| tnbrspt a întrebat:

1.Citeam mai zilele trecute la pagina 18 a unei mici brosuri cu mult text si fara nici o poza ca, în preajma orasului Miercurea Ciuc, unde se inregistreaza de obicei temperaturi din cele mai scazute in tara noastra, pe la inceputurile lunii mai, cu toate ca temperatura fusese în timpul zilei relativ moderata, noaptea s-a lasat deodata foarte frig si a inceput sa ninga, asternandu-se un covor de zapada destul de gros. Am intors repede fila, pentru a afla ce e atat de curios in asta. Si, astfel, am putut citi pe pagina urmatoare ca exact peste 72 de ore de la scaderea pronuntata a temperaturii, un soare arzator a topit zapada in doar cateva ore!

Cate greseli sunt in aceasta scurta povestire?
2.Intr-un bar din America intra un tip, val-vartej, strigand: "Apa, apa!".
Barmanul scoate un pistol, il armeaza si il indreapta spre tip.
Acesta ii multumeste si pleaca linistit. Ce problema avea tipul? (un cuvant)
3.Intr-o noapte, Ion si Maria stateau in camera lor, Ion se uita la televizor si Maria citea dintr-o carte.
Dintr-o data se intrerupe curentul.
Ion se decide sa mearga la culcare iar Maria continua sa citeasca.
Cum este posibil ca Maria sa citeasca in continuare?

3 răspunsuri:
| adinaiuliana a răspuns:

1. mai zilele trecute, cu mult text, din cele mai scazute.3 greseli.
2.sete.
3.Cu o lumanare sau cu o lanterna.

| tnbrspt explică (pentru adinaiuliana):

1.nu ai ghicit
2.nu este corect
3.ea a citit pe intuneric

| tnbrspt explică:

4. ce face soparla de camp de toamna pina in primavara in viziuna sa