| 2B a întrebat:

TpU! As mai vrea sa ma ajutati la niste nelamuri! Am vazut,ca poti sa dai sa se acepte cererile de prietenie,fara sa mai acepti tu,sa se faca automat(asta am auzit, nu stiu daca este si adevarat) de pe TpU
As vrea sa stiu cum pot avea si eu "Expert TPU" sa imi spuneti cum se obitne acest titlu! Multumesc(Funda)Si daca pot sa sa nu mai apara oracolul meu(acolo jos sub nume, cand raspund la ceva)Sau daca as putea sa elimin toate raspunsurile mele din oracol! Multumesc(funda)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este adevărat, se poate seta ca cererile de prietenie să fie acceptate "automat"!

Intri în secţiunea "Setarile contului meu" din grila portocalie/stânga, acolo ai secţiunea "Editeaza profilul" şi opţiunea "Doresc sa accept prietenii", unde ai 3 variante : "Manual, prin aprobare", "Automat pe toţi" şi "Pe nimeni".
Selectezi opţiunea dorită şi salvezi.

"Expert TPU" este "titlul" ( gradul ) suprem/maxim pe care îl poate obţine un user!

Acordarea titlului de "Expert TPU" se face de către echipa TPU ( de Admine )!

"Asadar:

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?
Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?
Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?

Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Membrii comunitatii pot propune numirea altor membri ca Experti?

Da, propunerile sunt apreciate si luate in considerare, insa decizia finala tot echipa TPU.ro o va lua." - SURSA :
http://www.tpu.ro/blog/?p=134

"Ca si conditii minimale, utilizatorii propusi de voi trebuie:

- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere

- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare

- sa nu fi jignit alti utilizatori

- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat

Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat." - SURSA :
http://www. tpu.ro/blog/? p=601,

Ca o "condiţie" suplimentară, în practică, s-a mai observat NECESITATEA de a avea un raport minim de 10 % răspunsuri câştigătoare ( din cele date ) - adică, cel putin 1 răspuns din 10 să fie castigator!

Oricum, cred că mai ai MULT de AŞTEPTAT =))

De 1 an şi jumătate, de când eu activez pe site, NU s-au mai ales Experţi TPU :(

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru Oracol, intri la " Oracolul TPU" :
http://www.tpu.ro/oracol/

Acolo sus, în colţul din dreapta, ai secţiunea "Opţiuni oracol", dai click pe ea şi o să-ţi apară 3 opţiuni :
"Raspunsurile mele sunt:
Pentru toti utilizatorii
Doar pentru prietenii mei
Doar pentru mine"
Selectezi "Doar pentru mine" şi salvezi : astfel NU va mai apărea oracolul sub profilul tău!

O seară frumoasă.

| 2B explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Ca ai avut timp, sa ma ajuti si pe mine iti sunt recunoscator ca m-ai ajutat! Inca o data m-ai ajutat, multumesc mult! Sincer nu stiu ce m-as face fara tine! Mult success in continuare!winking

| bursuc001 a răspuns (pentru 2B):

Cu plăcere!

Mersi şi euwinking

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Da a accepta prieteni se poate face si automat iar daca nu vrei sa apara oracolul dai clic la setari oracol si dai clik la doar pentu mine si nu mai apare