| roxyrocks a întrebat:

Ce amintiri amuzante sau triste aveti de la ora de mate?straight face

25 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Una amuzantahee hee doamna profesoara ne-a spus intr-o zi "sa nu uitati sa cumparati niste carioce pentru tabla" - nu si-a dat seama, si toata clasa a ras cu lacrimi.Sau cand era ragusita si nu putea vorbi, scriind pe tabla ce vroia sa spuna, vorbind rareori in soapta si scotand uneori niste sunete ciudate ce pareau a veni din partea unei pisici chinuite rolling on the floor.

| Razvan a răspuns:

In generala i-am pus profului de mate de 1 aprilie pioneze pe scaunrolling on the floor
Ideea geniala ii apartine unui antifanlaughing
Partea amuzanta a fost ca nu s-a asezat pe scaun, el care intotdeauna statea.Ca si daca se aseza ne lua dracu, ne pomeneam toata clasa cu media scazuta la purtareworried

| Minty a răspuns:

Amuzante o gramada:
-cand eram oe la teorema lui Pitagora si el ii zicea puntea magarului cine nu o trece ii magarul, de la Pitagora am mai multe poate nu mi le amintesc exact dar tot zicea profu' ca noi astepta m sa vina Pitagora sa ne rezolve problemele
Si mereu ne facea catastrofe dar ne spunea si glume odata ne-a spus de la ce vine Closedhee hee de la unul Walter Closed.
odata era sa cada in nas in fata clasei dar are echilibru bun firar sa fie
Cea mai tare a fost atunci cand a scos un elev la tabla si dupa ce in loc de un triunghi a desenat un partat a inceput sa se balbaie si profu il imita! am ras atunci pe rupte!

| Minty a răspuns:

Era sa uit cand m-a scos pe mine la tabla si nu stiu ce m-a pus sa fac si eu am intrebat ''din cate incercari?!?'' bineinteles ca toti au ras chiar si profu si nu mi-a dat nota mica!

| madalicious a răspuns:

Amuzante? Niciuna.
Triste? Muuuulte! De ex cand m-a scos la tabla si nu stiam sa fac exercitiul.Cand mi-a pus 2, 4.laughing Cand am calcat pe galetuta cu apa pentru burete si am varsat-o. de acolo o venit un 2.laughing

| madalicious a răspuns:

Mi-am mai amintit una, dar nu e prea amuzanta. e de plans.laughing

La niste tocilare din fosta mea clasa[rareori erau atat de amuzante ca ma durea burta de ras. straight face ] le-a venit ideea sa mazgaleasca scaunul cu creta chiar cand aveam ora de mate. Si profa s-a asezat pe scaun si avea pantalonii negri si cand s-a ridicat sa scrie la tabla avea urme nasoale de creta pe fund. Toti radeau numai ea nu stia ce s-a intamplat si de ce radem. Si s-a terminat ora si a plecat, s-a plimbat prin toata scoala cu alea pe fund, si pana nu s-a dus in cancelarie nu a stiut de ce rad toti de ea. Partea trista e ca ni s-a scazut nota la purtare.sad

A doua: eram pe la sfarsitul clasei a 8 a si aveam ora de mate.straight face Catedra era cam cracanata. rolling on the floor Si cadea ca avea 2 picioare instabile si cadea in chiar in partea unde se pune scaunul peste scaun. Profa se pusese pe scaun si dupa ce ne-a predat o lectie s-a pus la catedra sa scrie pe cativa care i-a observat a fi obraznici. Si cum a apasat e partea dinspre ea un pic mai tare, a ramas cu catedra in mana. laughing)

| Pho3nix a răspuns:

A scris profa la tabla un exercitiu. Era foarte complicat si m-a scos pe mine la tabla sa il rezolv.
Am iesit eu la tabla si cand am vazut exercitiul am zis ''Ce naiba e asta? Trebuie sa-mi strang bani sa-mi iau translator''.

Profa a inceput sa rada.laughing

April
| April a răspuns:

Nedumeririle mele sunt legate nu de ora de mate ci de cea de biologie; fiindca atunci am aflat ca ceea ce stiam eu ca inseamna ciolan, doamna imi spunea ca e os, iar daca spuneam borta, tipa descumpanita:"Nu v-am spus si ieri ca e orificiu, nu borta?". In fine, toate astea s-au petrecut aievea cu ani in urma, intr-o scoala dintr-un catun pierdut prin padurile nedefrisate inca ale Moldovei!

| bblock69 a răspuns:

Ora de mate?
un chin... laughing

| mary a răspuns:

Sa va spun povestioara mea: baietii de la mine din cls se jucau ping pong pe catedra in pauza. concentrati la joc, unii se ofticau altii, altii se certau.si in cearta lor unul da cu palma in catedra. cand deodata se vede frumoooos cum o mare parte din catedra se prabusestelaughing. ei, repede ca sa remedieze situatia iau coltul rupt de jos il potrivesc astfel incat sanu se observe nimic... asadar vine ora de mate iar profa incepe sa asculte blah blah blah pana cand vine si ultimul sa il asculte. el nu prea stie iar porfa se enerveaza si cand vedem ca pune mana(dar usor)pe catedra. o misca timp de aprox. un minut, timp in care noi chicoteam si faceam ca toate alea. pana la urma se sprijina perfect chiar pe locul cu pricina siii...sa o vezi pe profa uitandu-se mirata la bucata de catedra intreband-se cum sde s-a putut intampla asa ceva(in fine a venit directoarea, directorul adj, o gramada de persoane sa ancheteze. noi nevinovati, cu un aer de inocenta am dat vina pe profa. nici acum nu se stie cu adevarat cine a rupt catedralaughing )

| Anduciu a răspuns:

Am noroc ca profa mea de mate are un simt al umorului foarte dezvoltat, mereu face glume cand ma cert cu sor-mea si nu vrem sa impartim culegrearolling on the floor
Ultima data ne-am certat aseara si am dat lucrare din culegere.Nu am vrut sa o impartim si le-am cerut colegilor din spate inca una.Niste colegi nu aveau cartea la ei, iar profa de mate ne-a rugat sa le dam si lor una.
"Fetelor, dati-le si lor o carte.Sau v-ati certat? Daca vreti sa va mut din banca..."
Dupa cateva clipe..."Ce sobre sunt amandoua"
Dupa alte cateva clipe..."Va rog, putin respect pentru supararea altora"
Le-am dat cartea, apoi toti au inceput sa se chinuie cu lucrarea.Sor-mea voia guma de sters de pe banca mea si mi-a dat mana la o parte ca sa ia guma.
Profa:"Ce-ti trebuie, mama? Ca-i zic eu daca tu nu vrei sa-i zici."
Sor-mea catre profa:"Guma de sters"
Profa catre mine:"Guma de sters"rolling on the floor

| Anduciu a răspuns:

Hai ca mi-am amintit si ceva trist.Profesoarei mele i-a murit mama, o saptamana am facut matematica cu tot felul de suplinitori.In ziua cand trebuia sa vina profesoara inapoi, cu totii eram foarte entuziasmati.
Dar a intrat in clasa cu o fata vizibil schimbtata, era trista, vorbea incet.Nimeni nu a avut curajul sa scoata vreo vorba, nici macar cei ce nu o suporta...

| multimoak a răspuns:

Poi fiind la tabla si nu stiam sa fac o problema de geometrie si profu' mi-a zis: "Mai Manole mai... Da stramosul tau a putut ca construiasca o manastire, si tu nu esti in stare sa construiesti o problema cu creta?"
La care eu i-am raspuns: "Credeti ca-s fraiera sa-mi dau viata ca sa termin o problema de geometrie?"
Bineinteles ca am primit un scaun cadou, pacat ca nu ma puteam aseza pe el, dar a fost bun... Mi-a coborat nasucuwinking

| Klara a răspuns:

In a 7-a ne-a venit un prof de mate suplinitor, comunist, batran, sclerozat.
Venea cu un sacou negru pe care il rezema pe spatarul scaunului catedrei si odata, cand a iesit din clasa din nu stiu ce motive, un coleg a luat creta si i-a desenat secera si ciocanul pe spatele sacoului. Cand a iesit profu' din clasa am inceput toti sa radem, si se mai si plimba prin scoala si toata lumea radea. Cand si-a dat seama care-i faza, ne-a dus la directoare. Directoarea, surprinzator, a inceput si ea sa rada si nu ne-a facut nimic. Dar a fost cea mai bestiala faza.

Amintire trista, cand ne-a plecat comunistul, si ne-a venit o hitlerista.

| roxyrocks explică:

Sa va zic si eu: odata impreuna cu colegii mei, i.am rupt scaunul profului de mate, pentru a ne razbuna pe el ca ne face in toate felurile...si el fiind gras cand a tras de el sa se aseze a ramas cu spatarul in manalaughingiar in alta zi si. a gasit caricatura pe tablalaughingnu va inchipuiti cata bataie a luat colegul meu de la elcrying

| Casiana a răspuns:

laughingPai am fost o clasa de nebuni, si ne sprijineam in orice. Aveam in clasa o galeata cu apa in care udam buretele, asta acum vreo 6 anihappy...Si stiam ca profa de mate uda sterge tabla si isi spala singura buretele. Ei, baietii s-au gandit pe langa apa pe care au pus-o in galeata sa faca si pipi in apalaughing. Si profesoara uda buretele, si noi radeam ca nebunii, nu ne puteam abtine. Punctul culminant, a fost cand dupa ce a sters a dat pagina la carte si si-a umezit degetele laughing iti dai seama ca nu ne-am putut abtine si am ras zgomotos... A urmat o lucrare, dar ce au contat notele care nu au trecut de 6 dupa o asa portie de raslaughing!

| Lary a răspuns:

Amuzante multe:cand un coleg, de la atata ras, a inceput sa sughita, dar sughite altfel, face ca un porc...si evident toti am inceput sa radem...
Profu are obiceiul de a face glume pe seama noastra... dar nu e ora fara sa faca o gluma. e super amuzant dar si cand te prinde ca nu stii, fereasca Domnul

| tweety_8071 a răspuns:

Amuzanta:scaunul de la catedra era rupt mai avea 4 picioare si nu mai avea echilibru, catedra era langa geam.si era ziua tezei, la noi in clasa la mate se descurca vreo 3-4 restul bata.ne-a dat profu al teza subiecte din carte asa ca toti eram concentrati sa copiem din carte raspunsurile.pana auzim ca ii suna la profu telu, vb cu cineva din germania, profu flexat se da pe spate, pana auzim bufff...cade profu, cad cartile noastre, profu da un cap de tabla, telefonul zboara pe fereastra.noi toti am mers la catedra profu si-a spart capu, am chemat asistenta scoliilaughingrolling on the floora fost o nebunie atunci si am luat 9 la tezasmug

Naspa:m-am mutat intr-o clasa cu profil matestraight face(cine oare mo fi pus)
si ca sa intru a trebuit sa dau diferente si tin minte ca m-a scos la tabla si nu am stiut mare lucru mi-a dat 4 si mi-a spus "De maine te intorci al vechea scoala". mi s-au imuiat picioarele mai ales ca stiam ca o sa ma manance maicamea daca nu intram acolo la scoala.asa ca pana la urma profu a avut intelegere si m-a trecut in acea clasasmug

| woody_9489 a răspuns:

Triste n-am.inca. doar amuzante. o colega a cerut in soapta un tampon altei colege, cam irascibila. aceasta a scos tamponul si a strigat in gura mare : "na, ma, tampon." laughing normal, toti am ras, chiar si profa.

| Alisa a răspuns:

Am una pe are nu cred ca o voi uita vreodata.
Eram in clasa a-8-a si avem un coleg care nu stia absolut nimic, nimic, la nicio materie, nu numai la mate.
Si l-a scos la tabla profa de mate si i-a spus sa deseneze un triunghi echilateral sau macar un patrat pentru a putea sa il treaca clasa. El habar nu avea cum sa faca. Toata clasa a izbucnit in ras laughing, dar acum cand stau si ma gandesc cred ca era mai degraba de plans.

| OanaG a răspuns:

Amuzanta: Eram in ora si stau in banca cu o nebuna, si i-am zis despre o colega ca "uite ce par stufos are" si i-am zis sa o intrebe "de ce nu se fileaza acea colega". A intrebat-o si acea colega a zis "nu vreau". Apoi a inceput a rade, am inceput a rade, profa a observat... a scos-o la tabla...sa rezolve ex. ea cum radea cu lacrimi de a udat si caietu s-a decolorat si cerneala pixului de pe caiet, a vazut ca are profa creta in mana si zice la profa "DA CRETA" rolling on the floor)

Mai stau cu un coleg...care o tot injura ca preda mult o injura de ma-sa de tot neamul ei[pe profa.etc]

Sunt mandra:Ora mea de mate e un Circ rolling on the floor

| addyzz a răspuns:

Pai a fost destul de tare. nu venise profa la ora si faceam caterinca la ora laughing in jur de 15-20 de min. la un momentdat un coleg cazuse de pe scaun si a dat cu capu de perete. si am inceput sa rad tare de tot laughing si m-am pus pe catedra intre timp intrase profa si pentru ca radeam foarte tare si faceam galagie. m'a scos la tabla. si cand m-a vazut m-a scos la tabla sa am asculte laughing. partea buna a fost ca la sfarsitul orei me'a pus 10. inca un motiv de ras laughing singurul 10 din clasa a 7 laughing

| nestlebaby a răspuns:

De la ora de mate? cam multe, dar va zic 2: ma distram cand la teze proful de mate ne scria raspunsurile pe tabla, iar noi numai le copiam si tot referitor la asta, cand profu corecta (nu prea avea ce corecta) si vedea ca nu au scris corect de pe tabla, dadea 1 si 2 ca note.radeam cu lacrimi.eu luam 7 sau 8. si al doilea lucru amuzant de la ora de matematica era ca la ore(eram in generala) eram asa de concentrata la ce zicea proful, leganandu-ma cu scaunul am cazut pe podea laughing) asta a ridicat toata clasa in picioare insotita de hohote de ras din partea colegilor. I hate maths!

| cosm1n_9149 a răspuns:

Am strigat toata clasa catre profu,, Ghibolut" asta era porecla lui.
Sau stateam afara si il tot lasam sa se roge de noi sa mergem la ore. Eram toti baieti si nici unul nu era normal!

| Florry19 a răspuns:

Profesorul nostru era o prezenţă care impunea respect, iar la prima vedere părea foarte dur!
Dânsul, înainte de ora noastră, a descoperit la o fată în ghiozdan 2 pachete de ţigări. Fata s-a speriat şi a făcut un atac de panică, ajungând la spital, fără ca profesorul să îi facă ceva!
A sosit timpul pentru ora noastră, când ne pomenim cu o femeie care parcă venise dintr-o mahala, începuse să zbiere (era bunica fetei cu pricina ), să adreseze cuvinte jicnitoare la adresa profesorului (de parcă cine ştie ce îi făcuse fetei). Profesorul calm a rugat-o să părăseasca sala de curs, ea tot insista, povestea s-a repetat până domnul a cedat nervos, s-a ridicat de pe scaun, si-a proptit mâinile pe catedră şi a zbierat odată cât l-au ţinut plămânii : "Ieşi afară femeie nebună că o să chem miliţia "!
A fost foarte amuzant pentru noi... încă îmi sună în cap această frază pusă în ghilimele!