| anonim_4396 a întrebat:

stie cineva ce este fractura de sold daca se poate vindeca la orice varsta si cum?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fractura de sold e rara la tineri (de obicei in accidente majore) si foarte frecventa la batrani (in traumatisme minore). Intotdeauna e nevoie de interventie chirurgicala si introducerea de tije sau chiar proteza de cap femural. Vindecarea se face cu sechele, cu atat mai mici cu cat pacientul este mai tanar, in stare de sanatate mai buna si are o mai mare vointa de a recupera.

| mioara a răspuns:

Depinde de varstra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tata are fractura de sold deoarece a cazut de pe casa. Doctorul a spus ca daca era dizlocata, trebuia sa-l opereze dar avand in vedere ca nu este dizlocata, trebuie sa stea in pat 2 saptamani fara sa mearga deloc, si 4 saptamani sa mearga dar fara sa puna piciorul respectiv in pamant (deci cu carja), asadar se va vindeca. Mentionez ca are varsta de 56 de ani. Multa sanatate!

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Fractura de sold zc eu k e o fisura la bazin si se vindek cu repaus intens si daca este la o varsta inaintata se vindek mai greu decat la o persoana mai tanara:*[PS:parerea mea]:*