| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am gasit o afirmatie pe un site care imi da de gandit cum am putea so argumentam!

Mai jos, vedeţi afirmatia ce încearcă să explice că Pământul nu se învârte:

Mai întâi, unde ne aflăm noi? Mergem către aeroportul din Sharjah (Arabia Saudită) pentru a merge către China. Cu avionul, da? Fiţi atenţi la mine.

* Acesta e Pământul… ei spun că el se roteşte. Dacă părăsim aeroportul din Sharjah, pentru a zbura către China (de la vest la est). Dacă avionul s-ar opri în aer, ar trebui să ajungem în China, nu? Adevărat sau nu?

* Dacă Pământul s-ar roti în cealaltă direcţie, avionul n-ar putea ajunge niciodată în China, pentru că şi China (Pământul) s-ar roti odată cu avionul

ps: eu m-am gandit ca pamantul se roteste cu o viteza constanta pe care noi nu o simtim deci daca depasim acea viteza cu care se invarte pamantul am putea ajunge acolo cu avionul pentru ca am ajuns mai repede decat sa invartit pamantul

8 răspunsuri:
| LePotato a răspuns:

"ps: eu m-am gandit ca pamantul se roteste cu o viteza constanta pe care noi nu o simtim deci daca depasim acea viteza cu care se invarte pamantul am putea ajunge acolo cu avionul pentru ca am ajuns mai repede decat sa invartit pamantul" - Ti-ai raspuns singurlaughing

Si ce cauta intrebarea asta la T/A?

| vladionut94 explică (pentru LePotato):

Daca vrei sa stii in afirmatia retardata eram ironic fata de cel care a format intrebare asta si nu degeaba am pus intrebare la trivia amuzante happy si nu nu sunt retardat sa sa cred asta

| LePotato a răspuns (pentru vladionut94):

Cine a spus ca esti retardat? laughing

| vladionut94 explică (pentru LePotato):

Mi so parut mie ca ai facut o aluzie la textul pe care l-ai scris ca as fii retardat cu intrebare asta rolling on the floor)

| LePotato a răspuns (pentru vladionut94):

Ti s-a parut, ma rog happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-au ruginit rotitele...nu pot, chiar nu pot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca am rau de avion si nu vreau sa zbor cu el? confused