| Sara2 a întrebat:

Am dureri de picioare pornind din șold durerea, am fost la medic, mi-a făcut radiografie, mi-a zis că nu am nici o fractură nimic, mi-a prescris un gel voltaren și niște pastile de dureri, a trecut aproape o lună iar durerile nu scad. Sunt ingrijorată, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa faci un rmn pentru ca vizualizeaza mai mult decat oasele si se va vedea daca ai vreo hernie de disc.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai o uzura intre vertebrele lombare si se strange nervul sciatic (nervul principal) care coboara in picior.

Trebuie sa tii cont:
1. Voltaren este anti imflamator, dar trebuie sa-l aplici INAINTE sa apara durerea, cand incepi sa simti inceputul deranjamentului sau chiar inainte de a face eforturi, ce provoaca durerile!

2. Gel-ul Voltaren (sau alt anti-imflamator) NU se aplica pe locul unde simti durerea (pe picior), fiindca NU acolo este problema!
Gel-ul se aplica pe pielea de langa coloana, pe partea unde ai durerile, pe o suprafata cat o palma si se lasa neacoperita pielea timp de 20-30 minute, pana la absorbire! Te vei imbraca abia dupa ce s-a absorbit gelul!

3. Sunt mai multe alifii anti-imflamatoare care ajuta mai mult sau mai putin, pe durata mai scurta sau mai lunga. La mine Voltaren a ajutat mai putin, dar Diclofenac Gel a fost si mai ieftin si are efect de dimineata pana seara. Am avut si un gel din Germania, bazat pe planta "Ghiara Dracului", care a facut minuni: aplicand 2-3 zile la rand, n-am mai avut dureri mai mult de o luna! Din pacate, s-a epuizat si inca n-am reusit sa fac rost de o cutie noua... crying

| RobertMoon a răspuns:

Du-te la alt medic că ăla a fost idiot rău, tu ai dureri care sigur nu sunt musculare și el îți dă Voltaren laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta un medic ortoped, nu cumva sa ai osteoporoza.