| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Cotizarea la Pilonul 2 de pensii se face din salariul net sau brut?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu am gasit asa :

"Pilonul II inseamna ca o parte din contributia de asigurari sociale (CAS) platita catre bugetul public este directionata catre fonduri private de pensii, bazate pe acumularea si investirea continua a acestor sume. Daca ai pana in 35 de ani si esti proaspat angajat, ai 4 luni sa iti alegi unul dintre cele 7 fonduri de pensii de pe piata. Daca ai peste 45 de ani si cumva nu esti deja participant la sistem, din pacate nu mai poti adera. Verifica aici daca esti participant si afla fondul la care contribui!

Banii stransi in Pilonul II sunt proprietatea privata a romanilor care contribuie la acest sistem, la fel ca un cont bancar sau alte active financiare. In prezent, un procent de 4, 75% din cota de 25% de CAS este virata in conturile a peste 8 milioane de romani, la Pilonul II."

https://apapr.ro/pensii-private/cum-functioneaza/

alt articol interesant, cadru legal https://mmuncii.ro/......ensii/3920

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

,,Contribuțiile la pensia de pilonul 2 sunt stabilite în funcție de venitul salarial al fiecărui contribuabil. În general, contribuțiile reprezintă un procent din salariul brut și variază în funcție de cât câștigă fiecare persoană. Această cotizație este dedusă automat din salariul angajaților și transferată către fondurile de pensii private. '' -
Https://infocons.ro/pensia-privata-pilonul-2-din-romania-un-ghid-detaliat/