| Catalin235 a întrebat:

Exista vreo metoda prin care se poate vindeca mai repede o fractura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vindecarea unei fracturi este un proces fiziologic natual.
De un os integru ai nevoie, căci el susține mușchi cu care te deplasezi, acționezi.
Ca să se poată face sudura natural, mai întâi se imobilizează osul cu atele, fașă și ghips.
Apoi organismul, la locul fracturii, la zona unde cele două oase rupte sunt alăturate, adaugă țesut nou osos, milioane și milioane de celulue noi osoase, care umplu zona ruptă și sudează astfel cele două părți într-un singur corp osos nou.
Acesta este un proces natural. În sânge există și calciu, care prin procese biochimice de data aceasta se depune acolo strat cu strat, de grosime foarte mică, până se complectează golul.
Nu ai cum să grăbești acest proces, să se vindece mai repede.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consumul de proteine

| Andreeush a răspuns:

Nu cred, trebuie să aștepți.