| julietadya a întrebat:

Sunt noua pe acest site si nu stiu prea multe despre el, asa ca mi-ati fi de mare ajutor daca ati fi draguti si mi-ati explica ce este cu funditele acelea.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

P.S. În această perioadă site-ul are nişte probleme tehnice. Şi momentan nu suntem lăsaţi să selectăm răspunsuri câştigatoare. Dar ai puţină răbdare şi site-ul îşi va reveni la normal!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici fără alte comentarii: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| MenInShadow a răspuns:

Pai, raspunzand bine la intrebarile puse de alti useri pe site, poti primii vot si funda. Cu astea, poti ajunge userul anului, expert TPU. Si cu asta iti maresti rankul. Initial tu il ai mare, dar raspunzand, si primid funde si voturi, el se face mai mic, si daca ai mai mic de 10, poti devenii expert sau userul anuluihappy
Si ca sa dai o funda, in dreapta raspunsului care-l primesti, este o funda incolora, care se coloreaza atunci cand pui sageata pe ea. dai click pe funda aia incolora, si cand se coloreaza si ramane asa, atunci ai dat o funda ( doar ca sa nu mai pui o intrebare in plustongue)

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Pe acest site pori pune intrebari cerand ajutor sau tu poti raspunde altora Pt raspunsul tau poti primi funda daca este de mare ajutor sau voturi in functie de ce ai scris.

| xCatastrophe a răspuns:

Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
Cam asta e funda...
Pentru a vota un raspuns este suficient sa dai click pe una (sau mai multe) dintre casutele care corespund calificativului dorit, situate sub raspunsul respectiv, apoi click pe bifa din dreapta. Votul tau va fi inregistrat imediat, iar pe site va fi afisat intr-un interval de 15 minute. Nu iti poti vota propriile postari si nici nu poti vota acelasi raspuns de doua ori
Iar acesta votul...big grin Ajuta?

| crisbebe a răspuns:

Funditele le dai atunci cand pui o intrebare si un raspuns e cel mai bun te ajuta pe tine cel mai mult

| Mia999 a răspuns:

Pai de exemplu.tu pui o intrebare.si cand iti dau utilizatori raspunsurile.ai in dreapta o fundita portocalie.ea consta in cel mai bun raspuns...considerat de tine bineinteles.acum ca stii. funda?batting eyelashes

| Kafeeaua a răspuns:

Buna pai uite care este treaba pe acest site happy
Tu cand pui o intrebare mai multe persoane iti raspund, tu bineinteles ca aprobi doar un raspuns si il declari kastigator,,,fiind recunoscator ii daruiesti o fundissa din toata inima celui care ti-a dat o mana de ajutor,,, daca vrei sa mai stii ceva,,, spune`mi:*

| Kijk a răspuns:

Funditele? Sunt un mod de a desemna raspunsul castigator dintre cele pe care le-ai primit.La randul tau primesti fundite daca dai cel mai bun raspuns.Aceste fundite le gasesti in dreapta fiecarui raspuns primit. Dedesuptul acestor fundite va scrie "Declara raspunsul castigator". Funda?