| anonim_4396 a întrebat:

Ce functii noi ati vrea sa fie indroduse pe TPU?

Mie unul mi-ar placea sa existe o functie care sa imi permita sa postez intrebari/raspunsuri anonime, (pe care nimeni sa nu stie ca le-am postat eu si sa nu mi le poata vedea cand imi viziteaza profilul), banuiesc ca foarte multi useri ce au un oarecare renume pe TPU nu isi posteaza problemele ceva mai jenante pe contul principal si e nevoie sa isi faca un cont secundar pentru treaba asta.

Ar mai fi fain si un chat(ca cel de pe facebook).

Dar cred ca cea mai utila chestie care s-ar putea face la acest site ar fi ca atunci cand pui o intrebare sa poti impune restrictie de varsta, ca banuiesc ca ne-am saturat cu totii ca atunci cand venim aici sa ne marturisim dramele personale sa fim bombardati cu raspunsuri inutile de la pusti de 11-12 ani care vad oameni cu probleme serioase si raspund fara a se gandi la consecintele spuselor lor, majoritatea facand asta doar pentru funda. Mda, stiu ca varsta se poate modifica dar cine stie, poate totusi ar disparea un procent considerabil din acei useri.

Pe langa astea, dupa parerea mea ar fi absolut necesara desfintarea concursului pentru campionul zilei. Am vazut foarte multi oameni care in incercarea de a castiga unul din premiile zilnice dau raspunsuri de care nici ei nu sunt 100% siguri. Pai daca nu esti sigur de ce sa raspunzi la o intrebare? Asa doar induci in eroare oamenii ce vin aici sa ceara ajutor.

Mi-ar mai placea foarte mult sa fie putin mai promovata categoria Trivia/Amuzante. E unul din foarte putinele locuri de pe site-urile romanesti de socializare unde poti sa-ti expui imaginatia. Vad ca a fost ignorata de la sectiunea "populare" in vara anului trecut alaturi de categoria Religie si ambele categorii care la vremea aia erau destul de populare azi abia de se mai posteaza maxim 10 intrebari pe zi. Cu ajutorul acestei categorii am ajuns sa cunosc diferiti oameni, fie ei persoane creative si inteligente care cauta sa fie intelese, fie oameni normali si comuni care vor sa se detaseze de viata cotidiana intrand in taramul unde notiunea de imposibil e inexistenta. Desi si o redenumire a acestei categorii ar fi destul de buna, numele Trivia/Amuzante te duce cu gandul la o categorie unde se spun ghicitori si bancuri, un nume nou care sa scoata in evidenta adevaratele postari care ar trebui sa isi aiba locul acolo ar fi numai bun ca cei mai multi utilizatori TPU sa stie ca exista un loc pe aici unde poti sa-ti dai frau liber imaginatiei si sa ii poti privi pe altii cum isi scot la iveala acea parte a personalitatii care in viata de zi cu zi trebuie sa o tina ascunsa de persoanele din jurul lor.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai daca le vezi doar tu la ce le mai postezi pe site? Aici iti raspund ceilalti utilizatori Tpu.Si ma indoiesc sa primesti raspunsuri la intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu asta voiam sa zic. Voiam sa zic ca nimeni sa nu vada ca au fost postate de mine, sa apara ca fiind postate de un user anonim si ca atunci cand cineva imi acceseaza profilul sa nu vada acele intrebari, ci doar intrebarile facute publice, dar eu sa le pot vedea accesand sectiunea "intrebarile mele". Ca daca le sterg s-ar putea sa uit de ele si poate nu vreau asta dar nu vreau nici ca alti sa vada ce probleme am eu, cu totii avem chestii cu care ne jenam. Plus asa oamenii vor putea folosi doar un cont si nu vor mai avea nevoie de conturi secundare.
Te ai prins ce am vrut sa zic sau trebuie sa-ti explic ca unui copil de gradinita?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata baiete, m-am prins.
P.S.Cu gradinita am terminat-o de vreo 30 si de ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poti anomiza cel intrebarile tale...Alegi o ora cu trafic redus (noaptea) pui intrebarea,apoi a stergi si apare ca,,anonim',nu va aparea la profilul tau.Dar cand ai o problema reala, eu zic ca e bine a lasi postarea asa cum este, ca sa stim cu cine vorbim...
Nu e nevoie( si voie ) decat un singur cont, si sincer nu inteleg scopul cand alti isi fac mai multe conturi...
NU mi se pare tocmai corect sa se impuna restrctii de varsta.E adevarat ca unele postari sunt neadecvate dar avem puterea de a alege. Avem drepturi egale, corect?

| Jipa95 a răspuns:

Intr-o oarecare masura, sunt de acord cu tine. Dar nu cred ca ar fi prea buna ideea cu campionul zile, multi dau raspunsuri aberante, chiar dau copy-paste raspunului anterior pentru a urca in clasamenul zilnic. ( asta 1 dintre probleme )
AIa cu restrictia de varsta, nu cred ca ar putea sa se implementeze pe site. De ce? Nu stii cine creeaza acel cont, poate va puna orice varsta doreste el si sa raspunda acelei intrebari. Ce mi-ar placea mie, este o aplicatie TPU android / ios / windows phone, deoarece este chiar aiurea navigarea pe site pe de un asemenea dispozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg.Poti scrie un mesaj la contacte in josul paginii direct administratorei Cristina.Vei primi raspuns la propunerea ta in maxim doua zile. Posibil sa se ia in considerare si se va rezolva intr-un fel propunerea ta.Dar site-ul are deja rubrica de mesaje, nu cred ca la un site de intrebari si raspunsuri e necesar un chat.Totusi ai intr-un fel dreptate, mi s-a intamplat sa apas mereu pe,, comenteaza,, ca sa lamuresc un user in problema lui.Cu un chat, mi-ar fi foarte usor sa discut cu el instant.Nu as mai fi nevoit sa imi scriu aici id de mess ca sa il pot ajuta pas cu pas in problema lui de calculator, de exemplu.Scrie-i Cristinei la contacte si daca spune ca e nevoie da mai multe cereri, sunt primul care te sustin.O zi buna.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

I-am scris chiar acum Cristinei in legatura cu chatul.ii poti scrie si tu si altii ca sa se rezolva cumva.In legatura cu acele categorii, ii poti scrie chiar tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti in minoritate cu propunerile tale, request'ul tau se va duce direct in recyle bin.
Un chat recunosc, ar fi bun ca sa le pot scrie userilor mesaje instant, unele completari sau alte balarii, ca sa nu ma creada lost 100%, sa am si eu parte de prezumtia de nevinovatie macar in procente de 0, 5-1 %.
Cu campionul zilei n-ai nimerit-o, acolo fiind o tehnica si nu o optiune.Ba din contra am vazut ca se vor introduce si alte premii pentru campioni.