| klaudya13 a întrebat:

Am si eu o intrebare la care eu una nu ii gasesc raspuns. Este rau sa imprumut de la cineva rochia de mireasa, aduce ghinion sau nu? De multe ori am auzit ca e ghinion sa porti rochia purtata candva de altcineva dar unii zic ca aduce noroc daca acea persoana are o casnicie fericita, dar daca nu neaparat are, nu stiu cu exactitate cat de fericita e casnicia lor. Da-timi va rog un sfat

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca rochita este curata si bine ingrijita de ce nu? de ce sa arunci cu bani daca bugetul este restrans? asa ca, ai inima curata/deschisa si cu Dumnezeu inainte.
Exista acea traditie in care se zice ca mireasa in ziua nuntii trebuie sa poarte ceva imprumutat..deci.
O zi frumoasa sa aihappy

7 răspunsuri:
| Joker11 a răspuns:

Daca rochita este curata si bine ingrijita de ce nu?

| deliqventa13 a răspuns:

Este ca si cum ai inchiria o rochie.Nu cred in superstitii de gen.

| Mimzy a răspuns:

Oh,stai linistita! Daca rochia este curata si in stare buna o poti purta fericita! Este normal sa imprumuti o rochie de mireasa pentru un eveniment atat de important, mai ales gandiindu-te ca nu vei arunca bani pe o rochie pe care s-ar putea sa nu o mai porti niciodata!

Sa fiti fericiti, o nunta frumoasa! ^_^ (daca este vorba despre tine aici) XD

| klaudya13 explică (pentru Mimzy):

Mersi frumos Mimzy :*

| Anitnerolf a răspuns:

Deci, totul depinde de tine. Din cate vad, esti o persoana superstitioasa si chiar crezi in chestiile astea. Ca aduce noroc sau ca aduce ghinion, chiar nu conteaza. Poti sa porti la nunta si fusta bunicii, NU CONTEAZA! Ghinionul sau norocul ti-l aduci sau ti-l faci tu, asta nu depinde de rochia de mireasa, ca e cumparata sau ca e imprumutata. Daca esti atat de superstitioasa, eu zic sa-ti cumperi o rochie, iar daca nu, poti purta rochia imprumutata fara griji. Soarta ti-o faci tu. Ar fi bine pentru tine sa crezi cu tarie ca iti va aduce noroc sa porti rochia altei mirese, si chiar asa o sa fie! Dar de rochiile care se pot inchiria ce zici? big grin Nu-ti mai pune atatea probleme! Casa de piatra si sa fii fericita si sanatoasa!

| Anitnerolf a răspuns:

P.S: Daca vrei sa ai o amintire frumoasa la batranete, ar fi bine sa faci cumva si sa-ti cumperi o rochie de mireasa, sa o ai, sa stii ca a fost a ta. Cand vei fi batrana vei spune: ``Uite ce rochie de mireasa frumoasa am avut, ce vremuri!`` Dar daca nu se poate, imprumut-o.

| klaudya13 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Aveti dreptate in ceea ce privesc superstitiile, nu trebuie sa credem in ele :*