Cine ai vrea sa fie Userul Anului 2018?

Dragii nostri,

A mai trecut un an si iata-ne ajunsi la momentul nominalizarilor pentru Userul Anului 2018

Conditiile raman aceleasi si anume: sa fi avut in ultimul an minimum 20 de raspunsuri pe luna pe o perioada de cel putin 6 luni. Cele postate la Trivia/Amuzante nu sunt luate in considerare. Nu pot fi nominalizati cei care au castigat deja acest titlu.

Asadar, daca stiti pe cineva care indeplineste aceste conditii si care credeti ca merita, lasati propunerea voastra in comentarii pana pe 18 decembrie.

Dupa aceasta etapa, vom valida userii propusi si vom da drumul la votare pana pe 3 ianuarie 2019

Premiul consta intr-un Espressor automat Tchibo Cafissimo si un stick usb de 64GB.

In plus, vom mai acorda inca 2 premii:

- Boxa Portabila Akai ABTS-22 pentru premiul de onoare TPU

- o Boxa portabila Philips BT50 pentru cel mai activ nou membru TPU.

Succes si spor la propuneri!

PS. Si autonominalizarile sunt luate in considerare :)

UPDATE: In urma voturilor voastre am desemnat Userul Anului 2018: Bula.

Premiul de Onoare TPU i se acorda lui corbulalbrosu, pentru activitatea sa intensa in comunitate, iar premiul Cel mai Activ Nou Membru TPU ii revine lui sierra1.

Felicitari si multumim tuturor pentru implicare!

297 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

RAY, daca vrei o discutie, ma scoti de la ignore, altfel nu avem ce discuta. Si reciteste la ce ai dat copy paste.

"Acumulezi puncte de fiecare dată când oferi răspunsuri. De asemenea, câştigi puncte şi prin voturile primite pentru răspunsurile tale.
- pentru postarea unui răspuns (aprobat) veţi primi 50 de puncte;"

Nu scrie absolut nicaieri ca se puncteaza doar un raspuns sau ca nu se puncteaza raspunsurile la propriile intrebari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfiu, bine ca a iesit Bula.
Daca iesea AnaMaria50 ma lasam de TPU

| mihai69 a răspuns:

Când văd propuneri pentru "camionul zilei" ex Donnalaba, ex Anablondina aka AnaMareea50...
Sau Ray...
Pe bune?!?
Zău dacă mă mai mir că sunt condus de oameni mai proşti ca mine!

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Mihai ce e cu supararea asta pe tine?
PS. Si autonominalizarile sunt luate in considerare happy

practic toti useri vor participa la vot

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Măi, nu am nimic personal cu tine - dar măcar atunci când citezi ceva, pune și tu citatul ăla între ghilimele (adică semnele astea: „" sau astea, dacă nu știi să scrii cu tastatura românească - "") și eventual separă-l cumva și de restul mesajului, cam așa:
====
„citat"
====
Capisci? Nu de alta, dar ar face intervențiile tale mult mai lizibile.
PS nu am de gând să mă autopropun. N-am făcut-o niciodată, nu o voi face vreodată. Dacă nu e nimeni care să mă propună pentru această „funcție", e clar că nu aș obține mai mult de un vot (tot al meuwinking )...

| RAY a răspuns (pentru mihai69):

Am tastatura in uk, asa a venit, e nu stii ce pierzi, poate ai admiratoare pe aici

| anonimg a răspuns (pentru mihai69):

Ai fost deja propus de cineva cu o pagina in urma.winking
Succes!

| mihai69 a răspuns (pentru anonimg):

Posibil. Acum eu "văd" doar 181 de răspunsuri din 205 postate.
O fi printre cele pe care nu sunt sificient de evoluat ca să le citesc probabil.
Oricum, dacă e aşa, îi mulțumesc pe această cale utilizatorului care m-a propus.

| anonimg a răspuns (pentru mihai69):

Aici in josul paginii: https://www.tpu.ro/......ina-4.html

| Endoryus a răspuns (pentru mihai69):

Nu esti singurul. Nici mie nu imi apar toate posturile. posibil de la cei care ma ignora. S-ar putea sa fie si la tine la fel.

| mihai69 a răspuns:

E cam mult spus că „te iei în gură cu ea"; nu acceptă să fie contrazisă, doar ea deține adevărul absolut pe TPU, plus orice nume de user dorește. Așadar, fiind Alfa și Omega... Cum să te contrazici cu ea?!?
Oricum îți iei block instant...

| mihai69 a răspuns:

Cred că atât timp cât nu se rezolvă „dilema" asta:
===
155 (răspunsuri primite la topic, dar dintre care nu sunt afișate decât)
148 răspunsuri:
===
orice discuție de un relativ bun-simț e imposibilă. Și nu doar pe acest topic.

| Drimmero a răspuns:

Atata zarva si cearta pentru un titlu irelevant, nu va da de mancare, ca sa stiti asta!

PS Nu am un user pe care il prefer sa iasa, mi-e indiferent cine iese.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Floricica de mai.

| anonimg a răspuns:

"Conditiile raman aceleasi si anume: sa fi avut minimum 20 de raspunsuri pe luna pe o perioada de cel putin 6 luni."
Păi lucrurile acestea sunt cunoscute numai de către serverele TPU.

| Fatamuntilor a răspuns:

Alessia 5158

| Fatamuntilor a răspuns:

Ma intreb oare cati oare inteles regulamentul!
Vad destui care au nominalizat pe cei care au fost deja! Cred ca nu vor fi luate in seama!
Vad ca sunt destui care se autonominalizeza... iarasi nu cred vor luate in consideratie
Sau am mai vazut raspunsuri...cei ce merita, sau au mai multe raspunsuri castigatoare...
Totul pana la votare! Nici jumatate din cei nominalizati nu vor ajunge pe listele.
Dar... avand in vedere ca se intampla si la case mai mari, nu este asa grav!

| OldSoul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scrie ca se iau si autonominalizarile in calcul.
Bine, asta daca indeplinesc acele cerinte.

Eu il propun pe https://www.tpu.ro/utilizator/aegq

| Fatamuntilor a răspuns (pentru OldSoul):

Am vazut, dar va fi o munca in plus pentru echipa TPU.
Am vazut vreo 20 care s-au autopropus, ma gandesc ce sanse au la votare! Sa zicem ca vor aparea pe listele de votare, dar cine sa ii voteze?

| OldSoul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta asa e laughing
De asta nici eu nu ma autopropun rolling on the floor

| Lioana a răspuns (pentru OldSoul):

Hai ca te propun eu, LonerWolf. Ai si tu ceva sclipiri de stea in tine.

| OldSoul a răspuns (pentru Lioana):

Aww, multu, rămân datorwinking

| LoveSleep a răspuns:

Lmao. Desteapta si omenoasa rolling on the floor

| LoveSleep a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca am ajuns pana la pagina 6 si nu m-a nominalizat nimeni.

| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Te poti nominaliza si singur

| GoldenZenith a răspuns (pentru LoveSleep):

Aw sad. Nu pânge! Hai că fac eu pe Moș Crăciun pentru tine și te propun eu.

LoveSleep. Pt că este f util. laughing

| Frank51 a răspuns:

Eu desigur.

| SilentRain a răspuns:

Liviu Dragnea

| Bondarel99 a răspuns:

Bula

AnaMaria10 (nu mai stiu exact) e cam acida in raspunsuri si nu e intelegatoare tot timpul, plus ca de multe ori greseste (sper sa nu se supere pe mine).
RAY e foarte activ dar mai mult in "conversatii", pe site-ul asta principalul e sa ajuti pe cineva (si oricum o sa ia premiul pentru cel mai activ utilizator).
crbulalbrosu da raspunsuri foarte utile dar numai la singura categorie.
Floresdemayo a mai fost sad
Hammurabi are sanse mari, dar nu cred ca anul asta.
Sierra1 e de foarte putin timp pe aici.
NLS si el are sanse mari dar nu cred ca are prea mult timp sa stea pe TPU.
Endoryus in niciun caz, de ce ai vrea ca un utilizator care jigneste copiii (stim si noi ca mai mult copii sunt pe aici) la orice intrebare si se crede superior tuturor, sa reprezinte TPU?
Asta e parerea mea despre cei nominalizati aici.

Si eu il nominalizez tot pe Bula.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

Ma, Endoryus a fost nominalizat in gluma. laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sper laughing
Desi nu ma mir sa aiba destui de partea lui.

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Normal ca se va supara pe tine. Iti va da si "block", asa cum a facut si cu 90% dintre utilizatorii TPU activi.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

De ce ma barfesti pe la spate?

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu despre tine era vorba.

| Lucian2473 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nimeni di cei enumerati nu merita. De fapt nici nu mai sunt altii. Tu esti mai vechi aici, ai raspunsuri bune. Si-au batut joc de userii care intr-adevar dadeau niste raspunsuri ajutatoare. Ray? Ray intretine dialoguri, nu ajuta. Nu are raspunsuri clare, corect scrise gramatical si nici explicite. La el, TPU
e chat Facebook.

| RAY a răspuns (pentru Lucian2473):

De ce nu oferi tu răspunsuri mai bune și gramaticale? ce te opreste? daca fac spam exista admin, ajut atat cat pot, intru si pentru socializare, nu sunt singurul care face asta, primesc multe replici

| LPCTSTR a răspuns:

Recomand pe NLS.

| minrest a răspuns:

Eu cred ca, pe langa raspunsuri documentate si spirituale, user-ul anului trebuie sa sustina valori ca libertatea de gandire, toleranta si spiritul stiintific; nu imi convine ca un nazist conspirationist, un adventist spalat pe creier sau un extremist ortodox obscurantist sa isi imprastie otrava cu autoritatea unui titlu, conferit tot de noi. Multi oameni de calitate deja au fost Userul Anului, pentru editia asta ii propun pe: Sebastian695, doctorandus, sabin89.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Nazist conspirationist, vorbesti de mine?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Vorbesc de orice om cu convingeri national-socialiste; tu esti cel mai in masura sa stii daca te incadrezi. Nu vorbesc despre germani, germanii sunt poporul european cel mai departe de ideile naziste, si care a suferit cel mai mult de pe urma nazismului.

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Tu spui: "User-ul anului trebuie sa sustina valori ca libertatea de gandire, toleranta si spiritul stiintific". Pana aici sunt trup si suflet de acord cu tine, fara "dar si poate". Dar cum se impaca aceste valori (sau macar libertatea de gandire si toleranta) cu urmatoarele expresii: "nazist conspirationist", "adventist spalat pe creier", extremist ortodox obscurantist"? happy
Cu toate acestea, departe de mine gandul sa-mi las inima sa se instraineze fata de voi. Mi-am adus aminte de o expresie: "Daca voi nu ma vreti, eu va vreau". happy
Poti sa-mi zici ce vei vrea si cat vei dori, dar nu ma poti face dusmanul tau.
Si n-am venit aici sa "împărățesc" peste voi. happy

Intre apostoli s-a iscat si o cearta, ca sa stie care din ei avea sa fie socotit ca cel mai mare.
"Isus i-a chemat si le-a zis: "Stiti ca domnitorii Neamurilor domnesc peste ele, si mai marii lor le poruncesc cu stapanire.
Intre voi sa nu fie asa. Ci oricare va vrea sa fie mare intre voi sa fie slujitorul vostru; si oricare va vrea sa fie cel dintai intre voi sa va fie rob." (Matei:20.25-27)

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Poate trebuia sa zic ''national-socialist'', nu ''nazist conspirationist''? Am vrut sa se inteleaga, dar mai jos am spus ''national-socialist''. Sau poate trebuia nici sa nu spun ca daca alegem un national-socialist, dam autoritate acestei ideologii? Asta ar fi fost complet neetic; si chiar sinucigas; pentru un adept al statului liberal lupta impotriva nazismului se confunda cu lupta pentru supravietuire. Sa fi tolerant nu inseamna sa tolerezi o dictatura totalitara. Dar ce am cu adventistii? Spune oamenilor ca asteptati ca venirea Domnului sa fie anuntata, foarte curand, de interzicerea zilei libere sambata, in Statele Unite ale Americii. Nici mai mult, nici mai putin. Sa judece singur daca sunteti un cult manipulat de lideri fara scrupule, sau nu. Iar ortodocsii nu sunt toti bigoti, obscurantisti si fanatici; eu numai la astia ma refeream. Tu vrei sa tolerez intoleranta acestori grupari fanatice si totalitare? Mersi pentru propunere, dar nu am cum.

| SG1995 a răspuns (pentru anonimg):

Și cum să nu fi spălat pe creier, când în orice rahat o dai cu Biblia?
E ca și cum ai spune că pământul e plat și vrei să nu fi luat la mișto.

| anonimg a răspuns (pentru SG1995):

Noi oamenii, indiferent de credintele noastre, trebuie sa avem o baza a ceea ce credem. Noi nu putem sa traim "dusi de val". Nici stiinta si nici credinta nu merg "conduse de val". Daca eu sunt ce sunt, pai atunci am si o baza, o justificare a ceea ce sunt. Nu am devenit adventist peste noapte, nici ca asa mi s-a nazarit mie, sau ca am vrut sa-mi schimb stilul de viata, nici fortat de vreo imprejurare. Ci atunci cand am cunoscut cum stau lucrurile, am facut alegerea. Atunci cand am cunoscut cat de mult ma iubeste Dumnezeu, nu m-am putut impotrivi. Sunt sigur ca toti ati fi facut acelasi lucru daca ati fi fost in locul meu. Atunci cand esti iubit vei iubi si tu -chiar daca sunt oameni care sunt iubiti, dar ei refuza sa "raspunda" cu dragoste. As fi putut si eu sa ma impotrivesc dragostei lui Dumnezeu; dar cum as fi putut face asta, si sa mai fiu si om dupa aceea?!

| Cosmin86 a răspuns (pentru SG1995):

Stii ca exista o societate care sustine asta? "Flat earth society", au o gramada de membrii. Si nu, nu e la misto ce zic.

| SG1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Din nefericire.

| NLS a răspuns:

Locul I - Ioandelasal (din pacate, a mai fost )
Locul II - cristi202
Locul III - Bula

Foarte aproape de podium ar mai fi din punctul meu de vedere: flixbuster, Lostlyric, NONAME, Hammurabi

| RainmakerX a răspuns:

Ray

| supadeceapa a răspuns (pentru RainmakerX):

De ce RAY? E inutil. Doar face chat peste tot.

| CristinaAnAAAA a răspuns (pentru supadeceapa):

Ai dreptate.

| gabicoo a răspuns:

Eu

| SG1995 a răspuns:

Corbulalbroșu, darkmagic, minrest, Endoryus. Tipi ăștia dau cele mai utile și geniale răspunsuri. Ar mai fi și doamna Brigaela. Și eu cu umilință mă autonominalizez. laughing

| mentholinks a răspuns:

Steregoi

| Plato a răspuns:

Hammurabi :*

| Lioana a răspuns:

Ii nominalizez pe:
RAY, pentru ca a fost cel mai activ.
NLS, pentru ca da raspunsuri detaliate si utile in domeniul tehnic
cristi202, pentru ca da raspunsuri ample cu exemple potrivite
anonimg, pentru ca da multe raspunsuri utile si de bun simt

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

A fi activ nu inseamna ca a si ajutat cu ceva... sa pui intrebari la care incepi sa faci chat doar ca sa cresti in rank... meh

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mie RAY mi-a raspuns aproape la toate intrebarile nu doar la ale lui. Fa tu o propunere mai buna!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am propus, daca citeai vedeai

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar nu a dovedit ce a afirmat

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am vazut dar cred ca au fost altii mai buni.

| Liviu a răspuns:

Ioandelasal, sau cam asa ceva parca se numea.Un om simpatic care cred ca ajuta pe toata lumea.Si nu numai el, mai sunt destui, insa nu putem sa ii facem pe toti castigatori happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu):

Multumesc pentru nominalizare dar nu ma calific, deoarece sunt utilizatorul anului 2012 si cei care au acest titlu nu mai pot fi alesi.

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu e normal, daca ajuti oameni e normal ca sa fi nominalizat.E vorba ca ajutoru venit din partea ta,e valoros,ca si din partea celorlalti care chiar au o meserie putin speciala sa zicem, medici, avocati, juristi, etc. Nu oameni normali cu probleme normale.Asta e parerea mea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu):

N-are importanta daca este normal sau nu, important este regulamentul si trebuie sa-l respectam.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-are importanta daca este normal sau nu, important este regulamentul si trebuie sa-l respectam.

asta inseamna democratie de fapt, asta nu a fost niciodata in Romania, decat anarhie

| Nemessys a răspuns:

Eu

| Felys a răspuns:

Corbualbrosu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Soferul, Ray, doamna Brigaela greu de decis greu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Userul anului 2018 ar trebui sa fie cel ce administreaza si supravegeaza site-ul asta, adica cel ce citeste si aproba intrebariile nosatre, caci fara el nu ar fi existat TPU nu-i asa. Si sunt sigur ca sa amuzat si crucit la ce-a ce a vazut si aflat pe site-ul asta, care nu mai este ce a fost o data in primii doi ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Userul anului 2018 ar trebui sa fie seful de la serviciul roman de informatii SRI care ne asculta telefoanele si ne urmareste activitatea pe internet pe toate site-urile de comunicare Facebook, Skype, Instagram etc.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Paranoia, nu te urmareste nimeni fi calm, cel care aproba intrebarile este doar un robot bazat pe niste algoritmi, te urmareste in caz de dosar penal sau daca spui ceva la telefon se declanseaza o alarma, de exemplu hey am pus o bomba cuv bomba va activa un sistem sau petarde