| alexandru0sorin a întrebat:

Mani am o itrebare la modul serios:

nu ar fi bine sa avem FAQ? in diverse categori se pun acelasi intrebari sau intrebari pentru care se explica anumite concepte de baza rand de rand de foarte multe ori si mi se pare ca este o pierdere de resurse sa tot razpunzi la aceeasi chestie pentru 4 oameni pe saptamana.

de ce nu se ocupa cineva sa faca o lista cu anumite intrebari frecvente care sa o intretina cu raspunsurile cele mai corecte de diversi utilizatori (gen dai clic pe o intrebare iti arata top raspunsuri ca sa nu fie vorba de tratament preferential pentru un utilizator sau poate chair ne bazam pe notele de Folositor si Inteligent ca facem un clasament pentru ca in rest nu sunt foarte folosite).

de exemplu la Dragoste & SEx se pun aceleasi intrebari foarte des si am putea evita o mare parte din ele pnetru ca deja sunt raspunse si uite asa facem o rubrica de FAQ eu zic ca ar ajuta mult.

voi aveti vreo opinie despre acest lucru? un argument contra ar fi ca odata ce se raspunde la o intrebare e greu sa se mai aduca alte puncte de vedere dar putem sa lkmitam FAQ la intrebari cu raspunsuri obiective corecte si daca cineva vrea sa dea alt raspuns sa ai optiune sa te uiti la alte raspunsuri la FAQ si in fine ideea e ca se afiseaza cele mai populrre si corecte! raspunsuri.

in rest mi se pare ca sunt multe argumente pro. voi ce ziceit?

8 răspunsuri:
| Santo2190 a răspuns:

Exista functia de: "cauta intrebari si raspunsuri" nu cred ca e asa greu sa cauti printre ele daca chiar esti interesat

| alexandru0sorin explică (pentru Santo2190):

E o functie care nu o foloseste nimeni destul sunt multoameni care chiar sunt interesati si nu cauta ci pun direct intrebarea pentru ca e mai usor asa pentrju ei

| Santo2190 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Da,dar exista ceva pentru cautare? exista, esti chiar interesat sa cauti? o faci

| alexandru0sorin explică (pentru Santo2190):

Aici presupui ca lumea stie ca exista si ca lumea stie sa caute si ca lumea vrea sa o faca.

personal chiar daca as fi chiar interesat de ceva, sistemul de cautare curent nu finctioneaza bine. eu trebuie sa depun mai mult efort ca sa scriu ce vreau sa gaesc si sa gasesc raspunsuri relevante decat sa pun intrebarea si sa astept sa imi raspunda cineva la o intrebare care a mai fost pusa. nimeni no sa foloseasca o asemenea optiune cat timp e mai obositoare decat alternativa decat daca e atat de gabit incat nu poate astepta dupa un raspuns.

in opinia mea asta dauneaza calitatii sitului. e inundat cu aceleasi intrebari o data pe saptamana. in chimb daca un algoritm ar putea deduce ca o intrebare e foarte similara cu o intrare intr-un FAQ consacrat ai reduce considerabil din asta pentru ca e mai usor sa dai un clic si sa vezi raspunsul decat sa dai un clik sa scrii ce vrei sa cauti sa speri ca te duce unde trebuie sa alegi din intrebarile gasite si sa mai si speri ca au un raspuns corect.

centralizarea raspunsurilor la intrebari comune este o solutie mult mai buna decat cautarea, care ar trebui sa existe pentru intrebari foarte specifice sau rare. fiecare are un sens. daca e vorba de o intrebare la care putini oameni pot raspinde ai sanse mai bune sa cauti. dar daca e vorba de o intrebare simpla pusa foarte des o alterinativa bineveinta si binemeritata.

nu inteleg de ce ar trebui sa ne plafonam si limitam la solutile existente cand una noua ar putea aduce imbunatatriri.

| Santo2190 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

"pentru ca e mai usor sa dai un clic si sa vezi raspunsul decat sa dai un clik sa scrii ce vrei sa cauti sa speri ca te duce unde trebuie sa alegi din intrebarile gasite si sa mai si speri ca au un raspuns corect."
d-aici reiese faptul ca daca vrei si iti doresti poti sa obti o informatie, e un chenar destul de mare cu cauta intrebari si raspunsuri, fi sigur ca cine e comod nu o sa apeleze la f.a.q si o sa utilizeze intrebarea pentru a aparea pe prima pagina, deci hai sa nu mai offtopic mi-am zis parerea, o zi buna

| alexandru0sorin explică (pentru Santo2190):

"fi sigur ca cine e comod nu o sa apeleze la f.a.q si o sa utilizeze intrebarea pentru a aparea pe prima pagina"

eu fix aia propun, un sistem care este si mai comod decat sa apara intrebarea pe prima pagina. pot decat sa inteleg ca nu pricepi exact cum recomand sa functioneze.

practic dupa ce tu scrii intrebarea saitul foloseste un program care citeste ce intrebare ai pus si o interpreteaza si daca exista in FAQ informatie similara, iti ofera posibilitatea de a intra la raspunsuri direct. cu un singur clic. nu astepti sa raspunda cineva, obti direct un rezultat care e GARANTAT sa fie un raspuns ok.

dezavantajele daca pui intrebarea e ca poti sa primesti raspunsuri proaste si sa stii asta (nu sunt verificate de admini ca cele din FAQ) sau sa nu primesti raspunsuri deloc si de asemenea trebuie sa astepti pana apare raspunsul, chiar daca il primesti pe cel corect si bun. nu e mai comod sa pui o intrebare decat sa vezi un FAQ in felul care il propun eu, asa ca spre deosebire de functia de search, o sa fie folosit si util.

| Santo2190 a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Si de ce sa chinui un programator sau chiar o echipa intreaga pentru a realiza un API si un soft in sine care face request la toate intrebarile TPU tu realizezi cat e de munca? te oferi tu voluntar sa faci asta?

exista functie de search, cine e cu adevarat interesat de un raspuns il cauta, cine nu sta pe prima pagina si cu asta am terminat bafta

| alexandru0sorin explică (pentru Santo2190):

"face request la toate intrebarile TPU tu realizezi cat e de munca"
"toate intrebarile"

unde am scris eu asta? am zis clar ca un FAQ ar trebui sa contina doar intrebarele care apar atat de des incat sa merite incluse. oricum am zis ca raspunsurile ar trebui gestionate de catre admini, deci nu ar putea niciodata sa fie la fel de multe ca doar no sa stea nimeni sa se uite peste fiecare raspuns in parte. doar peste ecle care apar mult prea des.

oricum, dificultatea inplementarii unui asemenea sistem nu ma intereseaza pe mine. mie mi se pare fezabil. eu am recomandat si am explicat de ce si in ce cazuri ar fi util un asemenea sistem. daca oamenii care se ocupa de asta doresc sa-l implementeze foarte bine, daca nu, asta e, ma gandesc ca au motivele lor.

dar tie iti convine ca toti oamenii care le e lene sa caute raspunsul sa apara pe prima pagina? exista categorii in care pe prima pagina mai mult de jumatate din intrebari sunt intrebari pe care le-ai mai vazut de 50 de ori. si uneori aceeasi intrebare de la mai multi oameni. nu e ok, aglomereaza foarte mult prima pagina si sporeste direct cat dureaza ca alte intrebari mai dificile sau rare sa primeasca un raspuns. e un dezavantaj pentru toata lumea nu doar pentru cei care le e lene sa caute raspunsul. chiar si pentru mine si pentru tine cu toate ca sunt convins ca noi am sti sa cautam.