mira
| mira a întrebat:

Nu prea am cultura.Care este etimologia cuvantului "cocalar". Mira

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Daca te referi strict la etimologie, nu prea ai sanse sa gasesti raspunsul corect...cuvantul "cocalar" face parte din argou, si cel mai probail din limba rromani, unde "cokalos" inseamna os...mai pe romaneste, tiganii cocalari erau "gunoierii" societatii lor, amarati care cautau fiecare os prin gunoaie...romanul, inventiv de altfel, a preluat acest termen de care e foarte mandru la ora actuala big grin

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Etimologic inseamna tigan care scotoceste in gunoaie, nu are nici o ocupatie, traieste pe spinarea celorlalti dar si vagabond, golan, neam prost. Unii umbla in haite si la vederea unei tipe incep sa se comporte ca niste cimpanzei in calduri.

daniela
| daniela a răspuns:

Http://www.beatfactor.ro/......-55895-l-1
din cate am citit si cautat cred asta este articolul cel mai potrivit pentru drfinirea termenului cerut

eileen
| eileen a răspuns:

O tona de gel, creasta, poze langa perdea unde isi arata muschii in devenire, lanturi groase la gat importate din China, tricouri mulate roz, bleu, negru cu inscriptii D&D, De puta madre, Gigolo Italiano 800-500$, cand conduc poarta trening, asculta manele de prost gust cu sunetul dat la maxim...
Ca si etimologie... habar n-am de unde vine.

| Parintele a răspuns:

Cocalarii sunt o specie de tigani care cauta prin gunoaie.

| Parintele a răspuns:

Alte specii de tigani: caldarari= fac oale ibrice etc, ciubotari= repara incaltaminte.mai sunt dar nu stiu ce ocupatii traditionale au avut.ca acum stim cu ce se ocupa.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cred ca un sinonim ar fi incult

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Fraier, pampalau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cocalar din cate stiu eu este o specie de tigan, ca si ciubotarii sau caldarari, precum a spus si un alt utilizator happyof.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cocălar, cocalari s. m. 1. persoană care, neavând nici un fel de pregătire profesională, trăieşte pe spinarea altora; 2. ţigan care, neştiind nici o meserie pentru a-şi câştiga existenţa, umblă in urma şatrelor de ţigani cu ocupaţii tradiţionale (lingurari, argintari, spoitori etc.) şi se hrăneşte cu resturile rămase de la aceştia; 3. ţigan care mănâncă găini moarte în urma unei maladii; 4. ţigan care caută prin gunoaie. Manelist, incult. Din ţig. „kokalo" (os).
Cocălarul se caracterizează prin deficit de cultură, mitocănie, kitsch.