| GiacomO a întrebat:

Cine îmi poate explica ce e cu fundița?
Dau fundă

Răspuns Câştigător
| akaa a răspuns:

Pai... daca ai fi citit undeva la punctaj ai fi observat ca raspunsul castigator (asazisa fundita) da un anumit numar de puncte. Ei bine cu acele puncte te clasezi intr-un top ceva de gennu. De ex : Daca ai cel mai mare scor (puncte) esti Utilizatorul nr. 1 Eu sunt pe locul 6xxx nu stiu exact. Dai pe numele meu sa vezi. Deci cu acestea poti sa fii mai sus mult mai repede. Sper ca ai inteles ceva. thinking
Sper ca te-am ajutat. Fundaitza?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj (mersi, Leo!) = Raspuns castigator = 100 de puncte.
Este un fel de "Multumesc". In acest fel ii multumesti celui, care te-a ajutat cel mai mult, raspunsul caruia a fost cel mai bun, din punctul tau de vedere.
Cand te vei hotara, ce raspuns este cel mai bun/folositor (in mod normal ai maxim 5 zile la dispozitie), va trebui sa dai clic pe "Declara raspuns castigator" in dreapta raspunsului preferat, iar apoi sa dai clic pe "OK". E simplu.
Succes!

Citeste si Intrebarile frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente! Sigur, vei gasi multe raspunsuri si acolo. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Funda desemneaza raspunsul castigator la o intrebare si se acorda, de cel care a pus intrebarea, raspunsului pe care-l considera cel mai bun si mai folositor. Numai bine!

| Alyra a răspuns:

Bună GiacomO! Eu văd că eşti din 15 aprilie, dar în fine oh go on
Bun venit printre noi! Atunci când pui o întrebare vei primi la ea mai multe răspunsuri. Ai cinci zile să te hotărăşti care a fos cel mai util răspuns şi să îi oferi fundiţă celui care l-a postat. Vei observa că în dreapta fiecărui răspuns este câte o fundiţă gri. Tu vei da click pe fundiţa din dreapta răspunsului pe care l-ai ales, iar apoi OK pe fereastra care se deschide. Astfel ai ales răspunsul câştigător sau ai dat fundiţă. Fundiţa este mai degrabă un fel de medalie. Fundiţele pe care le vei câştiga vor apărea în profilul tău.
Succes!

| AnneMarri a răspuns:

1. Ce-i fundiţa?
- răspunsul câştigător la o întrebare.
- este un fel de premiu care se oferă pentru răspunsul considerat cel mai folositor de userul care a pus întrebarea.
2. Cum se dă fundiţa?
- pui o întrebare şi primeţti mai multe răspunsuri.
- în dreptul fiecărui răspuns apare o fundă gri pe care, dacă apeşi, se face portocalie
- tu alegi răspunsul cel mai folositor şi apeşi pe funda din dreptul lui.
- pe ecran îţi va apărea o căsuţă în care va scrie: „Eşti sigur că vrei să alegi acest răspuns ca fiind câştigător?" şi tu apeşi pe „Da".
Cine primeşte fundiţa, primeşte şi 100 de puncte.

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Funda e un fel de premiu pentru cel care ti a raspuns cel mai bine la intrebare.

| DaNiElA_8352 a răspuns:

In primul rand bun venit printre noi
funda=raspuns castigator=100puncte
cum dai funda?
te duci la intrebarile mele.acolo iti apare intrebarea pusa de tine dai pe ea si iti arata raspunsurile pe care le ai primit daca te uiti in partea dreapta a fiecarui raspuns vezi o funda gri, daca vrei sa alegi un raspuns castigator dai pe funda respectiva de la raspunsul pe care l-ai ales si o sa te intrebe daca esti sigura ca ala este raspunsul castigator si dai da. dupa ce ai dat da se va face portocalie (funda) si gata . si daca vrei sa votezi un raspuns dedesuptul fiecarui raspuns scrie asa folositor,inteligent stupid amuzant si nefolositor si dai pe unul care il vrei tu si apoi apesi pe patratul din dreapta si gata.
sucees sunt sigura ca o sa te descurcihappyhappyhappy

| anutza a răspuns:

O funda primesti daca dai cel mai bun raspuns
Funda este acordata de cel ce a postat intrebarea celui mai folositor raspuns primit
o funda = 100 puncte
cu funde strangi mai multe puncte pentru a ajunge in top pe TPU

| costin1306 a răspuns:

Dai funda celui care ti a dat cel mai elocvent raspuns la intrebarea pe care ai adugato.
Succes

| ManutzuWolfy a răspuns:

Fundita este Funda.laughing Funa inseamna raspunsul nr 1. care iti place tie cel mai mult.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Raulex1 a răspuns:

Fundita e un fel de premiu acordat userului cu cel mai bun raspuns!
E ca un fel de 'multumesc pentru ca m-ai ajutat'! funda?happy

| Sofffie a răspuns:

Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
Imi dai fundita?

Răspuns utilizator avertizat
| frisca a răspuns:

E smecher sa ai funda, deci da-milaughing

| GiacomO explică:

Mulțam lume, am căutat la întrebări frecvente dar am citit doar pe diagonală.
@akaa a primit funda :d