| MyNameIsNotImportant a întrebat:

explicati-mi si mie va rog care e treaba cu fundele si voturile? La ce sunt bune? " Dau funda" laughing (daca va ajuta la ceva)

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

În momentul postării unei întrebări, după ce primești toate răspunsurile, ai opțiunea de a acorda fundiță acelui răspuns care consideri că te-a ajutat cel mai mult, că ți-a oferit cele mai multe informații, și care ți-a fost de un real folos. Fundițele se adună pe parcurs, ca dovadă a activității tale pe site, și a ajutorului oferit.
Fiecare fundiță valorează 100 de puncte care se adaugă la rangul tău pe site (în funcție de numărul de puncte adunat, poziția ta se va îmbunătăți în lista de utilizatori - http://www.tpu.ro/useri).
Mai tragic e că în momentul de față practic se cerșesc fundițe, și o dăm în patetisme, dar mă rog. Opinie personală.

Voturile sunt cele pe care le găsești sub fiecare răspuns: Folositor/Nefolositor, Amuzant, Inteligent/Stupid. Este aprecierea ta personală vis-a-vis de un răspuns. Cu cât ai mai multe răspunsuri folositoare și inteligente, cu atât acumulezi mai multe puncte.
Și de aici intervine povestea cu funcția de Expert. Dacă reușești să captezi atenția administratorilor site-ului prin activitatea ta, prin numărul de fundițe și puncte strânse, ai șanse să devii Expert TPU. Acest rank îți oferă un chenar portocaliu în jurul nickului... și o fundă ceva mai mare în profil. Adică nimic; pentru asta se bat toți userii între ei. ^_^

Baftă!

5 răspunsuri:
| Satisfaction a răspuns:

Pai daca primesti o funda-primesti puncte, voturi-primesti puncte daca votul este folositor sau inteligent. Daca utilizatorul care a primit funda pentru ca ti-a fost de ajutor raspunsul lui mai are muuuuulte funda poate sa ajunga "expert TPU" sau poate fi votat la "utilizatorul anului". Exemplu: NoName are foarte multe fundite primite, bineinteles, la raspunsuri care au ajutat utilizatorul care a pus o intrebare...cu atatea funde normal ca si punctajul creste si devine expert TPU... apoi a primit voturi pentru "utilizatorul anului" si a castigat. Cam atat!

| Satisfaction a răspuns:

Aaaaa...si daca imi dai funda eu primesc puncte...iar daca tu primesti o funda primesti puncte si cand dai o funda nu iti ia din fundele tale(am mai vz intrebari: daca dau funda imi ia din ale mele? etc)

| Doloresidk a răspuns:

Sunt bune pentru ca primesti puncte.

| Zoki a răspuns:

Funda este raspunsul pe care il consideri cistigator( panglica portocalie) se afla in partea dreapta a fiecarui raspuns... cit despre voturi ele sunt voturi... sub raspunsuri sunt niste cuvinte: amuzant, folositor, stupid etc astea sunt voturile

Btw fundita? happy

| Razvan_2481 a răspuns:

Pai daca dai funda se considera ca raspunsul tau e cel mai bun. daca ai multe funde poti deveni expert TPU adica expert "toti pentru unu" esti considerat cel mai bun daca rasp ti-a fost de ajutor si ti-am exp bine te rog "funda"