| anonim_4396 a întrebat:

Desi TPU este un website dedicat celor care cauta sa-si rezolve problemele, datorita unora dintre voi, dar si datorita altora care nu mai au cont pe acest website, TPU a ajuns subiect de mistocareala si batjocura pe internet.

Pe facebook cineva a dedicat o pagina si pe care sunt capturi foto ale unor intrebari stupide, si se pare, TPU este o sursa infinita de resurse, atata timp cat exista utilizatori de tip trol ori care nu se pot exprima corect.

https://www.facebook.com/tpulol

Pentru ca intrebarile stupide sa fie exploate la maxim, un blogger este sistematic inspirat din continutul intrebarilor stupide.

http://puscasrazvan.blogspot.ro/2013/12/tpu-toti-prostii -uniti.html

Si daca exista TPU, atunci continutul intrebarilor stupide sunt si exploatate si de catre diversi oportunisti de ocazie, alt blog, alte print screen-uri cu intrebari stupide.

http://totiprostiiuniti.blogspot.ro/2012_09_01_archive.h tml

urmate evident de comentarii rautacioase, e drept, unele elegante si corecte.
Ceea ce vreau sa punctez, este daca dupa parerea voastra, TPU are de suferit de pe urma intrebarilor stupide...

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Se stie, desigur ca acest site este format din copii /adolesenti care se plictisesc foarte mult.
Petrec mult timp in fata calulatorului, parintii de multe ori nu-i suprevegheza, ba mai mult sunt multumiti ca copilul nu umbla aiurea, si nu fac prostii.
Dar trebuie sa stii ca de cele mai multe ori aceste postari sunt eliminate, iar userii sanctionati. Desi unii re(vin) cu noi conturi.
O mai buna supravhere a celor implicati, o comunicare mai buna cu parintii si poate aceste postari vor fi din ce in ce mai rare!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am vazut o gramada de intrebari inteligente/interesante sterse de adminii de la TPU. Era o intrebare despre de ce se duc prostituale romance in Germania. A fost stearsa fara niciun motiv aparent. Alte intrebari care pot fi doar vag legate de teme sunt sterse si ele. La fel si cu intrebarile care pot parea vag legate de suicid (daca cazi de la etajul 4, mori?).

Asata, combinata cu faptul ca sunt si multi troli aici, face ca numarul de intrebari tampite sa fie destul de mare, in comparatie cu cele ne tampite.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

"...de ce se duc prostituale romance in Germania" dar si-n alte tari, nu mai cred ca trebuie sa fie un subiect tabu, in conditia in care desi prostitutia a luat amploare, fiecare copil trebuie invatat si educat sa stie de ce se duc, conditiile pe care le indura si altele, si da, am observat si eu ca astfel de subiecte interesante dispar subit, din TPU.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

"...sunt multumiti ca copilul nu umbla aiurea, si nu fac prostii."

Din pacate, acest website este populat si de prea multi copii lipsiti de formele generale de educatie si bun simt, realmente insa atunci cand copiii nu fac prostii pe strada, fac pe internet: cad prada infractorilor cibernetici, vizioneaza filme cu violenta iesita din comun, vizioneaza website-uri ce au continut pornografic etc.

Insa dupa ei, trag intreaga comunitate TPU in sfera criticilor si sunt stampilati la modul general cu adjective de gen: prosti, imbecil etc.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Asa este dar nu doar adminii pot sterge inrebari.
Ele pot si raportate de cel putin doi useri seniori daca intrebarea li se pare neprotivita.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta noi nu prea avem ce face.
Reguli mai dure....cui i-ar folosi?

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Hmm, deci doi useri seniori, sau unul singur cu doua conturi de senior poate sterge toate intrebarile? @.@

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Doar doi useri seniori
Nu ai voie conturi multiple!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai si ce conteaza daca ai voie sau nu, din moment ce nici sa sabotezi asa siteul nu cred ca ai voie?
Le poti crea prin tor or something, si nu e asa greu sa devi senior.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Desi fiecare merita cate o funta, am ales pe final de plecare, s-o las contului tau, felicitari!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bineinteles ca TPU are de suferit si intregul subiect tratat aici de tine,ma supara si pe mine de foarte mult timp.
Nu pentru ca intrebarile stupide nu ar fi de rasul lumii,ci pentru ca din cauza lor,se compromite un intreg site,iar asta este foarte nedrept!

TPU ajuta cu adevarat destui useri,si nu cu teme sau informatii penibile,ci cu solutii concrete si viabile,cu idei proaspete,cu intelegere si generozitate umana.
Exista useri care doar din nevoia de a discuta cu cineva,ajung sa posteze ceea ce ii doare,aici si raspunsurile sunt pe masura,fiecare din noi poate ca am fost in situatia respectiva.
Ceea ce vreau sa subliniez este ca,desi greu incercat,site-ul TPU a reusit sa creeze o comunitate plina de intelegere si deschidere pentru problemele societatii romanesti de astazi.

Usile site-lui sunt deschise oricui si aici incep problemele,pentru ca o prea mare ospitalitate a adus si personaje rau intentionate,probabil sociopate,care au pus site-ul in situatia postata de tine.
In afara administratorilor, pe site exista moderatori care isi cunosc bine indatoririle si nu stau degeaba, dar e imposibil sa faca fata la numarul de nereguli care se ivesc intr-o singura ora, nu intr-o intreaga zi!
Incepand de la un avatar sau un nick-name indecent si terminand cu o postare dincolo de orice limita a bunului simt, neregulile curg la nesfarsit si ar trebui sa locuiesti efectiv pe site 24 din 24 ca sa le vezi pe toate.Si,nu sunt prea sigura ca ar fi de ajuns.
Conturile nou infiintate sunt verificate tot timpul,intrebarile din sectiunile sensibile sunt moderate strict,dar e imposibil ca o mana de oameni sa faca fata la avalansa de probleme care se ivesc.
Pe urma,sunt conturile vechi,adormite, lasate in parasire si reinviate dupa ani de zile chiar, conturi in care user-ul initial l-a imprumutat altcuiva si apar te miri de unde troll-i, cu conturi din 2010, de exemplu...e imposibila supravegherea, oricat de atenta.

De scaparile astea profita site-urile si blogurile care le-ai postat aici, viata lor depinde de activitatea troll-ilor pe TPU!
E imposibila o pagina de facebook cu peste 30 000 de like-uri,fara activitatea sustinuta a troll-ilor si o promovare vadit rautacioasa si voit negativa a site-lui!

Solutia?
Mai multi moderatori,cu sarcini exacte,stergerea conturilor neaccesate de peste sase luni,un regulament clar privind interdictiile si numarul lor pe site,un sistem implementat de greseli,pentru fiecare vorba spusa fara judecata,pentru jigniri,pentru obscenitati,spam sau teme.
Multe conturi s-ar autodizolva in felul asta,site-ul ar avea parte de o degajare si tot ce ar fi inutil sau negativ, nu cred ca ar disparea, dar s-ar reduce vizibil.

Daca in loc sa-mi fac cont pe TPU, as fi avut cont pe facebook si as fi vazut vreodata paginile cu TPU, n-as fi intrat niciodata aici pe site.Si stau si ma gandesc cat de multe persoane cu experienta si timp liber a pierdut site-ul,multumita existentei acestor adrese de pe net...
Pentru ca,oricine are nevoie de ajutor,de o vorba buna,de o solutie,o idee,o propunere si nu e deloc greu sa o oferi,daca poti si ai dispozitia necesara.
Este exact ceea ce facem noi si cata recunostinta am intalnit aici,nu am mai intalnit niciodata in alta parte.
Dar uite ca ajung cativa descreierati care sa murdareasca si sa arunce cu noroi in concretizarea unei intentii bune si reusite!
Foarte buna intrebarea ta.
Oricum, indiferent ce vor posta altii, TPU merge inainte, cat timp exista intrebari, vor exista si raspunsuri!
Pentru toti.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este adevarat ceea ce ai postat si 100% te sustin.
Este adevarat ca TPU este un site de comunicare si ajutor, dar ce fel de ajutor? cand aproape toate intrebarile legate de sex sunt aprobate iar daca cineva cere ajutor la o tema sunt imediat raportate/sterse etc.
Pai sunt mama si am 2 copilasi, cum crede cineva daca ma intreaba de sex oral/anal as putea sa ii dau sfaturi? fereasca sfantul.
Cred ca sexul normal a apus de mult..acum la moda este oralul si analul..halal fete.straight face
In momentul care imi ofer ajutorul, il ofer acolo unde chiar pot ajuta si pot da un sfat.
Cred ca dl Tenita ar trebui un pic sa umble la acest concept si sa faca ceva, nu se poate ca un nopil de 8 ani sa aiba cont pe acest site, ori la categoria Dragoste si sex sa fie parolat si admis celor peste 16-17 ani.
O zi frumoasa sa aihappy

| greece12 a răspuns (pentru caramela):

Nu obisnuiesc sa initiez reply-uri daca nu am ceva de spus si raspunsul tau m-a necajit.
Si tu,si eu suntem aici ca sa raspundem,rare intrebarile pe care le punem,se pare deci,ca noi avem raspunsuri si viata ne-a invatat suficient de mult ca sa putem da o mana de ajutor celui care o cere.
Nici tu,nici eu nu suntem aici sa judecam pe nimeni,ci sa lamurim,sa explicam,sa informam, sa ajutam acolo unde putem.

Eu ma bucur sa vad copiii facandu-si cont aici, nimic nu-mi garanteaza ca sunt tratati cu caldura si consideratia de care au nevoie acasa la ei si le-o ofer in masura in care pot.
Pentru mine fiecare copil care intreaba este ca si copilul meu, ii raspund si-l lamuresc, daca pot.Nu-l judec,nu de asta are nevoie.

Intrebarile despre teme sunt mai mereu compuneri care dezvolta creativitatea unui copil,exercitii de matematica ce ii dezvolta gandirea logica si m-am opus intotdeauna sa accept o intrebare legata de tema. Daca te uiti atent,cei care le pun sunt foarte mici,avem matematici de scoala primara sau gimnaziu cel mult si romana cam tot de pe acolo, cei care au mai crescut, au inteles si isi vad de treaba cu fortele proprii!

Legat de intrebarile de la "Dragoste si Sex", ar trebui sa te adaptezi, ceea ce vezi este exact ceea ce intereseaza pe copiii din ziua de azi.Nu inseamna ca vor trece in practica ceea ce intreaba,nu inseamna ca nu au si facut-o deja,ei pun o intrebare si asteapta un raspuns nu un complet de judecata. Daca ii poti lamuri,bine,dar nu-i pune la zid si nu-i infiera.
Stiu ca multi sunt foarte rau intentionati,acolo,trebuie sa actioneze moderatorul si sunt de acord cu tine,unele postari depasesc orice limita,dar nimic nu te obliga sa raspunzi la o intrebare daca nu ti-e pe plac,sau macar sa o raportezi, daca ceva nu-ti place la ea. Poate ca am raportat-o si eu si va disparea in urmatorul sfert de ora, te-ai gandit la asta vreodata?
Ca sa pui parola pe o categorie, vei crea o noua problema in tara asta, avand in vedere gardul de intindere si rasunet al site-lui TPU.Va deveni problema numarul unu de interes,care e parola!

Si,tocmai pentru ca esti mama, ar trebui sa previi si sa explici cat mai clar oricarei fete dezorintate si oricarui baiat lipsit de experienta, ce este obisnuit si ce nu, cand se fac anumite lucruri si ce nu se face niciodata! Mai ales ca Romania e pe locul doi in Europa privind mamele minore... Ceea ce inseamna ca educatia sexuala e situata mult sub zero!
Poti sa ajuti? Poti sa nu judeci?
Fa-o, te astept cu drag!

| caramela a răspuns (pentru greece12):

Nu caut sa condamn pe nimeni, atut acolo unde cred ca am ceva de spus si cand cineva imi cere in privat ajutorul o fac ca si cum i-as da sfat copilului meu.
Cum te simti/ce simti in momentul in care o fata de 11 ani zice ca ii este frica sa faca sex c u iubitul, dar au trecut pe sex oral, am cautat sa ii explic asa cum am putut ca nu este normal ceea ce facea ea la 11 anisori si ce crezi ca am primit in schimb? reprosuri de la useri ca sunt frustata/baba nebuna si ca nu stiu ce inseamna placerea cu adevarat.iar daca cei care considera ca a face sex oral asta inseamna placere maxima, fiecare sa presteze ce doreste, dar eu nu sunt si nu trebuie sa fiu la asentimentul nimani.
Nu stiu ce te-a suparat, dar iti respect si te respect ca om, sunt un user care ajuta si nu are pretentii la nimic, iar daca altceva a ajuns la urechile tale, nu pot sa ma pronunt.
Imi voi face datoria pe site asa cum mi-am facut-o pana acum si cred ca am facut-o cat de cat bine, nu cersec nimic/nu am cerut favoruri nimani si nici nu o voi face.
Da, pot ajuta asa cum am fact pana acum, de judecat nu judec, dar pot sa am o parere si sa mi-o exprim..nu am dat in cap nimani, cum nici cel care a postat intrebarea nu a dat in cap!
O zi buna!

| greece12 a răspuns (pentru caramela):

M-am referit la raspunsul tau de la intrebarea de fata, mai exact la:

"Cred ca sexul normal a apus de mult..acum la moda este oralul si analul..halal fete."
si
"nu se poate ca un nopil de 8 ani sa aiba cont pe acest site".

Se poate ca un copil de 8 ani sa aiba cont pe acest site, datoria mea si a ta este sa-i explicam si sa avem puterea sa ne aparam si sustinem ideile.
Cat despre expresia "halal fete" eu vad un om care judeca, nu o mama iubitoare care cauta sa le apere de ceea ce se grabesc sa ofere, in naivitatea lor.
O zi buna si tie!

| caramela a răspuns (pentru greece12):

"Halal fete" m-am referit ca nu mai au orgoliu si sunt in stare sa fac orice de frica baietilor cand ameninta cu despartirea..in fine fiecare gandeste cum poate.

| greece12 a răspuns (pentru caramela):

Intr-adevar fiecare gandeste cum poate.
Sunt foarte multe fete ratacite si fara nici o indrumare care cer ajutor aici,pentru ca NU au cu cine sa discute.
Sunt copii indrumati gresit,rataciti,influentati,ma asteptam de la tine sa le poti arata in ce fel se iese dintr-o asemnea situatie,nu sa le pui o eticheta categorica si sa le bagi pe toate in aceeasi oala.
Oricat de mult le condamni nu e ceea ce le trebuie,ele de ajutor au nevoie,de o vorba inteleapta,de un sfat bun,nu sa le condamni in bloc "halal fete".
Pana si simplul fapt ca le asculta cineva,pentru lumea in care traiesc ele,e mult si asa,capata curaj si poate ar reusi sa se descurce cumva mai bine,daca ai sti sa le insufli acest curaj.
Poate ca nu au avut o mama alaturi, sau poate ca au avut o mama complet absenta, nu oricine are talent sa fie parinte, nu?
Doar stii asta.
Oricum, ai inteles exact ce am vrut sa-ti spun si ma bucur de micul nostru chat!
happy

| caramela a răspuns (pentru greece12):

Hai mai Greece, ce Dumnezeu, ca mama chiar poti sa concepi asa ceva? ar fi ceva daca aceste fetite ar cere ajutorul si ar zice ca partenerii lor le-au cerut sa faca astfel de practici in afara de sexul normal, atunci, ai avea cui sa ii oferi ajutorul, dar in momentul care vine si zice ca au facut si una si alta mai puti sex, e prea de tot.
Subiectul pe aceasta tema ar fi inepuizabil.

| greece12 a răspuns (pentru caramela):

Da,pot sa concep asa ceva,asta e lumea in care traim si copiii pe care ii crestem.
Nu ai mei,nu ai tai,dar copiii in general.
Adapteaza-te,e cea mai importanta calitate a unui om inteligent.
Sau nu te adapta, ce sa spun.
Dar fie o faci, fie nu, trebuie sa accepti ca viata merge inainte si lucrurile se schimba intr-o viteza nebuna si daca nu intelegi ce se intampla nu-ti vei putea apara nici proprii copii, pentru ca nu vei sti ce sfat sa le dai.
Asta-i!

| dannyel86 a răspuns:

Sincer, trebuie facut un pic de curatenie pe site. Multa lume adunata din plictiseala. Am remarcat si eu asta. Trebuie luate masuri.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

In mod normal, dupa niste criterii de bun simt, ar fi trebuit sa fie filtrata de catre cineva, fiecare intrebare, dinainte sa fie publicata, in felul acesta s-ar reduce considerabil numarul intrebarilor halucinante.

Odata cu reducerea intrebarilor ce nu cauta o rezolvare, patronul TPU pierde vizite care se traduc in click-uri, dar care mai departe, inseamna bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am absentat o vreme, dar am revenit...si incep curatenia de toamna.Cine nu respecta regulamentul, este liber sa plece.TPU nu este sat fara caini.De acord cu tot ce spui.O zi buna.