| Yell0w a întrebat:

Fractura de clavicula e ceva grav? Se vindeca repede? Raman semne? straight facestraight facestraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu e grava si nici nu raman semne, dar nu stiu cat de repede se vindeca

| Nymphetamine a răspuns:

Nu se vad semne caci e sub piele.

@SquirtleBaby: Fractura de coasta perforeaza plamanul.
Nu stiu cum ajungi tu cu clavicula-n plaman. straight face

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Nu grav, vei muri in cel mult 3-4 zile

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Oh vai who will believe you? pacat ca nu esti tu cea care sufera.ai merita sa mori

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Soareee se scrie ma'ta inculta schizofrenica

| maryellen91 a răspuns:

Buna!

acum 2 ani si eu am avutcrying si doare al naibii de tare mi s-a vindecat in 2-3 saptamani(am avut fara deplasare) semne nu raman dar dupa ce se vindeca nu trebuie sa faci din prima efort! nu grav mi s-a parut ok!

da km ai fracturat-o?

bafta!

multa sanatatehappy

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Se vindeca fara nici o interventie. Se imobilizeaza bratul in fasa, astfel incat sa fie reduse miscarile din umar in timpul vindecarii. Un adult va purta fasa pentru cateva zile pana la o saptamana; copiii pot avea nevoie de 1 pana la 3-4 saptamani. Pentru copii se poate folosi, de asemenea, o panglica pentru a mentine umarul in pozitia corecta.
Imediat dupa fracturare, se pot incepe cateva miscari usoare si pe masura ce durerea scade, se poate trece la miscari de tonifiere. Daca exercitiile fizice se incep prea repede, este posibil ca osul fracturat sa nu se vindece corect. Daca pacientul este atlet sau are un stil de viata activ, i se recomanda sa nu inceapa activitatea pana cand umarul nu-i va functiona normal.
Pentru calmarea durerii se pot administra medicamente antiinflamatorii nesteroidiene, incluzand aspirina, ibuprofenul sau naproxen. Aspirina nu se administeaza inainte de varsta de 20 de ani datorita riscului de a face sindrom Reye. Acetaminofenul (paracetamol) poate ajuta la calmarea durerii.
Pentru fracturile severe, ocazional se recomanda interventia chirurgicala.

Răspuns utilizator avertizat
| SEBASTIANDER a răspuns:

Depinde,e grav se vindeca in 5, 4 zile sau chiar mai mult si sa-r putea sa nu ramana semne. dar trebuie sa te duci la un doctor!

| Yell0w explică:

rolling on the floor ArcAngelo te-ai dat de gol

| Yell0w explică:

De ce ai modificat raspunsul?
Ca sa nu te dai de gol? Stiu ca am dreptate dar pentru asta nu trebuie sa ma injuri prin mesaje private ca o cocalara

Parca mama ta era doctorita si ti-a spus ca e posibil sa iti intepe plamanul rolling on the floor sau ai mintit?rolling on the floor
si nu eu mi-am fracturat claviculawinking

| Yell0w explică:

Beleave?rolling on the floor mare englezoaica te-a facut ma'ta

| Yell0w explică:

Hai repede...modifica si raspunsul asta sa nu te faci de cacao rolling on the floor DIN NOU

hai ca miai inseninat ziua rolling on the floor

| Yell0w explică:

Asa am scris.Acum numai vezi bine?

| ToKen a răspuns:

Nu raman semne, te baga jumate in ghips timp de cateva saptamani 3-4, o sa mirosi nasol pentru ca e vara si pielea nu respira. eventual ceva rani de la cum se freaca ghipsul de piele. Deci nu e prea grav happy

| ToKen a răspuns:

@ SEBASTIANDER -> e o fractura de clavicula nu de deget

| SquirtleBaby a răspuns:

Fractura de cavicula este destul de grava pentru ca poate sa intepe plamanul. Uneori necesita operatie

| xStres a răspuns:

Nu e foarte grava.Conteaza cum o fracturezi dar se vindeca destul de repede si nici semne nu raman.

| XPrototypeX a răspuns:

Stimat Domn,
Va voi raspunde punctual:
- exista multe tipuri de fracturi de clavicula, cu tratamente profund diferite;
- doar rarissim aceste fracturi necesita operatie;
- de obicei, chiar daca fragmentele osoase nu sunt in contact, consolidarea se produce in 2-3 luni;
- imobilizarea este doar relativa si ea nu poate mentine fragmentele osoase in contact direct, asa cum se intampla in cazurile altor fracturi. Acest fapt este datorat unor muschi care se insera pe clavicula si trag in sensuri contrare.
- se poate recurge la interventie chirurgicala, care prezinta insa inconvenientul unei cicatrici inestetice si al unor complicatii posibile.
In fine, situatia trebuie judecata in functie de tipul fracturii (radiografic).

| Giii a răspuns:

Beleave rolling on the floor