| anonim_4396 a întrebat:

Care e etimologia cuvantului reggae?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se pare ca prima melodie in acest stil s-a numit Do The Raggay. Pe de alta parte Bob Marley a revendicat acest termen - care ar insemna in limba spaniola - muzica negrilor. Sunt mai multe raspunsuri referitoare la aceasta problema vezi la adresa de mai jos
http://ro.wikipedia.org/wiki/Muzic%C4%83_reggae#Etimologie

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Acest tip de muzic a aparut pentru prima data spre sfarsitul anului 1960 in Jamaica, adopta din stilurile ska si rock si roksteady, pune in deosebi accent pe a2 a si a4 a masura.

| TipulVerde a răspuns:

Vad ca ai doua raspusuri strict de muzica care mie mi se par prea "funky". Eu sunt mai de cuvant. Deci dupa editia din 1967 a Dictionarului de Engleza Jamaicana cuvantul "reggae" vine de la "rege" sau "rege-rege" care inseamna "tzoale", "boarfe", "haine rupte" sau "o cearta", "un rand"... De aici poti sa-ti tragi singur concluzia

| AirănMeidăn a răspuns:

termina ba cu intrebarile
zici ca esti geanin aia, ce naiba, numa ea mai punea 10 intrebari pe zi si imi spama notificarile

| AirănMeidăn a răspuns (pentru AirănMeidăn):

ups, nu stiu cum ajunsesem pe ultima pagina de la t/a

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

What the...
How did you get in here!?
And even creepier. How did I also get in here!?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

nu stiu, m-a dus pe ultima pagina de la trivia si credeam ca geanin iar spameaza cu intrebari
nu ma uitasem la data

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reggae e doar genul de muzica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raggae inseamna moarte. Daca nu ma crezi hehe