| anonim_4396 a întrebat:

Care e etimologia cuvantului Batic?

1 răspuns:
| Cryss a răspuns:

Una dintre explicaţiile date privind originea termenului batik susţine că acesta provine din cuvântul indonezian tik, care înseamnă punct sau a puncta, şi cuvântul javanez amba, care înseamnă a scrie.

O altă versiune a etimologiei susţine că batik derivă din cuvîntul javanez batek care ar putea proveni la rândul lui din cuvântul protoaustronezian *beCík şi care înseamnă tatuaj; la început, tehnica batik presupunea împungerea ţesăturii impregnate cu ceară înainte de vopsire.

Prin intermediul limbii franceze acest cuvânt a ajuns şi în limba română (batic) cu sensul de basma sau în general de ţesătură subţire imprimată în culori.

Am gasit asta aici : http://wapedia.mobi/ro/Batik