasam victimizarile ca in ce priveste mistocarii, aia sunt si la dragoste&sex, sanatate, tehnologie, in scoli, in spitale, la colt de bloc, unde vrei tu, nu numai pe TPU la religie.

| costis a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Uite-te cu un raspuns mai jos de al tau, la PreaDulceleFin, si vezi cum e cu victimizarea.

NOname
| NOname a răspuns:

MultPreaInteleptulTractorist: "Eu cred ca multe intrebari sunt in plus la categoria asta."

Poţi să crezi ce vrei, este dreptul tău la opinie (văd că şi tu ai postat la "Religie" şi este vorba de o dezbatere, nu de vreun ajutor; ipocrizie?), la fel cum este şi dreptul celorlalţi să-şi exprime opinia vis-a-vis de orice subiect de pe acest site, inclusiv religie.

http://www.tpu.ro/......olo-adica/

Dacă TPU era un site stric de întrebări care solicită un ajutor real, nu am fi avut nici categoria "Conversaţii" şi multe altele. Cred că ar fi cazul să-ţi upgradezi logica şi gândirea critică. Iar de postat, oricum poţi să postezi unde vrei - asta nu înseamnă că ai dreptul să o interzici altora.
Dacă te nemulţumesc astfel de chestiuni, este strict problema ta, nu a site-ului sau a celorlalţi utilizatori. Rezolvă-ţi-o! Ai şi opţiunea "Selectare categorii ignorate", dacă eşti mai sensibil şi ai unele frustrări. Foloseşte-o cu încredere! :)

| Dandanache a răspuns:

Probabil nu au nelamuriri legate de inexistenta zeilor, dar multi au nelamuriri legate de persistenta zeilor in mentalul unei societati moderne. Atata timp cat sunt decenti si logici, au tot dreptul sa intrebe si sa li se raspunda.

| danay72 a răspuns:

Au dreptul la opinie si apoi multi atei in urma intelegerii Bibliei, au devenit crestini.

| fightBack a răspuns (pentru danay72):

Exact invers.

| Lămâie00 a răspuns (pentru danay72):

Eu asa am ajuns "Ateu"

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru danay72):

La opinie n-au dreptu, ca nu este un site de dezbatere. Au dreptul sa raspunda exact la intrebari sau mai bine sa se abtina. Daca au devenit crestini intre timp pot pune intrebari in ideea de a fi ajutati.

| NOname a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

MultPreaInteleptulTractorist: "La opinie n-au dreptu, ca nu este un site de dezbatere."

Ba, au şi dreptul la opinie, iar site-ul este şi de dezbateri (ţi-am argumentat mai sus), unele dezbateri constituind în sine un ajutor (direct sau indirect).

Şi că tot văd că mai ai nelămuriri, să ştii că poate ateii ar avea mai puţină treabă pe la această categorie, dacă nu ar fi în permanenţă provocaţi/invitaţi.

Un răspuns pe care îl poţi considera adresat şi ţie:
http://www.tpu.ro/......-de-ideea/

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru NOname):

Sunt de parere ca multi dintre ateii care posteaza aici o fac strict ca sa incite, deci nu sunt absolut cu nimic mai diplomati. Majoritatea nu cauta si nu au cautat niciodata ajutor la aceasta categorie, ci doar polemici si tensiuni. Asa ca nu ma lua tu pe mine cu provocarile in conditiile in care e plin de adolescenti neintelesi (atei desigur) pe aici care creaza numai cearta.

| NOname a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Reciteşte ce ţi-a scris şi Alphawolf, căci observ că îţi scapă esenţialul.
Şi informarea corectă şi realistă constituie un ajutor.

| Alphawolf a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

In orice este opozitie, chiar si in stiinta. Tu vrei sa anulezi opozitia, fiind partinitor si superficial, dar fara ea nu este in regula. O singura varianta interpreteaza si adopta doar in favoarea acelei convingeri, doar frumosul, doar ce ii convine, partea nasoala o omite, nu o poate vedea, pentru ca este impotriva a tot cea construit, impotriva dorintei sale. Fara opozitie ar fi iadul pe pamant. Omul este ignorant si superficial de felul lui, nu poate vedea totul, omite aspecte in analiza unei probleme, insa mai multe persoane inseamna mai multe idei, mai multe aspecte in analiza acelei probleme, iar cu cat sunt mai multe aspecte in analiza... cu atat adevarul este mai aproape.
Asta este doar un aspect, uite un altul: Crezi ca totul este in regula privind religia, tu esti multumit de tot ce inseamna religie? Eu nu pot crede! Taci, inghiti in sec? Daca da, foarte rau! Trebuie sa plangi ca sa fii vazut plangand, trebuie sa ceri ca sa primesti, trebuie sa demonstrezi sau sa argumentezi ca sa ti se dea dreptate.

Consideri ca ateii chiar nu mai au ce invata, ei sunt atotcunoscatori, pentru ei nu mai exista dovezi sau argumente care le-ar putea clatina convingerea? Nu fi asa sigur, sunt destui atei mai mult cu numele, de moment. Si ei au fost indoctrinati de societate, si ei sunt plini de incertitudini. Misterul il atrage pe om, iar faptul ca o persoana are o convingere total opusa convingerii mele ma ambitioneaza sa inteleg, sa ma conving de ce gandeste asa cum gandeste... chiar cine greseste, eu sau el. Vreau sa ma conving, iar asta doar discutand, el argumentand varianta lui, iar eu pe a mea. Si asta e doar un aspect, sunt o groaza de alte aspecte si anormalitati in societate care ma motiveaza sa ma implic in acest subiect.

Ajutorul nu consta in al informa pe om cu ce vrea sa auda, ci cu ceea ce este adevarat, constructiv pentru el si pentru societate. Foarte probabil ca un ateu sa-l ajute pe religios mult mai mult decat un credincios.

Adevarul nu este interpretabil, el nu poate fi atacat, adevarul nu poate fi distructiv, el este doar constructiv. Aceste dezbateri in contradictoriu sunt constructive, urmaresc un adevar, iar adevarul este atunci cand poate fi demonstrat si argumentat, asfel el devine de neatacat.

Tu ai pus aceasta intrebare pentru ca ai avut o neclaritate, ai vrut sa atragi atentia ca ateii sunt bagatori de seama, incita, cauta cearta(asta conform modului tau de a gandi). Tu nu ai avut intentia de a incita, de a te certa, desi pe mine(si nu doar banuiesc) m-ai bagat in "priza". Asa e cu majoritatea intrebarilor, sunt neclaritati, se vrea a atrage atentia unui lucru sau se vrea un raspuns, argumente...

| RAY a răspuns:

Indiferent daca are o religie sau nu are dreptul sa adauge o intrebare la categoria religie, bine uni exagereaza recunosc ca nu au ce face dar in mare parte are dreptate biblia e o carte plina de crime si nedreptati nu o numi morala

| Mădă0611 a răspuns:

Pai cum, nefumatorii, daca sunt hartuiti de fumatori, nu au dreptul sa isi exprime parerea despre tigari? Cm ziceam si la cealalta intrebare, cat timp teistii au treaba cu ateii, ateii au dreptul sa se apere. Nu va convine? Ceaules!

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mădă0611):

''Nu va convine? Ceaules! ''

Nu inteleg de ce ma bagi in aceeasi oala cu ei, eu nu sunt teist.

''Cm ziceam si la cealalta intrebare, cat timp teistii au treaba cu ateii, ateii au dreptul sa se apere''

Atata vreme cat sunt provocati normal ca au dreptul sa se apere. Dar atata vreme cat tind sa se bage ca musca-n popoul calului in discutii care nu le sunt adresate ar trebui si injurati, nu numai mustrati. La fel si despre teisti ca ai adus vorba.
Problema e una singura : ateii nu au cum sa se indoaiasca de credinta lor (pentru ca n-ar mai fi atei prin definitie, ar fi agnostici) deci nu au ce sa caute sa puna intrebari la categoria Religie. Iar cum e urat sa te bagi ca musca-n... n-ar mai raspunde nici la intrebarile teistilor (QED)

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Pai stai asa, in biblie scrie ca cel care nu crede in dumnezeu e nebun, ca trebuie omorat, asa ca ateii sunt primii atacati, ca sa nu mai spun de miile de biserici si de zgomotul din apropierea lor, de oamenii care stau sa te loveasca in cap ca nu crezi in prietenul lor imaginar, de slujbele in care popa vorbeste de atei, nu de bine, evident. Ai vazut vreun ateu (ateu, nu crestin anti teist) sa faca asta, sa te atace fizic pe strada pentru prietenul tau imaginar? Eu am vazut crestini care ataca atei, pentru ca, "vezi doamne" din cauza lor ninge in ianuarie, sau e canicula in iulie, si ca ultima chestie, cat timp ateii sunt mentionati pe undeva, am dreptul sa-i dau peste bot (da, asta e cea mai potrivita expresie) celui care nu isi vede lungul nasului, daca ajut un copil sa isi limpezeasca si curete mintea de porcarii, e perfect.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mădă0611):

Hei, chill out. Pana la urma religia este un subiect de discutie pentru oamenii limitati. Indiferent de care ar fi aia happy Un om in toate mintile cand se trezeste de dimineata are cu totu alte preocupari decat sa se bata cu pumnu in piept ca el e de religia X, ateu sau agnostic. In afara de biserica eu doar la carciuma am mai vazut discutii religioase (si nu m-am nascut la oras).

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Unde vezi tu nechill? laughing Aaa, lipseau emoticonsii, ma grabeam. Eu nu ii injur, decat daca injura si le intorc vorbele, cu copy-paste daca sunt prostii, dar asa fac cu oricine, pe orice subiect, daca ma simt atacata sau ii ataca pe cei slabi, asa ca nu mai generalizati ca va treziti cu generalizari, jigniti? primiti jigniri? Asa e frumos, ce tie nu iti place, altuia nu face, dar daca ti-a facut ceva, fa-i si tu, fix la fel + bonus, sa vada cum e si data viitoare sa stea in bancuta lui. Apropo, ateii sunt asociati cu stiinta, sau invers, si mi-e ciuda cand vad ca oamenii de stiinta sunt prosti, nebuni, si ce le mai poate capul, dar se folosesc de ce descopera sau creaza ei, mi-ar fi rusine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai daca vrei sa-i ajuti cu ceva trebuie sa intinda mana nu sa-ti arate pumnul

| Alphawolf a răspuns:

Eu cred ca multi, foarte multi crestini sunt batuti bine in cap.

Daca tu imi pui mie interdictii si eu iti pun tie interdictii! Intrajutorare? Spune-mi, demonstreaza-mi si argumenteaza-mi cu ce il ajuti pe religios. Cu vorbe, cu iluzii, il indoctrinezi? Si eu sa inchid ochii, asa-i? Adica tu ca religie te extinzi, promovezi, manipulezi, stabilesti adevaruri, iar pe mine ma reduci la tacere?
Prietene, trezeste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule draga si eu m-am mirat cat de mult se straduiesc, sa demonstreze ca ei sant buni si crestinii rai, urmand sfatul lui razvan, tiganul domnitor p, care multi din ei nici nu stiu cine e; cea mai mare pedepsire pentru inamicul tau, este de a-i arata ca tu esti bun si dansu-i rau.problema lor e ca, crestinii nu le sant inamici.mai mult; ei sant smeriti si chiar isi insusesc critica ateilor in sensul ca; sant intr-adevar rai.pacatosi,si mai au muuuult pana la desavarsire.atunci ateii isi dau seama de inutilitatea lor si-si spun; ce facem noi de fapt? le spun eu.o cearta de vorbe cu ei insisi.rezultatul? total nesatisfacator.inutil in privinta crestinilor, si mult prea sec si fara rod in randul altor oameni.asta nu-i deranjeaza dar nici nu le zagandara orgoliul.si atunci se intreaba? stim noi de fapt cum ne cheama cu buletinul in mana? unii stiu dar altii nu.ei intra aci doar sa faca pe desteptii, fiindca, cu inteligenta lor cea mare la celelalte rubrici, sant total afoni, paaaaraaaleli. daca ar cauta o cale de comunicare si de intelegere, ar da dovada de teligenta.dar nu.nui ajuta capul.nici neuronul.de aia regret eu.ei sant ca delfinii.o rasa subumana, fiindca cu oamenii nu pot relationa.dar cu suboamenii se simt ca pestele in apa.mie-mi plac pestii.saramura,prajiti,pane,rasol.mai ales rasol.si astia sant de mult rasol.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cred ca se simt bine, este pentru atei ca si cum ar umbla cu capra liberi.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Iti dau 15.000 de motive daca vrei
de exemplu o parte din banii fiecarui contribuabil se duc si la biserica, ce nu am voie sa intru aici si sa injur popii? daca nu mananc fasole ce nu am voie sa-mi dau cu parerea despre fasole? "ba tu daca nu mananci fasole de ce vorbesti?" ce intrebare e asta
e religie si atat, nu zice nicaieri ca cine intra aici trebuie sa-l pupe in fund pe nu stiu ce sfant, cine vorbeste despre alta religie afara de crestinism sa fie pedepsit. care-i problema, aici nu iti explic dpdvd al unui ateu sau crestin ci dpdvd logic.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Pai e foarte simplu, TPU nu e un site de injuraturi, proteste sau dezbateri (prin regulament)
Daca vrei sa protestezi i-ati aprobare si Piata Revolutiei e a ta.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Eh, nu mi-o baga pe asta cu regulamentu ca in intrebare si tu incerci o dezbatere.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru EnciclopediaProstiei):

N-am zis nicaieri ca intrebarea mea e corecta, dar fiind in ton cu celelalte nimeni nu poate zice nimic.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

E, vezi? ti-ai raspuns singur si la intrebare.
arcuirea regulamentului, dependenta de cearta si de drama, intr-un mediu unde suntem bine protejati.

| Kabuto79 a răspuns:

Ba tu esti prost sau te prefaci? -.-
ATEISMUL e o RELIGIE

| NOname a răspuns (pentru Kabuto79):

Poate nu sclipeşte de inteligenţă, dar din alte motive.

"A numi ateismul religie este ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Pai majoritatea teistilor spun ca ateismul e o religie, doar cand le convine, in rest, nu e. Cate cuvinte scrise degeaba pentru un subiect care nu merita. oh go on
Hai sa impartim toate categoriile, ca, vai, unii nu pot prosti lumea din cauza ateilor. Eu vreau muzica sa fie pe genuri, pai se poate asa ceva? Daca dau click pe un link si e o manea, trebuie s-o sterg din istoric, munca, huuuo, sa isi faca adminii treaba. no talking Vreau o categorie "trance" care sa aiba sub categorii in functie de bpm, o sa fie goale, dar nu conteaza, una Justin Bieber, una Justin Bieber e fata, alta Rock, alta Rock = satanism, s.a.m.d.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mădă0611):

Ideea e ca religia ar trebui sa fie o dezbatere linistita iar certurile nu fac decat sa ne dea pe fata arama de romani. De fapt asta era esentialul (pe care unii sugereaza ca nu l-am inteles) nu alte tampenii. Nu degeaba suntem cu milioane de ani lumina in urma tarilor dezvoltate. Totul pleaca de la mentalitate. Doar prin Pakistan, Afganistan si Fasia Gaza mai vezi certuri pe tema religie. Religie atentie, nu biserica (fiindca oricine stie cat e de corupta si lipsita de scrupule biserica si asa a fost mereu)

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mai, tractorist poate ca esti, dar inteligent nu.
Biserica e religia si religia e biserica, credinta ar fi altceva, dar si nenea Iisus, ala de tot indruga de iubire, a zis, tot in biblie, pe care se pare ca n-ai citit-o, ca cine nu e cu el e impotriva lui. Pe mine nu ma intereseaza daca nu iti place de Hawking ca nici mie nu imi place de el, sau daca nu esti de acord cu tot ce spune nu stiu ce om de stiinta, nici eu nu sunt, dar daca as fi ca astia ai nostri, ar trebui sa imi placa si sa-i urasc pe toti cei care nu il/ii plac. Nu-Ma-Intereseaza. Spune-mi un crestin care nu face spume cand ii zici ca nu crezi in Iisus si apoi gandeste-te cine tine tara pe loc. Bun, probabil te gandesti ca e vina mea ca spun ca nu cred in Iisus, dar altii spun ca nu cred in evolutie, desi au canini, si totusi, nu cred ca i-a atacat cineva pentru asta. Cum ziceam la alta intrebare in care era vorba despre pedepsirea celor care denigreaza alte religii, pe langa ca doar adeptii o pot denigra, si ei o si fac, daca e vreo epidemie si trebuie sa informam populatia despre asta, deci virusuri, simptome, tratament, trebuie sa mentionam ca rugaciunile nu sunt de ajutor, iar iti sar in cap. Chiar mai devreme am vazut niste imagini cu niste copii musulmani cu pancarte pe care scria "moarte celor care jignesc islamul", si islamul e de jignit, adica e de extirpat, urmat de iudaism si crestinism, fiecare sa primeasca ce promoveaza de fapt.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mădă0611):

Inca odata, nu ma intereseaza in cine crezi si ce zice biserica, pentr a mia oara nu sunt teist. Cearta, zanzania si discutia in contradictoriu in permanenta sunt actiuni care nu denota deoloc inteligenta, deci la partea cu mansarda chiar nu stiu daca stai bine. Daca stau bine sa ma gandesc nici sa postezi non-stop pe TPU la categoria religie nu-i dovada de inteligenta si talent. Pentru ca aici majoritatea sunt bagatori in seama.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am inteles ca nu esti, pers a 2-a sg e pentru generalizare rolling on the floor
De fapt, discutiile, fie ele in contradictoriu, sunt dovada de inteligenta, dar trecem peste.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Mădă0611):

''De fapt, discutiile, fie ele in contradictoriu, sunt dovada de inteligenta, dar trecem peste.''

de fapt... nu. Si Leana care vinde praz la coltu strazii e sociabila si discuta. Mai conteaza si ce discuti, nu numai sa discuti.
Iar dezbaterile pe tema religie pe TPU sunt asemanatoare actiunilor lui Don Quijote si anume lupta cu morile de vant. Nu poti fi prea destept daca te lupti cu morile de vant. Bine ca mi-am dat seama azi, ca riscam sa cad si eu in cerul vicios cu inca 1-2 intrebari precum asta.

| BazikR1 a răspuns:

Si ateismul este o religie, nu inteleg de ce te deranjeaza. Poate ca multi atei iti pot spune lucruri despre biblie pentru ca pe ei i-a interesat tu te gandesti ca te trezesti asa dimineata si zici : ba de azi sunt ateu?
Fiecare are dereptul la opinie

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru BazikR1):

Opinie atunci cand este relevanta si opinie atunci cand vrei sa ajuti. Dar ca ateu nu prea ai cum sa ajuti decat alti atei, care nu au nevoie sa le intareasca cineva convingerile pentru ca n-ar mai fi atei (prin definitie). Pricepi paradoxul?

| BazikR1 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Inteleg ce vrei sa zici si ai dreptate oricum am mai vazut si atei care jignesc celelalte religii fara niciun drept, mi se pare tampit sa adresezi unele cuvinte fara sens doar pentru ca cineva crede in ceeva ce tu nu crezi sau pentru ca nu-ti impartaseste opiniile

| fightBack a răspuns:

Au libertatea si dreptul, pentru ca aproape toti atei au citit Biblia si de aia sunt atei!