| MaryMaria333 a întrebat:

Îmi poate explica cineva ce înseamnă mai exact termenul de "om dubios"? Fundă!

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un om, caruia i se aplica ce scrie in DEX, referitor la "dubios": https://dexonline.ro/definitie/dubios

| oglindasultanului a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mie mi se pare ca aici e folosit adjectivu cu altfel de semnfiicatie. Poate n-am prins eu ceva.

| Mosotti a răspuns:

Om care nu prezinta incredere, banuit ca are ceva negativ in felul lui de a fi, sau in cu ce se ocupa, situatia lui, in caracter, comportament.

| Celcestietot a răspuns:

Un om care nu prezinta incredere si imprevizibil.

| SilentRain a răspuns:

Ciudat, ieșit din context