| anonim_4396 a întrebat:

Care e etimologia cuvantului bacsis?

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Chiar am vorbil la scoala desprea asa ceva, intamplator la istorie.Provine din lb turca "bahşis", acest cuvant era mai degraba folosit de catre negustori ce se avantau pe mari.

| Cryss a răspuns:

BACŞÍŞ, bacşişuri, s. n. Sumă de bani dată, peste plata cuvenită, pentru un serviciu personal, pentru a câştiga bunăvoinţa sau protecţia cuiva. – Din tc. bahşis.
Scrie acolo ca e din turca : bahşis...am gasit pe dexonline.ro.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din limba turca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vine din turca