| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca aduce ghinion sa ai cale in buchetul de mireasa, e adevarat?

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mie imi plac calele. Eu mi-as pune in buchet. Sau crini albi. Eu zic ca e ziua nuntii, lasa superstitiile si organizeaza lucrurile asa cum doresti.

| elena a răspuns:

Se spune despre aceste flori, calele, ca sunt flori pentru morti...Eu nu cred...Am fost la atatea inmormantari si nimeni nu a dus nici o cala... dar, va intreb, cand ati vazut, ultima data, o floare de cala?
Sunt foarte delicate, ai zice, ca sunt din matasea cea mai fina...sunt o minunatie...am crescut si cresc, in ghiveci cala, si nu mi-a purtat niciodata ghinion.
Un buchet de mireasa, din aceste flori, este splendid, dar, acestea, sa fie insotite si de frunzele lor...

regis
| regis a răspuns:

Orice superstitie in care crezi se va adeveri la un moment dat (asta e singura mea superstitie).

cristian
| cristian a răspuns:

Cale merg doar la morti.

assiris
| assiris a răspuns:

Da si poarta ghinion si daca ii cade jartiera miresei la dans, sau daca nu nimereste piciorul mirelui sa-l calce.
Fetelor nu mai credeti in prostii.

| Delia 75 a răspuns:

laughing Mie mi au spus sa nu port perle cind sunt mireasa( inseamna lacrimi)...am purtat si nu am varsat nici o lacrima de cind m am maritat, adica de sase ani.
Fa ti buchetul tau asa cum crezi tu de cuvinta si nu mai asculta de,, babe fricoase".

| Selena a răspuns:

Eu as alege orice in afara de ele pentru buchetul de mireasa! Sunt multe alte flori frumoase!

| bubu_7778 a răspuns:

Eu nu prea cred in superstitii de genul asta...Altii spun ca florile cale sunt pentru morit.Eu le consider deosebite si daca as fi mireasa as folosi si cale in buchetul meu.Superstitii sunt multe...aduc ghinion si perlele, asa se zice dar iar mi se pare o chestie inventata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca cel mai imp. este ca tu sa e simti bine iar daca iti plac acele flori si este dorinta ta ca buchetul de mireasa sa fie din cale gandeste-te ca o data-n viata faci nunta si fa-o asa cum iti doresti caci decat sa-ti para rau ca nai fc mai bine lasa gandurile negre deoparte si bucurate de toate clipele d fericire fara sa ti cont de nimic nu lasa ca superstitiile sa formeze o psihoza in mintea ta caci aunci cu siguranta subinconstintul le va da ocazia sa devina realitate fara sa-ti deai seama le vei da ata importanta unor vaorbe incat vei inlatura singura fericirea din viata ta, sa va iubiti fara limite sa daruiti fara asteptari

| maharajah a răspuns:

Eu sunt sceptic si nu cred in superstitii...eu cred ca toate sunt flori si nu ai de ce sa iti faci griji.Chestia cu ghinioanele mi se pare absurda...

| jeka a răspuns:

Nu e adevarat, sora mea a avut buchet din cale si ii merge chiar bine tongue