| Andreescu_Andrei_1998 a întrebat:

Este legal ca in Romania sa detii o maimuta de companie? Daca nu, macar este vreo modalitate de a o detine?

1 răspuns:
| Wheizii a răspuns:

Legea nr. 205/2004, privind protecţia animalelor,
"Constituie infracţiune deţinerea şi comercializarea de animale sălbatice, cu excepţia celor de la grădinile zoologice, folosirea animalelor pentru cerşetorie, omorârea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale, maltratarea şi schingiuirea acestora, despărţirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni, precum şi intervenţiiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, precum cuparea urechilor, secţionarea corzilor vocale, ablaţia ghearelor, colţilor, ciocului şi dinţilor."

Nu iti recomand sa cumperi asa ceva, sunt periculoase si nu sunt animale de companie, trebuie sa le studiezi comportamentul si sa le intelegi, daca chiar vrei una. Iti recomand un catel, salveaza unu de la adapost si sa vezi ca o sa-ti fie loial si devotat pana mori. Sper ca te-am lamurit si iti doresc o zi cat mai buna. happy